derin dondurucu elektrik bağlantısı

inecik

Üye
Değerli arkadaşlarım, 3 çekmeceli liebherr marka derin dondurucu aldım, koyacağım yerde bir topraklı priz var ve bu prize hem derin dondurucu hem elektrikli ankastre fırın bağlamayı düşünüyordum ama derin dondurucu kitapcığında , uzatma kablosu kullanmayın ve çoklu priz kullanmayın yazıyor, şaşırdım lütfen yardımcı olun. selamlar

Bu tarz cihazlarinizin beslemeleri ayri olmali.yani mevcut prizi ankestre firina kullanin.dondurucu icin ayri olarak sigorta kutusundan besleme cektirin..dondurucuyu kullanacaginiz yerde baska priz var ise bosta iki cihazin linyeleri ayri olmak sarti ile onu da kullanabilirsiniz.cihazi koyacaginiz yer prize uzak ise kaliteli bir uzatma kablo ile kullanabilirsiniz.bir problem olmaz

buzdolabının bağlı olduğu bir priz daha var ama sanırım ankastre fırını ve buzdolabını aynı prize takamayız, bu arada sigorta kutusuda çok uzakta.

Olmasi gereken sey mutfakta bu tarz cihazlarinizin linyelerinin ayri olmasi..yani hepsi icin ayri linye ayri sigorta..yapacak birseyiniz yok ise firini surekli kullanmadiginiz icin oradaki prize takip kullanabilirsiniz.

Bu mevzu priz ya da uzatma mevzusundan başka bir sıkıntı ihtiva ediyor. Aydınlatma linyesine 10 A sigorta , priz linyesine 16 A sigorta taktıktan sonra ve kablo kesitlerin uygun olduktan sonra istediğini istediğin yere uzatma kablosuyla ( çayna eksport olmasın mümkünse ) bağla . Çalıştıramıyorum ben bunları sigorta atıyor deyip sigortayı büyütmedikten sonra sorun yok. Tabi ki bu mevzuda olduğu gibi iki büyük elektrikli cihaz kaç amper çeker onuda değerlendirmek lazım ; tek linye kaldırmayabilir yükü aykırı biçimde modifiye etmedikten sonra ; aslında arkadaşların söylediği gibi büyük yüklerin ( çamaşır , bulaşık makinası , fırın ) ayrı linyesi olması elektrik iç tesisleri yönetmeliğine göre mecburidir.

Son düzenleme:
değerli arkadaşlar, evdeki otomatik sigortalara baktım,iki tanesinde B20 diğerlerinde B16 yazıyor.derin dondurucunun etiketinde 0.9 amper yazıyor, fırının kılavuzunda ise en yüksek 2400watt yazıyor.bu bilgiler ışığında ; derin dondurucu ile fırını aynı prize takabilirmiyim. selamlar

değerli arkadaşlar, evdeki otomatik sigortalara baktım,iki tanesinde B20 diğerlerinde B16 yazıyor.derin dondurucunun etiketinde 0.9 amper yazıyor, fırının kılavuzunda ise en yüksek 2400watt yazıyor.bu bilgiler ışığında ; derin dondurucu ile fırını aynı prize takabilirmiyim. selamlar

Yönetmeliklere uyarsan başın ağrımaz. Fırın prizine uzatma takıp uzatmaya iki alıcı bağlamayı düşünüyorsun yani 2400w gibi yüksek güç için 2 adet fiş-priz geçişi !
Yoksa derin dondurucu 200w Fırın 2400w toplam 2600w böl 220'ye 11,8A tamam uygunmuş ya demek düz mantık yanılgısıdır !

Siz her zaman @YaşlıUzman i dinleyin , en doğrusunu her zaman o söyler , enerjik gençlere uymayın :)

Sizden ricam lütfen mesajlarımı beğenmesenizde alıntı yaparak cevaplamayın ; kendi görüşünüzü bilahare altına mesaj olarak yazarsınız ; sizle polemiğe girmek istemiyorum ......

Birisini kendi silahıyla vurmak böyle birşey olsa gerek :rolleyes:

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler