Elektrik direği Hesaplamaları

barisinag

Üye
Arkadaşlar Şantiye içinde direklerle eneji taşıyacağız direkler için gerekli hesapları nasıl ne şekilde koyacağım yardımcı olurmusunuz ruzgar ve mesafe hesabını nasıl yapıcağım acaba ???

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
A tipi demir direkler üzerinden alpek kablo geçirerek enerji beslemesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede aynı direkler üzerinden aynı zamanda çevre aydınlatmasını da sağlayabilirsiniz. Akım hesabınıızı yaptığınızda ona uygun alpek kabloyu seçebilirsiniz. Direkler sahaya göre 30-35 mt. aralıklarla koyulabilir. Biz kendi şantiyemizde böyle bir yol izlemiştik.

Bu sorunun cevabı olarak tekrardan Atilla Yunusoğlu hocamızın alçak gerilimle ilgili çıkarttığı kitabı tavsiye ederek cevaplayacağım:) iyi çalışmalar.

A tipi demir direkler üzerinden alpek kablo geçirerek enerji beslemesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede aynı direkler üzerinden aynı zamanda çevre aydınlatmasını da sağlayabilirsiniz. Akım hesabınıızı yaptığınızda ona uygun alpek kabloyu seçebilirsiniz. Direkler sahaya göre 30-35 mt. aralıklarla koyulabilir. Biz kendi şantiyemizde böyle bir yol izlemiştik.

ayşe_gül hanım barisinag bey cer hesabından bahsetmiş

barisinag bey taşıyacağınız elektrik AG mi ? OG mi ?
OG ise Atilla YUNUSOĞLU'nun kitabını tavsiye ediyorlar sürekli bende yok :)
AG ise kablo düşünmezmisiniz ? çünkü şantiye olduğunu belirtmişsiniz.

ayşe_gül hanım barisinag bey cer hesabından bahsetmiş

barisinag bey taşıyacağınız elektrik AG mi ? OG mi ?
OG ise Atilla YUNUSOĞLU'nun kitabını tavsiye ediyorlar sürekli bende yok :)
AG ise kablo düşünmezmisiniz ? çünkü şantiye olduğunu belirtmişsiniz.
ikayserili bey OG ile ilgileniyorsanız muhakkak o kitabı bulundurun derim. İyi çalışmalar.

şantiye beslemesinden bahsettiği için alpek kablo ve a tipi direk önermiştim. trafodan saha panolarından herhangi birisine besleme yapılacak sanırım. Bu genelde kablonun çalınmasından korkulduğu zamanlarda ve kablo beslemesinin çevre aydınlatmayla aynı istikamette olduğu zamanlarda tercih ediliyor bildiğim kadarıyla. Tabi ben bunu yaptığımda bayağı araştırmıştım bunlar çıkmıştı. Yanlış yönlendirme yapmak istemem şantiyeci hesabı oldu benimkisi, havai hatlar mühendisliği farklı sonuçlar verebilir.

yaw o kıtabın bi pdfini bulamadım (( bana ana trafodan 80 kw basleme kablosu için direk gerekli geçici prefabrik ofisimizi beslemek için basıt bir çizimi yada hesapları olan varmı elinde örnek çok acil gerekiyor bu konuda yardımcı olurmusunuz.

mahalle tipi elektrik direği projesi ve hesapları olan varmı ????

barisinag bey AG için pratik bilgilere göre yaparsanız da olur bence

araziyi bilmiyorum ben ama şöyle tahmin edersek 80kW biraz büyük olduğu için ASTER çekmek uygun olacak. (not : mesafeyi 100 metre aldım).

düz bir hat şeklinde dikilecek yerlere direkleri 10U, Kırılma noktalarına K2 demir direkleri ile halldebilirsiniz.
yok ben beton dikecem diyorsanız 9,30/5 ile düz yerleri 9,30/8 ile kırılma noktalarına dikebilirsiniz.

direk aralarını'da 30 metre felan ayarladınmı tamam

tabiki bunlar benim düşüncem. Değerli mühendis abilerimiz ne derler onlarıda dinle derim.

Son düzenleme:
Direkler beton olucak ve mesafe 170 metre projede metraji 20m diye gosterdim ama hesabinida adamlara gostermem gerekiyor bunu nasil hesapliyacagim bir turlu bulamadim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri