cnc kontrol kartları

Profesyonel çözümler servoyu dijital değil analog olarak sürüyorlar. Bu sayede daha düşük işlemciler ile çok yüksek hızlara ulaşılabiliniyor. Mesela dakikada 100m den daha yüksek eksen hızına sahip tezgâhlar var. Bu hıza ulaşmak için kaç mhzlik mikrodenetleyici gerekli bir hesaplayın. Birde işin şu tarafı var, yüksek hız gereken yerlerde servo veya step olsun anlık çözünürlük düşürülerek hız sağlanabiliyor.
Benim takıldığım ve çözmek istediğim konu servoyu analog sürerken birden fazla motor arasındaki kombinasyon nasıl sağlanıyor. Dijital sürmekte bir problem yok kendim doğrusal veya dairesel hareketleri sağlayabiliyorum ama analoğuda öğrenmek istiyorum.

Benim takıldığım ve çözmek istediğim konu servoyu analog sürerken birden fazla motor arasındaki kombinasyon nasıl sağlanıyor. Dijital sürmekte bir problem yok kendim doğrusal veya dairesel hareketleri sağlayabiliyorum ama analoğuda öğrenmek istiyorum.

Enkoder verileri, analogda da kontrollera geliyor ve bunlara gore bi sonraki adimin ne olacagina kontroller karar veriyor. Enkoder verilerini yine kontroller yorumladigi icin eksenlerin uyumunu saglayabiliyor.

Enkoder verileri, analogda da kontrollera geliyor ve bunlara gore bi sonraki adimin ne olacagina kontroller karar veriyor. Enkoder verilerini yine kontroller yorumladigi icin eksenlerin uyumunu saglayabiliyor.
Evet ama şu var.
Dijital sürerken motorlara her puls bilgisini gönderdikten sonra motorlar komutu tamamladımı diye bakılabilir.
Analog sürerken diyelim motorlara 5 derece dön dedik ve her iki motorun 5 derece tamamlamasını bekledik. Motorlardan biri tamamladı diğer bir sorun yüzünden tamamlayamadı. Bu 5 derece kimi yerde çok büyük problem olabilir.

Bu işe interpolasyon deniyor. çünkü cnc cp unit'in bir diğer adı interpolatör dür. Örneğin Siemens 840D NC ünitesi 5m/sn lik (bu da eder 300 m/dk.) 5-6 eksenli interpolasyonu 386 veya 486 ayarı bir işlemci ile yapıyor. parça programı ile girilen koordinatlar nc belleğinde işlenerek diğer eksenlerin hareketleri takip edilerek işleyiş gerçekleşiyiyor.

analog hareket diye bir şey yok. eski tip nc üniteleri dahi cpu kontrollü çalışmakta. 1980'lerde kalmalar mesela. analog sinyaller sadece motorların arkalarındaki tako ünitelerinden gelmekte.

Dijital sürerken motorlara her puls bilgisini gönderdikten sonra motorlar komutu tamamladımı diye bakılabilir.
Analog sürerken diyelim motorlara 5 derece dön dedik ve her iki motorun 5 derece tamamlamasını bekledik. Motorlardan biri tamamladı diğer bir sorun yüzünden tamamlayamadı. Bu 5 derece kimi yerde çok büyük problem olabilir.

Tamamlayip tamamlayamadigini enkoder ile takip ediyorsun. Komutu gonderip beklemiyorsun.

konu tarihine bakmadan yazıyorum ancak size bir makineci olarak söyliyim o makineyi belirttiğiniz dandik mikro sitep sürücülerle 3 metre dakikadan hızlı çalıştıramazsınız. ac 220 step sürücüler kullanmalısınız. Onların fiyatıda hesapladığınız step sürücü fiyatlarını çok aşmaktadır. Aynı zamanda yinede trafo eklemelisiniz. Otomasyon yapılmalı. Swich bağlantıları yapılmalı kendiniz yapmak yerine dışardan yaptırıcaksanız bunların işçilik bedellerini bir hesaplayın. 1600x3100 vidalı mil olacaksa x,y döner somun olmazsa olmazlardandır. Yoksa o milin titreşimini engelleyemezsiniz. Aynı zamanda kasnak kayış kaplin ve bunların işçiliklerini bile ekleyin. Kendiniz üretmicekseniz bir döner somunun 800 tl gibi bir rakama elinize geçiceğini düşünün. Mekanik, elektronik, boya, vs kısımları eğer siz yapıcaksanız ve bu makine düzügün bir biçimde çalışıcaksa herşey dahil 12500 TL maliyeti tutucaktır. Ama şunu unutmayın boya, kaynak, torna,frezeleme, nakliye, otomasyon ve her işlemi kendiniz yapıcaksanız. Hangi atölyedeki satılan 11000 tl lik makine bir kaç yıl çalışmış onuda merak ederim doğrusu. toshiba 3.5 amper sürücü ile 3 adet 2 n/m step motoru sürerek 1 metre hız yapan bir makine çalışır tabi buna ticari bir makine demek doğru olursa.

İşinaslına bakarsanız profesyonel bir makinedede geri besleme alan bir kontrol ünitesi ve a sınıfı servo şarttır böyle bi makinede 60 binden aşağı çıkmaz ama kullanmanıza yeticeksede maliyetleri yukarıda söyledim. Tabi bunlarında bizim alış fiyatlarımız olduğunu düşünüp üzerlerine + 5000 koyarak tekrar hesaplayın sizin alış fiyatlarınıza göre. Kafanıza göre ucuz malzemeleri toplayarak birşeyler sakın oluşturmayın büyük bir hata olur. Bir kere kesinlikle unutmayın step motorun kaç n/m olduğundan çok sürücü gücü önemlidir. 220 ac sürücülerden şaşmayın. şehir akımında patlamamaları içinde ya 200 V civarı trafo ile besleyin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,379
Kullanıcılar
450,259
Son üye
Samet00

Yeni konular

Geri