Derin Dondurucu Çalışmıyor

ilhansevim

Üye
Arkadaşlar bende eski bir derin dondurucu var. 1 haftadır çalışmıyor. Şöyle ki; 10 saniye kadar çalışıp, 3-4 dakika kapalı kalıyor. Sonra tekrar çalışıyor ve kapanıyor aynı şekilde. Sorun ne olabilir ve ne yapmak gerekir?

aşırı akım çektigi için termik motorun elektrigini kesiyor termik soguyunca tekrar devreye giriyor....motorun üstündeki role mekanik ise takılı kalıyor olabilir role saglam ise motor arızalıdır...

1-2 tane ustayı arayıp bu şekilde durumu anlattım direkt motor değişecek dediler. Motor değişimi de 400-500 tl yi buluyor. Kesin sonucu nasıl anlarız?

aşırı akım çektigi için termik motorun elektrigini kesiyor termik soguyunca tekrar devreye giriyor....motorun üstündeki role mekanik ise takılı kalıyor olabilir role saglam ise motor arızalıdır...

eski dediğine göre gaz eksik olabilirmi ?

eski dediğine göre gaz eksik olabilirmi ?
Okadar eski değil, sadece çalışmıyor, soğutmayla ilgili problemi yoktu. Dondurma dolabı zaten. Ustalar motor değişecek dediler, o da 400 tl civarı, öyle olduktan sonra başka makine alırım.

Başka ustaya sor.. Benim alt komşunun buzdolabıda arızalanmış servis çağırmışlar hatta tanıdık biri gelmiş kompresör değişecek demiş 450 tl gibi bi fiyat vermiş.

Benden rica ettiler gittim baktım aynı sizin arızanın emarelerini veriyordu. Detaylı baktığımda kompresör PTC si arızalı idi 5 lira değiştirdim çalıştı.

Röle var ise takılı kalmış olabilir yardımcı sargı devreden çıkmazsa termik attırır. PTC varsa @serkan_48 'in dediği gibi arızalı olabilir. İlk hareket ve/veya daimi devre kondansatörlerinde arıza olabilir.
Motor arızası olma ihtimali yüksektir ama üstte saydığım ihtimalleride göz ardı etmemek gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri