Devre Gürültüsü Problemi

Eğer o pre digital bir devre ise vaziyet kötü demektir.
5V regülatörün de bir çeşit parazit kaynağıdır. @serkan_48 in belirtmiş olduğu üzere bu devrede lineer regülatör kullanmak daha doğrudur.
İkinci ve önemli bir husus ise o devrenin PSRR özelliğidir.
Bu tür devrelerden iyi bir PSRR beklenmediği gibi, besleme devresindeki parazitlere son derece açık bir yapıdadır.
Eğer 40db kazanç yeterli ise devreyi bu kazanca göre ayarlamak daha akla yatkındır.
Hocam öncelikle teşekkür ederim. PSSR olayını da hayat rutinimin bir parçası olarak kabul ettim. PSSR kavramını araştırırken LDO (Low Drop Out) kavramıyla da tanıştım. Sistemde kullanabilmem ve iç paraziti test edebilmem adına LDO tabanlı Linner bir regülatör modülü öneriniz var mı acaba? Bu arada [B]serkan_48[/B], bolubeyi ve sizin de önerileriniz ışığında NYLSA modülünü içermeyen yeni bir baskı devre kartı üretiyorum. Üretim bir kaç saat içerisinde tamamlanır. Entegrasyon ve test işlemlerini tamamlar tamamlamaz sonuçları sizlerin değerli fikirlerine arz edeceğim.

Ekli dosyalar

• yeni.PNG
    yeni.PNG
    62.7 KB · Görüntüleme: 7
Selamın Aleyküm arkadaşlar hepinize kolay gelsin,
üretmeye çalıştığım bir cihazda ses ile alakalı gürültü (parazit) problemi yaşamaktayım. Sizlere yaşamakta olduğum problemi daha net bir şekilde anlatabilmem için herşeyi adım adım açıklamaya çalışacağım;

Cihaz: üretmeye çalıştığım cihaz dar alanlara girebilen ve bu alanlarda ki sesi kullanıcıya aktaran bir cihaz. Bir nevi yılan kameranın mikrofon hali diyebiliriz. Bunu yapmamın sebebi ise akademik bir çalışma.

Kullanılan Bileşenler: Bir adet max 9814 ön mikrofon amplifikatör modülü, bir adet DY-AP 3015 d sınıf ses amplifikatörü, bir adet NYLSA Mikrofon amplifikatörü, bir adet lm2596 voltaj regülatör modülü, bir adet 9V Pil, bir adet ses jack'ı ve bir adet monitörlü kulaklık.

Bileşenlerin Kullanım Nedenleri:
1- Max9814 ön mikrofon amplifikatör modülü: bu modül 5mm elektret mikrofondan gelen sesin belirli bir seviyeye yükseltilmesini ve iletilmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
2- NYLSA Mikrofon amplifikatörü: Max 9814 modülünden gelen sesin daha da yükseltilmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
3- DY-AP 3015 d sınıf ses amplifikatörü: NYLSA modülünden gelen sesin hem daha da kuvvetlendirilmesi hem de ses seviyesinin kullanıcı tarafından kontrol edilmesini sağlama amacıyla kullanılmaktadır.
4- LM2596 voltaj regülatör modülü: 9V pilden gelen gerilimi max9814 ve NYLSA modülleri için 5 volta düşürmesi için kullanılmaktadır. aynı 9V pil DY-AP3015 modülüne doğrudan bağlıdır.

Bağlantı Şeması: Tüm bileşenlerin bağlantı şeması dosya ekinde sunulmuştur.

Sorun: Bu devrede karşılaştığın sorun şu ki temel olarak modüller güzel çalışıyor fakat devrede devrenin kendi ürettiği bir parazit var. Bunun nereden kaynaklandığını bulmaya çalıştım her bir bileşeni osiloskop üzerinden kontrol ettim ama malesef bu parazitin kim tarafından üretildiğini tespit edemedim. Devreye mikrofon bağlı olmadığında kendiliğinden oluşan parazitin frekansını 367490 Hz olarak tespit edebildim. Bunu ortadan kaldırmak adına çentik filtresi, pasif alçak geçiren, pasif yüksek geçiren, bant geçiren ve durduran filtreler tasarladım ve ürettim. Tasarladığım bu filtreler içerisinde işe yarayan sadece çentik filtresi oldu ama o da elektret mikrofondan gelen sesi bile ortadan kaldırdı ve bu sesi her nasıl yaptıysa büyük bir distorsiyona uğrattı. Bu sebeple cihazda çentik filtresini de kullanamamaktayım. Belki filtre tasarımlarını veya filtre bileşenlerinde ki değerleri yanlış yaptım/seçtim ama bir çok farklı kombinasyon üzerinde çalışma gerçekleştirmeme rağmen istediğim sonuca ulaşamadım. Bunların dışında sallen-key ve butterwort filtrelerini de tasarlayıp, üretip sisteme entegre ettim ama gene sonuç değişmedi. Bu filtrelerin devreye entegrasyonu sonrası ya işe yaramıyor ya da devrenin kendi gürültüsünü bloke etmesinin yanı sıra mikrofondan gelen sesi anlaşılamayacak kadar bozuyor( Not: Sistemde kullanılan tüm bileşenlerin gnd hatları doğal olarak birbirlerine bağlı). Bu sistemde çözülmesi gereken sorunlar;
1- Devrenin kendi gürültüsünün nasıl olduğunun önemi olmadan herhangi bir şekilde (Filtre, bileşen, tasarım) ortadan kaldırılması ve
2- Bunu yaptıktan sonra da gelen ses verisinin distorsiyona uğramaması

Üretmeye çalıştığım cihazda karşılaştığım sorun ve naçizane attığım adımları elimden geldiğince paylaşmaya çalıştım. Konu ile alakalı siz üstatlarımın değerli fikir ve önerilerini beklemekteyim. Vaktinizi aldığım için özür dilerim.
Bazı noktaların açığa kavuşması lazım, mesela:

1. Neden DY AP3015 D sınıfı stereo ampli seçtiniz.
Bu ampli 2x30Watt, size bu kadar güç gerekli mi? İki kanalda gerekli mi?

2. 9 voltluk pil kullanmışsınız, bu ampli (çalıştığında), kısa süre içinde, pil bitecektir, başka bir kaynak seçin.

4. Osilaskop ile ölçtüğünüz "gürültü" frekansı bu amplide kullanılan AP3015 çipinin "anahtarlama" frekansıdır (Dökümanında 350kHz)

5. Siz D sınıfı amplifikatör kullanarak "gürültü" nün üstüne atlamışsınız.
Eğer özel amaç yoksa D sınıfı ampliden vazgeçin

6. Çok düşük akımlar için, regülatör modülü veya entegresine gerek yoktur, olsa olsa Gyrotor Filtre tekniği ile yapılan ve genellkle audio da kullanılan besleme devresi yapabilirsiniz.
Ancak pil veya akü kullanacaksanız basit bir filtre de işinizi görecektir.
Gyrator.gif

7. Ses filtre devresi yapılabilir ancak frekans bandının bilinmesi gerekir.
Bu filtre gürültü açısından ziyade, sizin ölçüm kalitenizi yüksetmek için kullanılır.
Cihaz, sahada kullanılacaksa 50Hz için "notch" filtre yapılmalıdır.
Ayrıca bitmiş ürün ekranlama amaçlı metal bir kutuya konmalıdır.

8. Burada "canı burnunda" olan malzeme mikrofondur, endüstriyel amaç veya "insan kurtarma" da kullanılacaksa doğru seçimler yapmak gerekir.

Kolay gelsin

Son düzenleme:
Hocam öncelikle teşekkür ederim. PSSR olayını da hayat rutinimin bir parçası olarak kabul ettim. PSSR kavramını araştırırken LDO (Low Drop Out) kavramıyla da tanıştım. Sistemde kullanabilmem ve iç paraziti test edebilmem adına LDO tabanlı Linner bir regülatör modülü öneriniz var mı acaba?
LDO (Low Drop Out) regülatör kullanman bu devrede mantıklı değildir.
LDO regülatörler, giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki fark küçük olursa gereklidir.
Örneğin 3.7V luk bir Li-İon pili MCU için 3.3V a düşürmen gerekli ise LDO regülatör kullanmak zorundasın.
Ama bu devrede 9V u 5V a düşürmen gerektiği için LDO regülatörden ziyade, klasik 7805 gibi regülatör kullanman daha akla yatkındır.
Ancak iyi bir filtre için 7805 in giriş ve çıkışında kullanmak zorunda olduğun 100nF civarındaki kondansatörler çok çok daha fazla önemlidir.
Bu kondansatörlerin rolü çoğu devre elemanından daha önemlidir. Özellikle digital devrelerde.
Ben @ozgurece35 in amplisinde 7815 ler için X5R MLCC 2.2uf military class kondansatör kullanmış ve 1mV gibi gürültü seviyesine ulaşmıştım.
Bu gürültü faktörünü osilaskop ile rahatlıkla ölçebilirsin.
Bu gürültü faktörü pahalı ve laboratuar tipi güç kaynaklarında bile nadirdir. Günümüz güç kaynaklarının gürültü seviyesi 5mV-10mV civarındadır.

İkinci olarak GROUNDING kuralından bahsetmiştim. Yıllardır bu kuralı forumlarda anlatmış olsam dahi kimselerin aldırış etmediği görülmektedir. Ancak bu kurala uyulmazsa kullanılan malzemeler PLATİN'den yapılmış olsa bile gürültü kaçınılmazdır.
PCB resmini incelediğimde bu kuralı uygulamadığın açıkça görülmektedir.
Eğer PCB yi hazırlamamışsan sana PAINT ile uygun bir şema çizebilirim.

Bazı noktaların açığa kavuşması lazım, mesela:

1. Neden DY AP3015 D sınıfı stereo ampli seçtiniz.
Bu ampli 2x30Watt, size bu kadar güç gerekli mi? İki kanalda gerekli mi?

2. 9 voltluk pil kullanmışsınız, bu ampli (çalıştığında), kısa süre içinde, pil bitecektir, başka bir kaynak seçin.

4. Osilaskop ile ölçtüğünüz "gürültü" frekansı bu amplide kullanılan AP3015 çipinin "anahtarlama" frekansıdır (Dökümanında 350kHz)

5. Siz D sınıfı amplifikatör kullanarak "gürültü" nün üstüne atlamışsınız.
Eğer özel amaç yoksa D sınıfı ampliden vazgeçin

6. Çok düşük akımlar için, regülatör modülü veya entegresine gerek yoktur, olsa olsa Gyrotor Filtre tekniği ile yapılan ve genellkle audio da kullanılan besleme devresi yapabilirsiniz.
Ancak pil veya akü kullanacaksanız basit bir filtre de işinizi görecektir.
Ekli dosyayı görüntüle 100520
7. Ses filtre devresi yapılabilir ancak frekans bandının bilinmesi gerekir.
Bu filtre gürültü açısından ziyade, sizin ölçüm kalitenizi yüksetmek için kullanılır.
Cihaz, sahada kullanılacaksa 50Hz için "notch" filtre yapılmalıdır.
Ayrıca bitmiş ürün ekranlama amaçlı metal bir kutuya konmalıdır.

8. Burada "canı burnunda" olan malzeme mikrofondur, endüstriyel amaç veya "insan kurtarma" da kullanılacaksa doğru seçimler yapmak gerekir.

Kolay gelsin
Hocam vermiş olduğunuz her bir kıymetli bilgi için çok teşekkür ederim. Bununla birlikte konuyu biraz daha netleştirmek adına;
1- DY AP3015 modülünün seçilmesinin tek sebebi gelen sesin yükseltilmesi ve ses seviyesinin kontrolünün tamamen kullanıcı kontrolüne aktarılabilmesi içindir. Yapmış olduğum araştırmalar doğrultusunda bu modülden başka bir modül bulamadığım için (naçizane bilgimle ki bu bilgi asla yeterli değil) bu modülü seçtim. Eğer önerebileceğiniz farklı bir modül varsa temin ve test sürecine hemen geçebilirim.
2- Normalde lipo 3.7 volt şarj edilebilir dikdörtgen bir pil kullanmayı planlıyordum. Bu sayede hem şarj edilebilme özelliği hem de hacimden büyük tasarruf edebilecektim ve fakat lipo pili devreye bağladığımda normalde olan gürültü o kadar fazla arttı ki gürültüden başka hiçbir ses duyulamaz hale geldi. Bu sebeple 9V pil kullanmayı seçtim ama gürültü noktasında şuan tahmin ediyorum ki suç tamamen lipo pilde de olmayabilir herhalde.
4- Vermiş olduğunuz bilgi araştırma yapmayı bilen ile bilmeyen (ben) arasındaki farkı bir kez daha kanıtlamış durumda.
5- Gene kendi çabalarım sonucu bulabildiği amplifikatör modüllerine baktığımda ya çok büyük modüller (ki cihazın ergonomik ve küçük boyutlu olması lazım olabildiğince) ya da ses kontrol gibi fonksiyonlardan mahrum modüller olduğu için başka bir çarem kalmadı. Bu konuda bana önerebileceğiniz bir modül varsa DY AP3015 modülünü değiştirmek için dünden razı bir durumdayım.
6- Göndermiş olduğunuz devreyi naçizane inceleme fırsatı buldum. Anladığım kadarıyla telefonlarda sıklıkla kullanılan bir dönüştürücü devre. Bu devreyi üretip deneyebilirim. Lakin komponent değerleri, frekans ve voltaj karakteristiği konusunda konu ile alakalı tekrar cahil bir pozisyondayım. Bu konuda ne yapmam gerektiği ile alakalı liderlik ederseniz ilgili devreyi sisteme başarılı bir şekilde entegre edebilirim.
7- Cihazın genel olarak insanların olduğu kapalı ortamlarda kullanılması planlandı. Yani kapalı ve insanların doğal gürültü ürettikleri ortamlarda kullanılacak. Ben notch filtresini 4. madde de belirttiğiniz üzere 350Khz seviyesine göre tasarlamıştım. Şimdi görüyorum ki kendi ayağıma sıkmışım. Notch filtresini 50Hz frekansına göre yeniden tasarlayıp imal edeceğim. Sistem entegrasyonun tamamlanması anında ise test edip son durumu paylaşacağım.
8- Araştırmalarım neticesinde mems ve elektret mikrofon türleri olduğu kanısına vardım. Mems mikrofonu hiç denemedim nasıl bir sonuç verir veya hangi alanlarda kullanılmak üzere tasarlandığı noktasında herhangi bir bilgi veya deneyime sahip olmadığım için elektret mikrofon kullanmayı seçtim. Bu mikrofon türünü seçmemin başka bir sebebi ise mikrofonun kendisine özel olarak tasarlanan proba sorunsuz bir şekilde yerleştirilmesi gerekliliği idi. Kullanmakta olduğum mikrofon 10mm çap, 5mm yüksekliğe sahip iki bacak elektret bir mikrofondur.

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim, konu ile alakalı yorumlarınızı sabır ve saygı ile beklemekteyim.
LDO (Low Drop Out) regülatör kullanman bu devrede mantıklı değildir.
LDO regülatörler, giriş gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki fark küçük olursa gereklidir.
Örneğin 3.7V luk bir Li-İon pili MCU için 3.3V a düşürmen gerekli ise LDO regülatör kullanmak zorundasın.
Ama bu devrede 9V u 5V a düşürmen gerektiği için LDO regülatörden ziyade, klasik 7805 gibi regülatör kullanman daha akla yatkındır.
Ancak iyi bir filtre için 7805 in giriş ve çıkışında kullanmak zorunda olduğun 100nF civarındaki kondansatörler çok çok daha fazla önemlidir.
Bu kondansatörlerin rolü çoğu devre elemanından daha önemlidir. Özellikle digital devrelerde.
Ben @ozgurece35 in amplisinde 7815 ler için X5R MLCC 2.2uf military class kondansatör kullanmış ve 1mV gibi gürültü seviyesine ulaşmıştım.
Bu gürültü faktörünü osilaskop ile rahatlıkla ölçebilirsin.
Bu gürültü faktörü pahalı ve laboratuar tipi güç kaynaklarında bile nadirdir. Günümüz güç kaynaklarının gürültü seviyesi 5mV-10mV civarındadır.

İkinci olarak GROUNDING kuralından bahsetmiştim. Yıllardır bu kuralı forumlarda anlatmış olsam dahi kimselerin aldırış etmediği görülmektedir. Ancak bu kurala uyulmazsa kullanılan malzemeler PLATİN'den yapılmış olsa bile gürültü kaçınılmazdır.
PCB resmini incelediğimde bu kuralı uygulamadığın açıkça görülmektedir.
Eğer PCB yi hazırlamamışsan sana PAINT ile uygun bir şema çizebilirim.
Hocam LDO konusunda vermiş olduğunuz bilgiler beni bir hata yapmaktan daha kurtardı. Bu durum için minnettarım. Önerdiğiniz üzere hemen 7805 regülatör modülünün siparişini verdim. bir kaç gün içerisinde elimde olacaktır. bahsetmiş olduğunuz X5R MLCC 2.2uf temin aşamasında da çalışmalara başladım. Bu bileşeni de en yakın zamanda getirtmiş olacağım İnşallah. bahsi geçen iki komponenti dediğiniz gibi birbirine bağlayarak sistemde test edip sonuçları hemen paylaşacağım. GROUNDING konusunda devre yollarını ve komponent isimlerinin daha rahat görülebilmesi açısından GROUND plane'i (Polygon Pour) katmanını gizleyerek paylaştım. Ekte devrenin orjinal halini gönderiyorum. Analiz ederseniz çok memnun kalırım ve bahsettiğiniz üzere şema paylaşabilirseniz bu mükemmel olur.

Ekli dosyalar

• PolygonPour.PNG
    PolygonPour.PNG
    65 KB · Görüntüleme: 9
PAINT ile kabaca çizdim.
yeni.PNG

Devredeki bazı hususlar...
1) Pil kablo ile bağlı olmayıp, doğrudan PCB üzerine yerleştirilmiştir.
Bunun sebebi kablolu bağlantılardaki şase kablosunun da bir çeşit bobin etkisi göstermesinden dolayıdır.
Resimde ground hatları mavi olup, gerekirse daha kalın çizilebilir..
Hatta ground plane uygulaması ile küçük bir ayırma ile tüm şase hattı komple bakır olarak bile tanzim edilebilir.
2) Ampli olarak hem kazanç ayarlı hem de 9V pil ile çalışabilir düşük güçlü LM386 örnek verilmiştir.
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm386.pdf
LM386 gayetlene ucuz olup, yapılmış hazır devreleri bile vardır.
Almayanı dövüyolar :D
Mic pre ampli kazancı 40db ye ayarlanırsa, LM386 ise 20db kazanca ayarlanırsa toplam kazanç 60db olacak ki bu 1000 katı gerilim kazancı demektir. Yani mikrofon sinyali 1mV ise kulaklık seviyesi 1V olacaktır.
1V ile de herhangi bir kulaklık gümbür gümbür ses üretir.

RV&ESR.png

Bu resimde MLCC X5R kondansatörlerin ESR ve RIPPLE özellikleri verilmiştir.
Military (askeri) tip kondansatör temini oldukça zordur. Ancak iyi kalite ürün temin edilebilir.

Bu cihaz ile ne yapmak istediğiniz önemli, nasıl bir sonuç bekliyorsunuz.
Sorulacak o kadar çok soru varki, bununla zaman kaybetmek yanlış olur.
Mesela:
1. 9V pil çok düşük akımlar için kullanılabilir,
2. Eğer "sahada" kullanılacak ve "ticari" uygulama ise akü, ticari değil sağlık veya acil durumlar veya endüstriyel ölçüm için düşünülrse 6 adet AA pil kullanmak en doğrusu.
3. Mikrofon ile ampli elektroniği arasında ne kadar mesafe var,
4. Mikrofonun hemen yanına preampli konulabilirmi? (Boyutları gereği)
5. Mikrofon hangi şartlarda çalışacak, yani ortamı nedir, sıcaklık varm? nem/su tehlikesi varmı? vs.....

PAINT ile kabaca çizdim.
Ekli dosyayı görüntüle 100541
Devredeki bazı hususlar...
1) Pil kablo ile bağlı olmayıp, doğrudan PCB üzerine yerleştirilmiştir.
Bunun sebebi kablolu bağlantılardaki şase kablosunun da bir çeşit bobin etkisi göstermesinden dolayıdır.
Resimde ground hatları mavi olup, gerekirse daha kalın çizilebilir..
Hatta ground plane uygulaması ile küçük bir ayırma ile tüm şase hattı komple bakır olarak bile tanzim edilebilir.
2) Ampli olarak hem kazanç ayarlı hem de 9V pil ile çalışabilir düşük güçlü LM386 örnek verilmiştir.
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm386.pdf
LM386 gayetlene ucuz olup, yapılmış hazır devreleri bile vardır.
Almayanı dövüyolar :D
Mic pre ampli kazancı 40db ye ayarlanırsa, LM386 ise 20db kazanca ayarlanırsa toplam kazanç 60db olacak ki bu 1000 katı gerilim kazancı demektir. Yani mikrofon sinyali 1mV ise kulaklık seviyesi 1V olacaktır.
1V ile de herhangi bir kulaklık gümbür gümbür ses üretir.

Ekli dosyayı görüntüle 100542
Bu resimde MLCC X5R kondansatörlerin ESR ve RIPPLE özellikleri verilmiştir.
Military (askeri) tip kondansatör temini oldukça zordur. Ancak iyi kalite ürün temin edilebilir.
Hocam, tabiri caiz ise her tarafınızdan bilgi aktığını belirtmek isterim. Paylaşmış olduğunuz değerli bilgiler, konu ile alakalı ne kadar yetersiz olduğumu görmemi sağlayan ayna oldular. Madem ki elektronik arifleri LM386 konusunda almayanı, kullanmayanı dövün hükmünü vermişler biz de kanundan kaçılmaz düsturu ile hareket edip durduk yere ağzımızın gözümüz ile yer değiştirmesine engel olalım :D Bunun dışında ilgili "güzel, şirin, tatlı" modülü temin edince öğretmiş olduğunuz ayarlamalar ile sistemi güncelleyip performans değişikliğini paylaşacağım İnşallah.
Bu cihaz ile ne yapmak istediğiniz önemli, nasıl bir sonuç bekliyorsunuz.
Sorulacak o kadar çok soru varki, bununla zaman kaybetmek yanlış olur.
Mesela:
1. 9V pil çok düşük akımlar için kullanılabilir,
2. Eğer "sahada" kullanılacak ve "ticari" uygulama ise akü, ticari değil sağlık veya acil durumlar veya endüstriyel ölçüm için düşünülrse 6 adet AA pil kullanmak en doğrusu.
3. Mikrofon ile ampli elektroniği arasında ne kadar mesafe var,
4. Mikrofonun hemen yanına preampli konulabilirmi? (Boyutları gereği)
5. Mikrofon hangi şartlarda çalışacak, yani ortamı nedir, sıcaklık varm? nem/su tehlikesi varmı? vs.....
Hocam, sormuş olduğunuz sorular, bir cihazın tasarlanması aşamasında kilit rol oynayan sorular. Bunları üretmeye çalıştığım sistem için naçizane cevaplamak isterim.
1- 9V pili tercih etmemde ki tek amaç, diğer bataryaların sisteme dahli sonrası ortaya çıkan gürültü ile 9V pilin dahli sonrası oluşan gürültü arasında kulakla duyulur şekilde :) bir fark olması. Bunun dışında eğer başka bir batarya ile gürültü sorununu halledebilirsek derhal tespit edilen yeni bataryaya geçiş yaparım. Çünkü sistem ergonomik olmalı. Çok fazla hacme sahip olmamalı. Malum 9V pil herhangi bir cihazda baya yer kaplıyor. Bu durumda bana çok büyük bir dezavantaj oluşturuyor ama bir cihazın sağlıklı çalışması mı yoksa estetiği mi diye sorulduğunda her zaman sağlıklı çalışması yönünde oy kullanma eğilimim olduğu için 9V bataryanın hacimsel triplerine mecburen katlanıyorum.
2- sistem saha da kullanılmak amacı taşıyor. Fakat 6 tane AA pil tahminen 9V pilden çok daha fazla yer kaplayacak. Bu durumda cihazın ergonomik kullanımını büyük ölçüde olumsuz etkileyecektir ki 9V pil zaten bu dezavantajı fazlasıyla yapıyor. Dediğiniz çok mantıklı. İki pil türünün de bir sistemde kullanılmasını karşılaştırırsak bence 9V pilin esamesinin bile okunmaması lazım. Lakin gene hacim canavarının tehtitkar bakışları karşısında hiçbir şey yapamıyoruz :(
3- Mikrofon ve bağlı olduğu aparat ile amplifikatör ve bağlı olduğu devre arasında yaklaşık 2 metre var.
4- Mikrofon ve bağlı olduğu aparat hacim olarak çapı küçük silindirik bir yapıda. Bunun sebebi ise girilemeyen yerlere olabildiğince girilmesini sağlamak amacı taşıyor. Mikrofon ve muhafazasının yanına elektronik devre koymak hacmi arttıracaktır. Bu sağlanabilir fakat bu seferde cihazın vaad ettiği özelliklerinden minimum giriş çapını büyütecektir.
5- Cihaz genel olarak kapalı mekanlarda çalışacaktır. çalışacağı ortamın sıcaklığı maksimum 50 C derecedir. Ortam nemli veya sulu olabilir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim sayenizde gürültü problemini baya bir azalttık. Doğru komponentler, doğru bağlantılar ve paylaşmış olduğunuz değerli bilgiler ışığında başa bela olabilecek bu problemi hep beraber hallettik. Bu forumda paylaşılan bilgiler o kadar nokta atış bilgiler ki ar-ge sürecinde alışagelmişin dışında heba olan tek bir komponent bile olmuyor. Bilirim ki değerli bilgilerinizi zora düşen herkesle herhangi bir karşılık beklemeden paylaşıyorsunuz. Bende hem size hem de faydalanmak isteyen herkese özellikle Altium Designer yazılımını kullananların faydalanacağı, her satır kodu tarafımdan yazılmış ve kullanımı açısından tamamen açık kaynak olarak tayin ettiğim bir yazılım paylaşmak isterim ve tabi ki elektronik ile alakalı. Bu yazılımı internete yükleyeceğim ama linkini bu konu altında mı paylaşmalıyım yoksa bunun için özel bir bölüm mü var onu bilemedim. Sizin değerli fikirlerinize göre linki paylaşmak için beklemedeyim

İlgili Yazılımın Kullanım Videosu:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri