Dinamodan gelen voltaj nasil stabilize edilir?

Bu dinamo baglantisi için önce aç to dc converter yapacaksınız.

Sonra dc to dc ile stabilize voltaja çevirmeniz gerekiyor.

KBU10M köprü diyot ve cikisina bence ilk testler için 100 volt 470 uF bir kapasitor takip kac volt dc elde ediyorsunuz bakın.

Voltaj çok yüksek ise dc çıkışa boşta iken 12 volt bir lamba bağlayın testi bu şekilde devam edin.

Testi düşük hız otra hız ve yüksek hızda kac volt dc urettiginizi ölçün buraya yazın.

Bu test bize maksimum voltaj bilgisi dc to dc converter in giriş gerilimini belirleyecek. Ona göre bir converter önereceğiz.

@servetd @ampirist @paskomya hocam dinamo geldi simdi multimetre ile olctum orta hizda 30v ac uretiyor. maksimum hizlarda 80v ac gorebilirim. bunun icin once ac to dc converter almam lazim degil mi
Başına bir sürü iş çıkardın. :)
AC DC dönüştürücü bulamazsan DC ye dönüştürdükten sonra DC DC konvertör kullanacaksın.
Akü direk bağlanmıyor. Akım sınırlaması için ve akü dolunca şarjı kesecek şarj devreside lazım.

Birde akünün akım kapasitesinin onda biri ile şarj edilmesi gerekiyor.
Bazıları 5 saatte dolacak şekilde yapıyorlar.
5- 10 saat bisiklet sürebilecek misin? :)
Kapasiteyi büyük seçersen sadece harcadığın kadar şarj yapacağın için süre kısalabilir.

Son düzenleme:
Başına bir sürü iş çıkardın. :)
AC DC dönüştürücü bulamazsan DC ye dönüştürdükten sonra DC DC konvertör kullanacaksın.
Akü direk bağlanmıyor. Akım sınırlaması için ve akü dolunca şarjı kesecek şarj devreside lazım.

Birde akünün akım kapasitesinin onda biri ile şarj edilmesi gerekiyor.
Bazıları 5 saatte dolacak şekilde yapıyorlar.
5- 10 saat bisiklet sürebilecek misin? :)
Kapasiteyi büyük seçersen sadece harcadığın kadar şarj yapacağın için süre kısalabilir.
Olsun hocam yaparim bu isten zevk aliyorum. Aku yerine lithium ion mu kullansam acaba? ac dc conventer kendim yapmayi dusunuyorum 4 diyot ile

Olsun hocam yaparim bu isten zevk aliyorum. Aku yerine lithium ion mu kullansam acaba? ac dc conventer kendim yapmayi dusunuyorum 4 diyot ile
yap olur, yalnız neler yaptığını da bizimle paylaşırsan mutlu oluruz. genelde o tür dinamolarla 6 volt bisiklet ampülünü yakardık biz eskiden. yani çok güçlü değildi.

Bu dinamo baglantisi için önce aç to dc converter yapacaksınız.

Sonra dc to dc ile stabilize voltaja çevirmeniz gerekiyor.

KBU10M köprü diyot ve cikisina bence ilk testler için 100 volt 470 uF bir kapasitor takip kac volt dc elde ediyorsunuz bakın.

Voltaj çok yüksek ise dc çıkışa boşta iken 12 volt bir lamba bağlayın testi bu şekilde devam edin.

Testi düşük hız otra hız ve yüksek hızda kac volt dc urettiginizi ölçün buraya yazın.

Bu test bize maksimum voltaj bilgisi dc to dc converter in giriş gerilimini belirleyecek. Ona göre bir converter önereceğiz.
hocam diyot turu onemli mi elimde 1n4002 diyot var 92 volta kadar destekliyor.

Bu seriler maksimum 1 amper verir. Ve muhtemelen bu akımları yaklaştıkça isinacaklar.

İlk deneme için elinde bu varsa olur neden olmasın. Sonra daha yüksek akimli bir diyot kullanmaniz şart bence.
Hocam 12v led bulamadim ama bir tane motor taktim orta hizda 11 12v dc aliyorum.

Diyot kullandiniz mi çıkışta kapasitor varmi?

Motor kac amper cekiyor?

ac to dc converterdaki diyotlari diyorsaniz var, ek diyor kullanmadim. cikisda 25v 2k uf kapasitor var. motorun kac amper cektigini olcemedim onu yarin olcecegim.

Iyi yükte 11 - 12 volt almanız güzel. Ama bu değer aku voltajina çok yakın. Burada siz voltaj yukseltici mi yoksa düşürücü mu alacaksınız sorusu ortaya çıkıyor.

Yada bunun cikisina buck boost converter dediğimiz ceviriciden alacaksınız ki akuyu sarj edebilsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri