Ekat Belgesi Olmadan OG Çalışması

arkadaşlar öncelikle herkese selamlar hayırlı forumlar

Benim konuyla alakalı bilgisi olan arkadaşlardan ricam ve sorum şu;

EKAT yetki belgesi olmayan bir elektrikçi Mühendis veya başka herhangi yetkili biri denetiminde OG'ye müdahale edebilir mi? EKAT belgesi alan diğer iş arkadaşlarım kursta hocaların kesinlikle böyle birşey olmadığını ve bu belgeye sahip olmayan birinin kimin denetiminde olursa olsun müdahale edemeyeceğini söylediklerini belirtiyor. Yalnız amirim durumundaki mühendis bana bir yönetmelik gösterdi ve mühendis denetiminde müdahale edebileceği ifadesini kendi gözlerimle gördüm. Şimdi aklıma takılan söylenenlerin hangisi güncel. Bana bir yönetmelik veya yönetmelik adı söylermisiniz?

Teşekkurler

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
öyle birşey yok dostum sadece seni çalıştırmak istemişler en kısa zamanda ekat egitimine gitmende fayda var

Ekat elektrik kuvvetli akımlar yönetmeligi çerçevesinde YG(OG) de çalışa bilecek,müdehale edebilmeni saglayan gereki şartları ve egitimi aldıktan sonra verilen 5 yılda bir güncellenen bir ehliyettir.Eger EKAT ' ın yoksa YG(OG) de çalışamazsın.

Eğer Mühendis değilsen EKAT şart.O.G. de Manevrada yetkisi Mühendise aittir.EKAT belgesiz çalışma.Kimsede sana bu işi yaptıramaz.

slm arkadaşlar bu ekat belgesi ile ilgili , ekat belgesi olmayan personel mühendis gözetiminde OG ye müdahale edebilir mi....yönetmelikte şöyle bir hüküm var ....bu madde ye dayanarak ekat belgesi olmadan da OG de çalışılabilr mi personel
ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ

YEDİNCİ BÖLÜM

Kuvvetli akım tesislerinde yüksek gerilim altında ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nca yetkilendirilmiş olan kurum ve kuruluşlar tarafından bu amaçla açılmış olan eğitim kurslarını bitirerek "Kuvvetli Akım Tesisleri‘nde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi" alan elektrikle ilgili fen adamları ya da bir mühendisin sorumluluğu ve gözetimi altında olmak üzere öteki görevliler çalışma yapabilir.

slm arkadaşlar bu ekat belgesi ile ilgili , ekat belgesi olmayan personel mühendis gözetiminde OG ye müdahale edebilir mi....yönetmelikte şöyle bir hüküm var ....bu madde ye dayanarak ekat belgesi olmadan da OG de çalışılabilr mi personel
ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ

YEDİNCİ BÖLÜM

Kuvvetli akım tesislerinde yüksek gerilim altında ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nca yetkilendirilmiş olan kurum ve kuruluşlar tarafından bu amaçla açılmış olan eğitim kurslarını bitirerek "Kuvvetli Akım Tesisleri‘nde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi" alan elektrikle ilgili fen adamları ya da bir mühendisin sorumluluğu ve gözetimi altında olmak üzere öteki görevliler çalışma yapabilir.
EMO - ELEKTRİK İLE İLGİLİ FEN ADAMLARININ YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLARI HAKKINDA YÖNETMELİK İlgili yönetmeliği incelersen ancak 1 ve 2. grup fen adamlarının orta gerilimde EKAT belgesi olmadan mühendis gözetiminde çalışabileceğini görürsün ; 3 .grup fen adamlarının zaten çalışma sahası 400 V a kadardır......

Fakat bu eski uygulama ; yeni çıkarılan kanunla http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/02/20120209-4.htm 3.grup fen adamlarının da işletme ve Bakım sınırı 36 kV a yükseltilmiştir ; fakat yine de bütün fen gruplarının ya mühendis gözetiminde çalışma ya da EKAT belgesi alma zorunluluğu devam etmektedir ......
http://www.emo.org.tr/ekler/9152b4da5ca8c19_ek.pdf?dergi=875

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri