Elektrik motorunu geri çevirme

Kesal019

Üye
Arkadaşlar elimde 3 faz motor var biz bunu kağit kiymada kullaniyoruz motor sürekli ileri dönerken kagit sıkışiyor ve biz aç kapa aç kapa yaparak motor koruma şartrlini kisa sürede bozuyoruz... istediğim motora pedal takcam skisinca prdal ile geri döndürcem ayagimi pedaldan cekince döncek nasil yaparim malzeler var...

Ekli dosyalar

• 1454655103356.jpg
    1454655103356.jpg
    52.5 KB · Görüntüleme: 41
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şema nasil olmali

Ekli dosyalar

• 1454655310381.jpg
    1454655310381.jpg
    28.1 KB · Görüntüleme: 44
Aslinda iki ayri motoor var ayri ayri pedal kullancaz usta ayarladi izine gitti yanliz kaldim nasil yaparim

Ekli dosyalar

• 1454655626653.jpg
    1454655626653.jpg
    51.3 KB · Görüntüleme: 39
Dostum,

Motorunuzun gücü ve start şekli nedir yıldız mı, üçgen mi, yıldız üçgen mi, çift yıldız mı,

Ayrıca motor sıkışınca mekanik olarak tamamen duruyor mu bu motor için çok stresli bir andır.

İki ayrı start panosu olup pedala basılı iken biri pedalı bırakınca diğeri devreye girebilir farklı algoritmalar düşünülebilir. yeterli bilgi vermemişsiniz. Mantıken trifaze bir motorun giriş fazlarından herhangi iki ucu yer değiştirirseniz motor ters döner.

Bu bilgi ile ilerleyebilirsiniz.

Sorunu daha acıklarmısınız, Ikı ayrı motorunuz var, her biri ayrı ayrı elle normal çalışma yönünde bir yönde çalışacak, sıkışma sorunu olunca, pedala basınca geri döndüreceksınız, dogrumu anladım.
Ileri çalıştırma için, bır stop ve start butonu kulanmayımı düşünüyorsunuz.
Pedala basarak çalıştırırken, elınızse sıkısan kagıtları temızlıyeceksınız ama eliniz sıkışabilirmi, iş güvenliğinz ne durumda olacak...

Üzerinde koruma kapaği var parmak girmez ben sadece pedala basinca geri dönsn istyorum

Temel mantık bu. Ama tabi böyle bir olay için zaman rölesi koymanız da lazım. Çünkü pedala basar basmaz ters bir hareket yaptırmak isteniyor. Ters yöne dönmesi için önce durması lazım. Hızlı bir duruş isteniyorsa da frenleme direnci gerekir.

Ekli dosyalar

• 20160205_124044.jpg
    20160205_124044.jpg
    83.6 KB · Görüntüleme: 37
Zaman rolesi koymadan yapacğim olmazmi ?

Pedali zaten kağit skışinca makina durunca kullanacak

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri