Dc motor çalıştırma

2609120152 numaralı bosch marka şarjlı matkabın 10.8v motorunu 4s40a bms ile sürsem motor yanarmı

Düşüncelere saygılıyız
Ver coşkuyu diyemiyoruz.
Bosch bilmiyor mu?
10.8 v Luk motora 16.8 v verilince tork artışının olacağını?
Teknik zorunluluk neyi gerektiriyorsa onu uygulamak lazım
Maceraya gerek yoktur.
Kolay gelsin.

abiciğim dc motorun voltajının arttırınca torkunu nasıl artıraacan? sadece devrini artırsın
motorlarda tork artırma sistemleri başlıbaşına bir olay .. bir bilimin konusu.
bu söylediğin şey faraday kanunlarında aykırı bişi ..
Devir demek istemiştim
Düşüncelere saygılıyız
Ver coşkuyu diyemiyoruz.
Bosch bilmiyor mu?
10.8 v Luk motora 16.8 v verilince tork artışının olacağını?
Teknik zorunluluk neyi gerektiriyorsa onu uygulamak lazım
Maceraya gerek yoktur.
Kolay gelsin.
Teşekkür ederim

abiciğim dc motorun voltajının arttırınca torkunu nasıl artıraacan? sadece devrini artırsın
motorlarda tork artırma sistemleri başlıbaşına bir olay .. bir bilimin konusu.
bu söylediğin şey faraday kanunlarında aykırı bişi ..

Tum elektrik motorlarinda tork akimla orantilidir.
DC motorlarda devir sayisi da akim ile orantilidir.

öyle diyorsanız öyle olsun ..
öyle olmadığını ben biliyorum ..

Tork demek dondurme kuvveti demek. Motor akimini kisar kisar iyice dusursen motor dondurme kuvveti olusturamaz ve durur. Yani torku akim olusturuyor. (Bir diger etken de kutup miknatislarinin cekme kuvveti) Bu sekilde dusun istersen.

Tersine akimi artirirsan motor daha bir hizli doner. Bir nesneyi daha hizli dondurebilmek icin onu daha buyuk bir kuvvetle cevirmek gerekir. Bir de boyle dusun.

Seni anliyorum reduktor koyunca tork artar diyeceksin. Evet oyle yaparsan belli bir devirde donen motorun devir sayisini dusurup torkunu da artirirsin. Fakat hem torku hem de devir sayisini artirmak istiyorsan ne yapacaksin motor izin verdigi surece akimi artiracaksin.

şimdi dc motorda tork ne demek voltaj mı? amper mi? devir mi?
1702322551328.png

şimdi başımın belası rs775 verilerini bir inceleyelim. hani internette her ne kadar 3-6-9-12-18-24-36 voltta çalışır deseler de çok inanmayın tecrübe ile sabit 6 voltta dönmeye başlıyor tavsiye edileni (nette) 12 volt ama çok amper çekiyor. 36 volt çalışır diyorlar ama pek tavsiye edilmiyor çünkü orada "kadar" var. yani çabuk ısınır ve yanar(bilir). dikkatle baktığımızda çalışma voltajları var. yani bu voltaj değerinde çalıştırdığımızda (no load) yüksüz/boştaki devirleri görüyoruz. (at maximum ) yazan yerde, devir sabit voltaj sabit çektiği amperleri gösteriyor. yani neymiş. voltaj tek başına işe yaramıyor, devir tek başına işe yaramıyor, amper de tek başına pek işe yaramıyor. komplike bir durum var ortada. son sütunlar ise sanırım lamba sınırı sonra çalışamam diyor (anlık olabilir). ha bir de o yüksüz yazan yerde ilk kalkışta 12 volt için 12 amperi gördüm aklınızın bir kenarında olsun. yani sürücüsüz çalıştırmayın. ve yine söyleyeyim tork kaldırabileceği yükte sabit voltaj ve amperdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri