Dengesiz yuklenme ile notr iletkeninde yÜk olusurmu?

ekolay

Üye
Termik manyetik şalter cıkışlarından ölçüm yaptıgımda L1-L2-L3 fazları arasında dengesızlık gördüm.
L1 fazı 105 Amper, L2 fazı 102 Amper çekerken L3 fazı 285 Amper çekiyordu.
Nötr iletkenimde ise 95 ile 105 Amper arasında bır deger gösteriyordu.
Bunun üzerine iki adet 1 metre uzunlugunda kazıgı topraga çaktım. İşletme topraklaması olarak.
Ondan sonraki ölçümde nötr iletkeninde 65 Amper okudum.

Şunu öğrenmek istiyorum L1,L2 ve L3 çıkışlarında ki dengesiz yuk dagılımdan dolayı nötr de bu denli bir akım oluşurmu yoksa baska bır nedenı de varmıdır?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn.ekolay ;
Nötür iletkeninde iki sebepten dolayı enerji görülür,
1_ Dengesiz yüklenme,
2_ Kaçak akım

Topraklamanızı yenilediginizi söylemişsiniz,sizin sorununuz dengesiz yüklenmeden dolayı açıga çıkmış olmalıdır.
Saygılarımla;

Syn blacktooth gardaş cok cok tesekkurler.

blacktooth ' Alıntı:
Sn.ekolay ;
Nötür iletkeninde iki sebepten dolayı enerji görülür,
1_ Dengesiz yüklenme,
2_ Kaçak akım

Topraklamanızı yenilediginizi söylemişsiniz,sizin sorununuz dengesiz yüklenmeden dolayı açıga çıkmış olmalıdır.
Saygılarımla;
Hocam kaçak akım dediğiniz şey nedir?

Sıfırlamadan bahsediyorum,sn.mustafa, topraklama iletkeninin nötüre baglandıgı durum.Dolayısı ile herhangi bir kaçak akım oldugunda nötür üzerinden topraga akacaktır.
Saygılarımla;

Forum istatistikleri

Konular
128,399
Kullanıcılar
450,291
Son üye
elifaras

Yeni konular

Geri