Dc motor hakkında yardım isteyi

İlk öncelikle herkeze iyi günler fotoğraflarını atmış olduğum bir adet dc motor bir adet trafo bir adette pervanem var been vantilatör almaktan bıktım elimdekilerle bunu yaptım ama motor aşırı ısınıyor bu konuda cahilim araştırarakda çok sonuca ulaşamadım motorun çok ısınmaması için ne yapmalıyım yada hangi motoru almalıyım 8-9 saat bazen de daha çok çalışıyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
IMG_20230516_142951.jpg
IMG_20230516_143019.jpg
IMG_20230516_142929.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Cihan bey , kullanım yerini yazmamıssınız, bigisayar güç kaynaklarının büyük ebatlı fanlarını ( yaklaşık 20x20cm) bir veya iki tanesini denyeyebilirsiniz. Ayrıca sizin motorunuz çok ses yapar, kolaylıklar.

Cihan bey , kullanım yerini yazmamıssınız, bigisayar güç kaynaklarının büyük ebatlı fanlarını ( yaklaşık 20x20cm) bir veya iki tanesini denyeyebilirsiniz. Ayrıca sizin motorunuz çok ses yapar, kolaylıklar.
Üstadım ben dükkanda vantilatör olarak kullanmak istiyorum

güzel insan, öncelikle kolay gelsin. ben bildiğim bir kaç şeyi sesli düşüneyim.
1- dc de olsa ac de olsa her motorun bir yük kapasitesi vardır. dc motor için en uygunu datasheet incelemesi yapıp en uygun devirde kullanmaktır. yani amaca uygun motor kullanacağız demektir.
2-şimdi dükkan var, dükkan var. hani ebatları, ne iş yapıldığı gibi bir çok kriter var değil mi? hani basitçe 15 M2 ofiste dükkan, 250 M2 fırın da dükkan.
3- dc motora en iyi çözüm sürücü veya hız kontrol ile devir ayarı yapmaktır. (gerçi ikisi de aynı işe yarıyor ama göreceli)
4- bir de bu vantilatör taklidi yapacak motor tam olarak ne yapacak? yani sizi mi serinletecek? hava sirkülasyonu mu yapacak? yoksa ısınan başka bir şeyi mi soğutacak.
5- alternatiflerin birden fazla olduğu bu soruya tavsiyeler pervaneyi küçültün veya uygun devirde çalışmasını sağlayacak pervane takın/ değiştirin. yada sürücü kullanın. bir de motor kaç volt, kaç amper? kaç watt?

Motor ve hava akım güç dengesi kurulmalıdır.
1- dc de olsa ac de olsa her motorun bir yük kapasitesi vardır. dc motor için en uygunu datasheet incelemesi yapıp en uygun devirde kullanmaktır. yani amaca uygun motor kullanacağız demektir.
Kullanılan pervanenin motorun devri doğrultusunca belli bir hava akımı sağladığını ve bu hava akışı için 10W güç gerektiğini varsayalım.
Motorun gücünün ise 15W civarı olduğunu varsayalım. Ancak kullanılan pervanedeki hava kanatlarının büyüklüğü düşünüldüğünde, motorun kullanıldığı devir doğrultusunda, bu hava akımı için (max tork ve devir için) 20W üzeri güç gereksinimi olacağını varsayarsak....
Kullanılan pervanenin hava kanatlarının büyüklüğü ve max air flow için ortalama devrini elimizdeki güç faktörleri ile değerlendirirsek, motor devrinin düşük olması gerekli gibi görünmektedir.
BU SEBEPLE:
Şu test yapılması önerilmektedir.
Motorun çalışma gerilimini örneğin 12V ta çalıştırılıyorsa önce 3V ile çalıştırmalı ve hem hava akımını hem de devri yaklaşık olarak gözlemlemeliyiz.
Hava akımı yeterli değilse voltaj 5V a çıkartılarak durumu kontrol etmeliyiz.
Sırasıyla, 6V 8V 10V gibi düşünürsek.
Belli bir voltaj değerinde motorun ve pervanenin tam performansta uygun devirde vuruntusuz çalıştığını gözlemleyebiliriz.
İşte bu anı tespit edebilirsek motorumuzun gücü gereği ne kadar hava akışı sağlayabileceğini, dolayısı ile pervane devrinin de takribi ne kadar olabileceği konusunda fikir sahibi olabiliriz.
NOT:
Belli bir devirde dönmesi gereken bir pervanenin hızı artırılmaya çalışıldığında, kanatlardaki hava direnci de artacağı için, uygulanması gereken güç katlanarak büyüyecektir. Bu mevzu AERODYNAMICS yasalarında anlatılmaktadır.

Öncelikle bütün değerli cevaplarınız için teşekkürederim vaktinizi ayırdınız çok sağolun dükkanda Sadece benim bulundum bölümde çalışsa benim için yeter 7 metre kare bir alan ben 2 ayda bir bundan alıyorum yazın gerçi bu sene hiç almadım bunlar kendi kendine bozuluyor ufak tefek sıkıntılarını ben çözüyorum ama motorları bozulunca yapamıyorum yapabilcek olan yere götürünce bununla ugraşma çöp diyor onun için bunun yerine hamgi motoru kullanmalıyım diyim kusurabakmayın cahillimi maruz görün
Screenshot_2023-05-16-16-48-05-386_com.android.chrome.jpg

Öncelikle bütün değerli cevaplarınız için teşekkürederim vaktinizi ayırdınız çok sağolun dükkanda Sadece benim bulundum bölümde çalışsa benim için yeter 7 metre kare bir alan ben 2 ayda bir bundan alıyorum yazın gerçi bu sene hiç almadım bunlar kendi kendine bozuluyor ufak tefek sıkıntılarını ben çözüyorum ama motorları bozulunca yapamıyorum yapabilcek olan yere götürünce bununla ugraşma çöp diyor onun için bunun yerine hamgi motoru kullanmalıyım diyim kusurabakmayın cahillimi maruz görünEkli dosyayı görüntüle 98126
sorup sorgulayabildiğiniz sürece cahil değilsiniz. sadece konu üzerinde bilgiye sahip değilsiniz o kadar. ve bizlere sorup öğrenmek istemeniz sizin cahil olmadığınızı gösterir. ben klimadan nefret ederim u yüzden ben de sizin gibi üfüf kullanıyorum. benim tavan vantilatörüm var, aynı zamanda aydınlatması da var tavsiye ederim. pahalı gibi görünse de uzun vadede en iyi çözüm. üstelik kışın yön değiştiriyorum aşağı üflüyor. benim uyuzluğumdan olsa gerek, uzaktan kumandalı değil.
şöyle bir arama yaptım
https://www.google.com/search?q=tav...hUKEwizhqKbh_r-AhUHkaQKHXBiCSAQ_AUoAHoECAEQAA
hani görseldekinin 2 katı fiyata koçtaşta var siz bilirsiniz. benim tavsiyem bu kadar.

Güç kaynağınızın üzerinde, işaretli yerde bir trimpot var onu saat yönünün tersine sonuna kadar çevirin,
12V biraz düşer, motorunuz biraz yavaşlar, daha az ısınır.
Bir deneyin,kolay gelsin.

format_webp.png

Bu motor pervanesiz çalışınca ısınıyor mu?
Evet üstadım
Güç kaynağınızın üzerinde, işaretli yerde bir trimpot var onu saat yönünün tersine sonuna kadar çevirin,
12V biraz düşer, motorunuz biraz yavaşlar, daha az ısınır.
Bir deneyin,kolay gelsin.

Ekli dosyayı görüntüle 98128
Yarın denicem teşekkürler
sorup sorgulayabildiğiniz sürece cahil değilsiniz. sadece konu üzerinde bilgiye sahip değilsiniz o kadar. ve bizlere sorup öğrenmek istemeniz sizin cahil olmadığınızı gösterir. ben klimadan nefret ederim u yüzden ben de sizin gibi üfüf kullanıyorum. benim tavan vantilatörüm var, aynı zamanda aydınlatması da var tavsiye ederim. pahalı gibi görünse de uzun vadede en iyi çözüm. üstelik kışın yön değiştiriyorum aşağı üflüyor. benim uyuzluğumdan olsa gerek, uzaktan kumandalı değil.
şöyle bir arama yaptım
https://www.google.com/search?q=tav...hUKEwizhqKbh_r-AhUHkaQKHXBiCSAQ_AUoAHoECAEQAA
hani görseldekinin 2 katı fiyata koçtaşta var siz bilirsiniz. benim tavsiyem bu kadar.
Vakit ayırıp cevap verdiğin ve beni onure ettiğin için teşekkürler en sonunda bu olucak gibi 😀

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri