Devrede takıldığım bir nokta

elektrkci

Üye
Aşağıdaki gibi bir devreye ihtiyacım var.Devrenin yapısı şöyle butonlara basınca entegrenin inputlarına bir değer verecek 1, 0 gibi istediğim bir değer.Bir Clock darbesiyle o giriş değerleri tam toplayıcının girişlerine aktarılacak orda bir işlem yapılıp toplayıcının çıkışlarından ilk baştaki entegrenin girişlerine gelecek bir saat darbesiyle daha bu entegrenin girişlerine gelen bitler tekrar tam toplayıcıya gelecek orda işlem yapılıp tekrar entegreye gelecek.Öyle bir döngü içinde bu devam edecek.

Biraz karışık gibi oldu.Kısaca anlatmak istediğim şu ben bu işlemi yapabilmek için SUB isimli entegrenin yerine register düşündüm.Girişlerine ilk değeri bir şekilde verdik diyelim.O tam toplayıcıya gitti.Tam toplayıcıda işlem yapıldı.Toplayıcıdaki çıkan sayıları ben SUB ismindeki entegreye bir şekilde vermem lazım o mekanizmayı bir türlü yapamadım.Buton boşta iken tam toplayıcı ile irtibatlı basıldığında butonların verdiği değerlerle irtibatlı olacak bu SUB isimli entegre.İlk başta D flip floplarla yapmaya çalıştım bu devreyi .Set ve reset girişlerine butonlar yardımıyla istediğim değeri verip saat darbesiyle çıkışa aktarabiliyordum.Sonra çıkıştaki değeri flip flop D girişlerine aktarabiliyordum.O şekilde oluyordu fakat devre o şekilde baya bir karışık odu.Yardımlarınızı bekliyorum....

12345667.PNG

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,151
Son üye
YunusTuncel

Yeni konular

Geri