Elektirikli Fırın Otomatik Pano Yardımı

Seph

Üye
Arkadaslar fabrikamızda 2 adet 35kw lık fırınımız var. fırınların biri fanlı setlenen derece ye ulaştıktan sonra fırının elektiriğini kesip fanı devam ettiriyor. start stoplu bir pano yapmak istiyoruz. diğer fırın ise setlenen ısı değerinden sonra elektiriği kesip kapatıyor. pano şeması için yardım ederseniz sevinirim. elimizdeki mevcut kontaktörleri kullanmayı düşünüyoruz. şema hakkında yardım ederseniz sevinirim....

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Daha açıklayıcı bi şekilde yazabilirsen daha kolay yardım alabilirsiniz. Fırınların panosunu siz kendiniz yapmak istiyosunuz heralde de fırınların ne şekilde çalışmasını istiyosunuz. Omu açıklarsanız iyi olur.

fırının biri termostat yardımı ile set edilen sıcaklıkta duracak ve çalışmayacak. diğer fırın ise fanlı fan fırınla beraber devreye girecek yine farklı termostat yardımı ile set edilen sıcaklıkta duracak fakat 10-15 dakika gibi bir zaman fan çalışacak. süre bittikten sonra fanda durup işlem tamamlanmış olacak....

seph arkadaşım start stop işlemini bununla yapabilirsin
|-----|\|---------|\|----------ı--| |-------ı-----[/]-------| k1 fırın besleme
F STOP TERMOSTAT | START | K1 N
| '---| |-----| |
| k1 | a2 |
| * '------[X] ZR* | zr gecikmeli fan besleme ayarı için
|-------------------------------------------------[/]-------|
| a1 b |
| ZR k2 |
|---| |--------------------------------------------[/]------| k2 fan beslemesi

1.fırını k1 le beslemelisin 2. fırını * olan kısımla birlikte yapıp k1 den fırını k2 den fanı beslemelisin.
hayırlı işler.

seph kusura bakma çok güzel çizdim ama gönderince satırlar kaydı üzgünüm.
ama şöyle söyleyim:
normal start stop devresiyle 1. fırını çalıştır.
normal start stop devresiyle 2. fırını çalıştır.fakat kontaktörün bobin ve mühürleme kontağı arasından aldığın uçtan
zaman rölesini tetikleme yapıp bunun kontağıylada k2 rölesini çalıştır.k2 kontağıylada fanı besle
hayırlı işler umarım yardımcı olabilmişimdir.

Termostadın set değerine gelince mi çıkış veriyo yoksa set değerine gelinceye kadar aktif olupta set değerine gelince mi pasif oluyo BİDE TERMOSTADIN KAPALI KONAĞI YOK DİMİ SADECE AÇIK KONTAK VAR

arkadaşlar banada bu mantıkta bi kumanda devresi lazım yardımcı olursanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri