Enerji Yöneticiliği ve EKB Uzmanlığı

kendi binasını şikayet edip enerji yöneticisi olmayı düşünen arkadaşlar var galiba.

Arkadaşlar 1 günde Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması için binanın metrekaresinin çok düşük olması gerekmektedir. Orta ve büyük binaların enerji kimlik belgesi bir günde çıkarılamaz. Hızlı olarak Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması için çeşitli yazılımlar geliştirilmektedir. Bu yazılımlar direk mimari projeyi çözümleyerek kimlik belgesi hesabını yapacak şekilde tasarlanmaktadır. Şu an tamamlanmış ve bakanlıktan onay almış herhangi bir yazılım bulunmamaktadır.

Ayrıca birkaç şehrin belediyesinde bayındırlığın sistemine kayıtlı olmayan photoshop yapılmış kimlik belgeleri bulunmuştur. O nedenle bu konuda dikkatli olmanızı ve ciddi firmalarla çalışmanızı öneririm. Fırsatçılara dikkat edin.

Ayrıca Enerji Kimlik Belgenizi aldığınızda üzerindeki kayıt numarasını çevre ve şehircilik bakanlığı web sitesinden sorgulatmanızı ve Size ait olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm. Sorgulama sayfası ==> http://88.255.60.11:7171/sorgulama.aspx

Orta ve büyük binalarda dahil 1 günde EKB çıkarılabilir. Bu konuda kulaktan dolma bilgilere sahip olduğunuz belli.. 500 m2 bir bina ile 10000 m2 bir binanın EKB sini almak arasında sadece 3 saatlik bir ek çalışma süresine ihtiyaç vardır.İkisini arasındaki fark kat kopyalama için harcanacak zamandır. İçinde AVM ve otel projeleride dahil 200 ün üzerinde Kimlik belgesi çıkaran bir uzman olarak bunları söylüyorum. Bu işin özünü bilmeyen bir uzman için 2 katlı 100 m2 lik bir villanın EKB sini çıkarmak bile günler alabilir. Halbuki en fazla 2 saatlik bir çalışmadır. Ayrıca bu iş için yani hızlı EKB çıkaracak bir yazılım olmasıda mümkün değildir..
Diğer taraftan photoshop olan bir iki kimlik belgesi bulunduğundan bakanlık yazdığınız sitede sorgulama sağlamaktadır. Zaten belediyelerde kendilerine gelen EKB yi buradan sorgulamaktadır..
Kısa sürelerde EKB hazırlayan kişi veya şirketleri FIRSATÇI olarak lanse etmek bu işten hiç anlamayan kişilerin; sistemin gündüzleri yavaş çalışmasından yada arıza vermesinden dolayı gecenin bir yarısında sisteme girmek zorunda olup el emeği göz nuru döken sadece emeğinin karşılığını almağa çalışan kişilere yaptığı büyük haksızlıktır.

İyi günler
İsmim Hüseyin Acar. Elektrik mühendisiyim.
EKB Uzmanıyım. İş yoğunluğu nedeniyle geciken Enerji Kimlik Belgelerinizi kısa sürede, uygun fiyata düzenleyebilirim. Ayrıca Elektrik projelerini de oda, belediye, yapı denetim, itfaiyeden sorunsuz geçecek şekilde kısa sürede çizebilirim.
İlgilenirseniz Tel No: 0555 553 91 22
[email protected]

Orta ve büyük binalarda dahil 1 günde EKB çıkarılabilir. Bu konuda kulaktan dolma bilgilere sahip olduğunuz belli.. 500 m2 bir bina ile 10000 m2 bir binanın EKB sini almak arasında sadece 3 saatlik bir ek çalışma süresine ihtiyaç vardır.İkisini arasındaki fark kat kopyalama için harcanacak zamandır. İçinde AVM ve otel projeleride dahil 200 ün üzerinde Kimlik belgesi çıkaran bir uzman olarak bunları söylüyorum. Bu işin özünü bilmeyen bir uzman için 2 katlı 100 m2 lik bir villanın EKB sini çıkarmak bile günler alabilir. Halbuki en fazla 2 saatlik bir çalışmadır. Ayrıca bu iş için yani hızlı EKB çıkaracak bir yazılım olmasıda mümkün değildir..
Diğer taraftan photoshop olan bir iki kimlik belgesi bulunduğundan bakanlık yazdığınız sitede sorgulama sağlamaktadır. Zaten belediyelerde kendilerine gelen EKB yi buradan sorgulamaktadır..
Kısa sürelerde EKB hazırlayan kişi veya şirketleri FIRSATÇI olarak lanse etmek bu işten hiç anlamayan kişilerin; sistemin gündüzleri yavaş çalışmasından yada arıza vermesinden dolayı gecenin bir yarısında sisteme girmek zorunda olup el emeği göz nuru döken sadece emeğinin karşılığını almağa çalışan kişilere yaptığı büyük haksızlıktır.

Öncelikle kulaktan dolma bilgilere sahip olduğumu söylüyorsunuz. Bu konuyu başından sonuna kadar okursanız mesajlarıma daha dikkatli bakarsanız kulaktan dolma mı değil mi daha iyi anlarsınız. Ben 2010 yılında BEP-TR programını tasarlayan ekipte olup programın testlerine katılmış biriyim. Öncelikle bunu belirtmek isterim.

Eğer EKB çalışması için 300m2 bina ile 10.000 m2 bina arasında sadece 3 saat zaman farkı var diyorsanız ben buradan açık açık size kesinlikle EKB çıkarttırmamalarını öneririm. Siz ilk mesajınızda "1 günde EKB teslim ederim" diyorsunuz. Neye göre, kime göre teslim ediyorsunuz? kat kopyalama var diye bir çıkışta bulunmuşsunuz. Katların birebir aynı olduğunu nereden biliyorsunuz? Katlar farklı olmasına rağmen siz aynı kabul edip katları bire bir kopyalayıp devam mı ediyorsunuz? Peki zonlamaları nasıl yapıyorsunuz? Her katı tek zon mu kabul ediyorsunuz?

Tekrar söylüyorum. EKB teslim süresi projenin büyüklüğüne ve yapısına göre değişir. Kimse projeyi görmeden 1 günde teslim ederim diyemez. Diyorsa da bende fırsatçı derim. Önce proje bilgileri alınır, ondan sonra kaç günde teslim edilebileceği söylenir. Size soruyorum 70.000 m2 büyüklüğündeki bir alışveriş merkezini 1 günde mi çıkaracaksınız?

Yazılım konusuna gelirsek. Bu konuda hazırlanan bir yazılım var. Yazılım test aşamasında. Dijital projeler üzerinden çalışan bir yazılım. Fakat henüz bakanlıktan onay almadı. Alır mı bilemem. Biraz araştırırsanız bulabilirsiniz. Bulamazsanız buraya yazayım sizin için.

Öncelikle kulaktan dolma bilgilere sahip olduğumu söylüyorsunuz. Bu konuyu başından sonuna kadar okursanız mesajlarıma daha dikkatli bakarsanız kulaktan dolma mı değil mi daha iyi anlarsınız. Ben 2010 yılında BEP-TR programını tasarlayan ekipte olup programın testlerine katılmış biriyim. Öncelikle bunu belirtmek isterim.

Eğer EKB çalışması için 300m2 bina ile 10.000 m2 bina arasında sadece 3 saat zaman farkı var diyorsanız ben buradan açık açık size kesinlikle EKB çıkarttırmamalarını öneririm. Siz ilk mesajınızda "1 günde EKB teslim ederim" diyorsunuz. Neye göre, kime göre teslim ediyorsunuz? kat kopyalama var diye bir çıkışta bulunmuşsunuz. Katların birebir aynı olduğunu nereden biliyorsunuz? Katlar farklı olmasına rağmen siz aynı kabul edip katları bire bir kopyalayıp devam mı ediyorsunuz? Peki zonlamaları nasıl yapıyorsunuz? Her katı tek zon mu kabul ediyorsunuz?

Tekrar söylüyorum. EKB teslim süresi projenin büyüklüğüne ve yapısına göre değişir. Kimse projeyi görmeden 1 günde teslim ederim diyemez. Diyorsa da bende fırsatçı derim. Önce proje bilgileri alınır, ondan sonra kaç günde teslim edilebileceği söylenir. Size soruyorum 70.000 m2 büyüklüğündeki bir alışveriş merkezini 1 günde mi çıkaracaksınız?

Yazılım konusuna gelirsek. Bu konuda hazırlanan bir yazılım var. Yazılım test aşamasında. Dijital projeler üzerinden çalışan bir yazılım. Fakat henüz bakanlıktan onay almadı. Alır mı bilemem. Biraz araştırırsanız bulabilirsiniz. Bulamazsanız buraya yazayım sizin için.

Önce belirteyim 36yıllık makina mühendisiyim. Isıtma soğutma havalandırma uzmanlık alanım olup 25 yıllık proje ve şantiye deneyimim var vede iddaa ediyorum EKB belgesi olupta sogutma ve havalandırma konusunu bilmeyen çok mühendis veya mimar vardır Siz hangi mühendis gurubuna giriyorsunuz bilmiyorum. tecrübeniz hakkında da bilgim yok ama bilmeden önyargıyla hareket etme tecrübeniz var sanırım.
1) Dediğiniz gibi katları tek zon olarak alırsanız yaptığınız EKB bir günde değil 2- 3 saatlik çalışmayla bitebilir. Merak ettiyseniz yazayım ben 1 daireyi en az 3 zonla hallediyorum salon+mutfak, odalar, ısıtılmayan mahal.
2) Çok doğaldırki 70000 m2 bir AVM 1 günde tabiki bitemez.. Burada 1 günde bitebilecek proje 1000- 1500 m2 civarı bir projedir
zaten en çok proje gurubu bu m2 ler civarındadır.
3) Eğer orta büyüklükteki bir binanın EKB belgesini 1 günden fazla bir mesaiyle çıkarıyorsanız bende sizin firmanın patronuna bu arkadaşın çalışmasını kontrol etmeniz gerekir derim.(Kusura bakmayın siz beni fırsatçı olarak lanse etmiştiniz, ben daha kibar bir yaklaşımda bulundum)
4) Bep tr nin tasarımında bulunmuşsunuz çok güzel derim. O zaman bir soruda ben sorayım Yazılım yazılım diyorsunuz hangi yazılımdan bahsediyorsunuz Bep tr de birçok eksiklik var daha bunlar düzeltilmeden yazılım nasıl olacak? Jeotermal enerjiyle ısıtılan bir binanın EKB sinde ısıtma sistemini ne giriyorsunuz :)

merhabalar. benim bir sorum olacak. üzerinde çalıştığım projede bina 4 katlı, ancak bina sahibi binayı iki kat olarak yapmış ve ruhsat da 2 kat üzerinden verilmiş. bu durumda ekb için kaç katlı bina uygulaması yapmam gerekiyor. bu konuda yardımcı olabilecek biri varsa şimdiden çok teşekkür ederim

İYİ GÜNLER EKB UZMANIYIM Enerji Kimlik belgesi hazırlıyorum ve tüm türkiyeye kargo yolu ile gönderiyorum. bana telefon yada mail yolu ile ulaşabilirsiniz.
TEL: 0538 243 14 98
MAİL: [email protected]
Enerji kimlik belgesi
Enerji Kimlik Belgesi 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. 2017 yılına kadar tüm binaların enerji kimlik belgesi alması zorunludur. Artık konut satın alırken veya kiralarken binanın enerji verimliliğine göre seçim yapılacak ve Enerji Kimlik Belgesi sınıfı sorulacak. Enerji kimlik belgesi almadan önce binanızın yalıtımını yapmanız gerekir. Enerji Kimlik Belgesinde D sınıfı veya üstü çıkması için TSE825 uygun kalınlık ve standartlarda bir uygulama yapmanız gerekir.BİNALARDA ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) NEDİR? 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ve buna bağlı olarak çıkartılan “BinalardaEnerji Performansı Yönetmeliği” ne göre, binalarda enerjinin ve enerjikaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyaci ve enerjitüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir. Enerji Kimlik(EKB), Asağıda belirtilen yapıların dışında tüm binalarda kullanılacaktır. Planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar,Toplam kullanım alanı 50 m2’nin altında olan binalar,Seralar, Atölyeler, Münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına, soğutulmasına gerek duyulmayan depo, ardiye, ahır, agıl gibi binalar,Mücavir alan dışında kalan ve toplam inşaat alanı 1.000 m2’den az olan binalar.İlgili idareler, Enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşlar, Yatırımcı kuruluşlar, Bina sahipleri, Bina yöneticileri veya enerji yöneticileri, İşletmeci kuruluşlar, İşveren veya temsilcileri, Tasarım ve uygulamada görevli mimar ve mühendisler, Uygulayıcı yükleniciler ve üreticiler, Binanın yapılmasında, kullanılmasında ve enerji kimlik belgesi düzenlenmesinde görev alan müsavir, danışman, proje kontrolü yapan gerçek veya tüzel kişiler, enerji kimlik belgesidüzenlemeye yetkili kuruluşlar, denetleme kuruluşları ve işletme yetkilileri, görevli, yetkili ve sorumludur. Projenin eksik veya hatalı olması veya standartlara uygun olmaması halinde, proje müellifleri; yapımın eksik veya hatalı olması veyahut standartlara uygun olmaması halinde ise, varsa yapı denetim kuruluşu ve yüklenici veya yapımcı firma, yetkileri oranında sorumludur

Merhaba herkese.Bu ekb hakkında sizlere bir sorum olacaktı.Ben ilk defa ekb düzenledim(Çıktıyı aldım) ama benim vergi nuraman falan yok(herhangi bir şirkette çalışmıyorum). Bu ekbye nasıl fatura kesicem ve de belediyede kaşe basımı da istiyorlar.Kaşedeki bilgilerde vergi no girmesem belediyede onay sorunu yaşarmıyım?Yardımcı olursanız sevinirim..

Merhaba,

EKB verebilmek için bir firmaya bağlı çalışmanız gerekiyor. Yani çalıştığınız firmanızı da bakanlığa keydettirmeniz gerekmekte.

Merhaba. benim sorum şöyle,
elektrik teknik öğretmeniyim. ekb uzmanı olamıyorum.bina enerji yöneticisi olabiliyorum.
enerji verimliliği danışmanlığı veren bir firmada iş bulabilmem mümkün olur mu?
eğer böyle bir firmada bu pozisyonda çalışmaya başlarsam ekb haricindeki enerji etüd raporunu düzenleyebilir miyim?
enerji yöneticiliği eğitimi verebilirmiyim?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri