CNC Stepper Sürücü Devresi

myth1974

Üye
arkadaşlar aşağıda link verdiğim sürücü devresi el yapımı cnc de kullanılabilirmi ustalar bakıp cevap yazarsa sevinirim çok basit geldi bana ama :D

http://www.pminmo.com/3axisPIC/3axisPIC.htm

3Axis1_resize.jpg

kontrol yazılımı yok yada ben goremedim devreyi yapsan bile kontrol yazılımı olmadan çalıştırmak zor eger kendin yazmayı düşünmüyorsan.
kullanılanan motor yapacağın uygulama için yeterli mi ? ona da bakmak lazım
Axis Inf/Stepper Driver Unipolar 5A 30VDC

Mach3 adı altında bir program var... googleden arat bulursun... Kontrol programı bu olacak...

arkadaşlar bu devreye 3 eksenli amatör CNC yapımında güvenebilirmiyiz

Motorolla nin l297 ve 298 entegrelerİ İleyapilmiŞ entegrenİn pdf İnde verİlen devreyİ tavsİye ederİm. ben yaptim kullandim. yalniz mach3 te eksenlerdekİ motor hiz ve rampa ayarlarina dİkkat etmelİsİn. pulse per unİt kismini 2000 deĞİl 200 olcak(tabİİ 200 pulse step kullaniyosan.)acc=12 ve saĞtaraftakİ vel=16 dan fazla yapinca kİtleme yapiyor.
sİnyal alma problemİ pnomino sİtesİndekİ ÇÖzÜmler uygundur. orada bİrsÜrÜ İnterface bulabİlİrsİn. paralel port adresİ doĞru ve outputpins kisminda port tanimlamalari doĞru olup olmadiĞina eksenlerİn aktİf olup olmadiĞini kontrol et derİm..

Motorolla nin l297 ve 298 entegrelerİ
ile yapılmış bir örnek devre verebilirmisin
3 eksen X-Y-Z

arkadaşlar bu devreyi çalıştırdım mekaniği yapıyorum.
yapacaklara kolay gelsin

Ekli dosyalar

• hvdata.rar
    186.3 KB · Görüntüleme: 1,183
Moderatör tarafında düzenlendi:
Devre Çok elemanlı

ayrıca devrenin motor + çıkışlarına motor gücüne göre direnç ile akımı sınırlanamanızı tavsiye ederim.

ayrıca flip flop kapı kullanıldığı için mac2 ve mac3 de ki rampalama kullanımında ve hız ayarlarında Step atlatma şansı yüksek.

Dikkat edin.

Benim Yaptığım Kart Pic ile kontrol ediliyor.

ve Mach2 deki motor hız ayarlarınıda L297 li devrenin çok üstünde kullanabiliyor.

Kendi yapacaklar için Pic kulanmalarını Şiddetle tavsiye ederim. Pic e program yazmak dışında bir problemleri yok. Ama çok az elektronik eleman kullanılıyor.

yakında kartın resimlerinide atarım

şu an elimde baskıya hazır devre yok
1 tane l297 iki tane l298 li devre yapıyorum bitirince onları da sunarım.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri