elektrik devre elemanlarının sağlamlık kontrolü

redskymuscular

Katılımcı Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Bakım onarım bölümünde yeni başladım. Elektrik devre elemanlarının sağlımlık veya başka bir deyişle çalışabilirlik kontrolü teknik bazı incelikleri bilmekten geçiyor. Forumda böyle bir başlık açmak ve arızalı parçayı bulmak isteyen yeni arkadaşların yararlanabileceği bi beyin fırtınası oluşturmayı hedefledim. Herkes bildiği kadarıyla bir devre elemanın çalışabilirlik testini anlatsa gerçekten yeni başlayanların zor günlerini gerçekten hafifletmiş olursunuz. Müsadenizle girişi ben yapayım.

1. Kontaktör test;
a) A1 ve A2 uçları arası 24 V olmalı. Bu değeri görüyorsan ikici aşamaya geç

b) Elle çektir ve ölçmeye devam et.

c) AV1 ve AV2 gerilimi ölçü aleti ile 0 volt olmalı.

d) Şase ile AV1’ i ve AV2’yi ölç. Gerilim farkı 220 V olmalı

bu değerleri görüyorsan kontaktörün sağlamdır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar Merhaba,

Bakım onarım bölümünde yeni başladım. Elektrik devre elemanlarının sağlımlık veya başka bir deyişle çalışabilirlik kontrolü teknik bazı incelikleri bilmekten geçiyor. Forumda böyle bir başlık açmak ve arızalı parçayı bulmak isteyen yeni arkadaşların yararlanabileceği bi beyin fırtınası oluşturmayı hedefledim. Herkes bildiği kadarıyla bir devre elemanın çalışabilirlik testini anlatsa gerçekten yeni başlayanların zor günlerini gerçekten hafifletmiş olursunuz. Müsadenizle girişi ben yapayım.

1. Kontaktör test;

Sevgili "redskymuscular" ne dediğini anlamak için gerçekten beyin fırtınası gerekiyor. :)

Arkadaşlar Merhaba,

1. Kontaktör test;

Sadece kontaktör örneği vermişsiniz!Ama şuan türkiye deki makinelerde çalışan kontaktör çalışma gerilimleri:24vdc-24vac-48vac-110vac ve 220vac!Bunlar benim çalışma hayatımda görüp kullandığım ürünler!arızalı diye değiştirdiğim ürünler!
3 fazlı asenkron motor sağlamlık kontrolü de:
motoru çalıştıran kontaktör çekmiş mi bakılır!Eğer çektiyse kontaktörün çıkış kontaklarında 3 faz arası 380 vac görülüyor mu?bunlar tamamsa motorun bobinajları sağlam mı?ohm değerleri ölçülür aralarındaki ohm değerleri bir birine yakınsa vede sargılar gövdeye kısa devre değilse motor sağlamdır!motor yinede çalışmıyorsa mekanik bir sıkıntı vardır!Bunu anlamak içinde motorun bağlı olduğu mekanik aksamdan sökülür ve boşta elektrik verilir!Motorun rullamanlarında bir sıkıntı varsa boşta çalışırken bunu belli eder!Eğer sesten bir şey anlaşılmıyorsa frensiz motorlar elle çevrilebilir ve dönüşü rahattır eğer elle çevirirken rahat dönmüyorsa motorun rullamanları dağılmıştır ve değiştirilmelidir!

Konyula İlgisi Yok Yazdığımın. Ha Sende Kontaktörün Sağlamlık Kontrolünü "redskymuscular" ın Yöntemilye Yapıyorsan Sanada Diyecek Sözüm Yok.

Konu açılması güzel de şu şöyle olsa daha iyi olurdu tavsiyeleri yerine millet niye iğneleyici tavırla birbirine yaklaşıyor anlamıyorum,illa amaç mı sorgulamak gerek?

Öncelikle,
Birbirimizi germeye gerek yok, ben başımızdan gecen olaylar olabilir, arızaya yaklaşımımız olabilir, foruma katkı sunma gayretindyim. Herkes 1 örnek yazsa neler neler olur. Çözdüğünüz bir problem şu anda başka bir yerde yaşanıyor olabilir. Bazen ilk görünüşte çok alakasız bir devre elemanı sistemi saatlerce kitleyebiliyor ve proje üzerinden anlamsız gelebiliyor. Temelden devre elemanlarından bir giriş olsun istedim.

Daha Sonra,
Konyula İlgisi Yok Yazdığımın. Ha Sende Kontaktörün Sağlamlık Kontrolünü "redskymuscular" ın Yöntemilye Yapıyorsan Sanada Diyecek Sözüm Yok
bir yanlışımın varsa ya da bir hatam; düzeltilmesi gerekmez miydi? Forumun amacı bu değil midir?

Sonuç Olarak,
Ezmeyi sevenler değil paylaşmayı seven arkadaşları bu başlık altında yazmaya davet ediyorum.

Hayırlı Günler

Öncelikle,
Birbirimizi germeye gerek yok, ben başımızdan gecen olaylar olabilir, arızaya yaklaşımımız olabilir, foruma katkı sunma gayretindyim. Herkes 1 örnek yazsa neler neler olur. Çözdüğünüz bir problem şu anda başka bir yerde yaşanıyor olabilir. Bazen ilk görünüşte çok alakasız bir devre elemanı sistemi saatlerce kitleyebiliyor ve proje üzerinden anlamsız gelebiliyor. Temelden devre elemanlarından bir giriş olsun istedim.

Daha Sonra,
bir yanlışımın varsa ya da bir hatam; düzeltilmesi gerekmez miydi? Forumun amacı bu değil midir?

Sonuç Olarak,
Ezmeyi sevenler değil paylaşmayı seven arkadaşları bu başlık altında yazmaya davet ediyorum.

Hayırlı Günler
Herkes emin olmadığı bilgileri buraya bilgi gibi yazarsa burası çöplüğe döner. ve sizin kontaktör testine dair yazdıklarınız saçma sapan anlaşılır değil. tam bir çöpe atılacak yazı. ben bunu kırmadan incitmeden esprili bir dille anlatmaya çalıştım. anlayana tabii.
çok çalışman lazım çok.

tekrar yazıyorum.burdaki sorun konun içeriği değildir. sizin yanlış kontaktör sağlamlık testi yönteminizdir. kontaktör testi şöyle yapılır deyip tarif etmek yerine kontaktör testi nasıl yapılır diye sorsaydınız sorun yoktu. ben ve buradaki diğer arkadaşlarda tarif ederdik ve faydalı olurdu sizin için. forumun amacı bilmiyorsan sor bilenden öğren midir yoksa Bilmeden Bilgi vermekmidir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri