ECA Calora Sıcak su arızası

Merhabalar dostlar. Tek esanjorlu ECA calora kombimde sıcak su ısınıp soğuyor. Bu döngü neredeyse 30 saniyede bir kendini tekrarlıyor. Araştırmalar neticesinde bulabildiğim sebepleri kontrol ettim.
1-Duş başligindan olurmuş, ancak aynı sorun mutfata da var
2-Ntc sensöründen olurmuş, yenisi ile değiştirdim(daldırma tıp sensör mevcut. Ucunda iki tane demir çubuk var soketleri bunlara takıyoruz. Artı eksi varmı bilmiyorum o nedenle kontrol etmeden taktım.)
3-Eşansor tıkalı olurmuş, ana esansor var zaten kombimde. Onuda çıkarıp temizledim iyice. Ancak sorun devam ediyor.
4-Suda dalgalanma olurmuş, ancak ben ikinci kattayim ve aynı binada 4. Katta yakınlarım var onlarda benzer sorun olmuyor.
Tüm bunlar ışığında sorunuma çözüm bulabilecek var mı acaba. Şimdiden teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
-Ana eşanjörü değil plakalı eşanjörü temizlemeniz lazım.
-Filtreleri mutlaka temizleyin.
-Vanayı biraz kısın kombi yetiştiremiyor olabilir.

Merhabalar dostlar. Tek esanjorlu ECA calora kombimde sıcak su ısınıp soğuyor. Bu döngü neredeyse 30 saniyede bir kendini tekrarlıyor. Araştırmalar neticesinde bulabildiğim sebepleri kontrol ettim.
1-Duş başligindan olurmuş, ancak aynı sorun mutfata da var
2-Ntc sensöründen olurmuş, yenisi ile değiştirdim(daldırma tıp sensör mevcut. Ucunda iki tane demir çubuk var soketleri bunlara takıyoruz. Artı eksi varmı bilmiyorum o nedenle kontrol etmeden taktım.)
3-Eşansor tıkalı olurmuş, ana esansor var zaten kombimde. Onuda çıkarıp temizledim iyice. Ancak sorun devam ediyor.
4-Suda dalgalanma olurmuş, ancak ben ikinci kattayim ve aynı binada 4. Katta yakınlarım var onlarda benzer sorun olmuyor.
Tüm bunlar ışığında sorunuma çözüm bulabilecek var mı acaba. Şimdiden teşekkürler
Forumlarda nasıl soru sorulur ve yardım istenir konusunda maşallah örnek olarak gösterilecek bir mesaj yazmışsınız. Inşallah sorununuzda çözülür.

-Ana eşanjörü değil plakalı eşanjörü temizlemeniz lazım.
-Filtreleri mutlaka temizleyin.
-Vanayı biraz kısın kombi yetiştiremiyor olabilir.
Ustat mesajın için teşekkürler. Benim kombide plakalı esansor yok. Tek esansor ile çalışıyor. Bu nedenle ilk oneriniz olumsuz oluyor.
İkinci olarak, filtreden kastınız ana tesisattan gelen borudaki filitre ise onu tamizledim. Başka bir filitre varsa nerede olabilir acaba.
Vana konusuna gelince, suyu tazyikli açınca da kısık açınca da sorun devam ediyor.
Üç yollu vana içindeki tamir kiti oluyor imiş o bu soruna sebep olabilir mi peki

Ustat mesajın için teşekkürler. Benim kombide plakalı esansor yok. Tek esansor ile çalışıyor. Bu nedenle ilk oneriniz olumsuz oluyor.
İkinci olarak, filtreden kastınız ana tesisattan gelen borudaki filitre ise onu tamizledim. Başka bir filitre varsa nerede olabilir acaba.
Vana konusuna gelince, suyu tazyikli açınca da kısık açınca da sorun devam ediyor.
Üç yollu vana içindeki tamir kiti oluyor imiş o bu soruna sebep olabilir mi peki
Öncelikle Estağfurullah, benim bilgim buraya kadar maalesef.
@bakımcıı Ustama bir danışalım isterseniz.

Dostlar su akış türbininde veya su basinç anahtarinda oluşabilecek sorunlarda bu dalgalanmanın yaşanması muhtemel mıdır acaba?

Bugün ECA servisi geldi. Kontrol ettiğinde gaz valfinde sorun olduğu anlaşıldı. Kombi yaklaşık 30 sn araliklar ile gazı yarıya düşürüp tekrar yükseltiyor. Servis görevlisi parçanın değişmesi gerektiğini söyledi. Servisde değişimin bedeli yaklasik 3.000 TL. İnternette parça 1.300 TL ye satılıyor. Kendim değiştirsem. Yeni takacağım parçada yeniden gaz ayarı yapmak gerekir mi acaba? İkinci sorumda resimde görünen kırmızı siyah sigorta kutusu gibi şey, gaz valfinde bağlı birşey mi yoksa sadece yer tasarrufu açından mi bulunduğu konumda duruyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20221219_134839.jpg
    IMG_20221219_134839.jpg
    179.8 KB · Görüntüleme: 22
Fani kontrol ettimi ilk başta.gelen ustalar

Fani kontrol ettimi ilk başta.gelen ustalar
Üstad fanı yaklaşık bir ay önce özel servis gelip söküp temizledi. Gelen ECA servisi fan kontrolü yapmadı. Ancak gaz valfinde gaz akışı yarıya düşüp yükseliyor ve bu düştüğü zamanlarda su soğuyor. Kalorifer sisteminde bir sorun yaşamıyoruz. Fan dönüyor kombi çalıştığı vakit.

Forum istatistikleri

Konular
128,206
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri