Ceza durum hesabı?

bsafak

Üye
Merhaba ben elektrikte yeniyim acaba fabrikada elektrik saatinden hangi değerleri okuyup ve hangi hesapları yaparak cezaya düşüp düşmediğimi bulurum?

Şimdiden yardımların için teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
T (1.8.0) : Toplam aktif güç
Ri (5.8.0) : Endüktif reaktif güç
Rc (8.8.0) : kapasitif reaktif güç

Faturalandırmada bi önceki faturaya göre farkı alınır.Yani en son okuduğun endeks değerlerinden bir önceki faturadaki değerlerden çıkarıp cezaya girip girmediğine bakabilirsin.
Örneğin son ayki fatura değerlerin:
T= 1000kW
Ri= 40kVAR
Rc=45kVAR

Sayaçtan aldığın son endeks ise:
T=1100kW
Ri=55kVAR
Rc=57kVAR

ise Endüktif % = (55-40)/(1100-1000) = %15 (% 20 yi geçmemesi gerekir)

Kapasitif % = (57-45)/(1100-1000) = %12 (% 15'i geçmemesi gerekir.)

Eğer ikisi birden cezaya girerse bedeli en yüksek olan reaktif cezanın bedelini ödersin(endüktif ya da kapasitiften sadece biriden)

Lazoni arkadaş güzel açıklamış.Ancak akım trafo oranı kaç ise fark onunla çarpılır.1.örnekte;55-40=15
akım trafosu 100/5 ise çarpan =20
15x20=300 kVar,Toplak T=1100-1000=100
100x20=2000 kw
300/2000=0,15 yani indüktifini iyi olduğu söylenebilir.oranlar 20/15

akım trafosu çarpanı ile çarpılır.Sonuçta cezaya girip girmediğini akım trafosuyla çarpmadan da anlarsın.Çünkü akım trafosu çarpanı sadeleşir.Faturalandırma yaparken çarpılması gerektiği konusunda zaten hemfikirim.

Akım trafosu varsa bile sayaçtan okunan aktif tüketim toplamı da çarpanlı olarak tahakkuk göreceğinden dolayı;
1 ) Sayaçtan okunan son endeks değerleri ile önceki faturada okunan ilk endeks değerleri farkı alınarak hesaplama yapılır. Yani tüm endeksler çarpan büyüklüğüne göre genişleyeceği için okunan değerlerin farkının belirtilen sınırlar içinde kalması çarpanlı durumda da aynı sınırlarda kalmasına eşit olur. Bu durumda çarpan tahakkuk miktarımızı çarpan katsayısı oranında artıracaktır.
2 ) gücü 50 kw (dahil ) ya kadar olan işletmelerde şimdilik Ri sınırı %33 , Rc sınırı ise %20 olarak uygulanmaktadır. Heseplamanı buna göre yaparsan iyi olur. %20 , %15 sınırları 50kw dan yüksek güçlerde uygulanıyor.

50 kw,dahil değil,hariçtir ( madde 16 ).

Ekli dosyalar

• Müşteri hizm. yönetmeliği.rar
    20.3 KB · Görüntüleme: 72
50 kw,dahil değil,hariçtir ( madde 16 ).

Fahri bey;
Bu orjinal metin mi, yoksa alıntı mı?
30 kW ve daha büyük güçlerde enerji ve güç olmak üzere çift terimli tarifeden sözleşme yaparak elektrik enerjisi alan müşteriler, çekilen gücün en yüksek anlık değerinin belirlenebilmesi için demandmetreli sayaç tesis eder.
Reaktif enerji miktarını ölçmek üzere gerekli ölçme düzeneği, ilgili mevzuata göre reaktif enerji tarifesi uygulanmayacak aboneler dışında kalan müşteriler tarafından tesis edilir. Bu müşterilerden, kurulu gücü 50 kVA’nın altında olanlar, çektikleri aktif enerji miktarının yüzde otuzüçünü aşan şekilde endüktif reaktif enerji tüketmeleri

Sözleşme gücü kW , kurulu güç kVA olarak mı nitelendiriliyor. Neden aynı birim kullanılmamış ki?

EPDK dan alınan orijinal metindir.

Arkadaşlar çok teşekkürler özellikle lazoniye
Allah tuttuğunuzu altın etsin. Amin

T (1.8.0) : Toplam aktif güç
Ri (5.8.0) : Endüktif reaktif güç
Rc (8.8.0) : kapasitif reaktif güç

Faturalandırmada bi önceki faturaya göre farkı alınır.Yani en son okuduğun endeks değerlerinden bir önceki faturadaki değerlerden çıkarıp cezaya girip girmediğine bakabilirsin.
Örneğin son ayki fatura değerlerin:
T= 1000kW
Ri= 40kVAR
Rc=45kVAR

Sayaçtan aldığın son endeks ise:
T=1100kW
Ri=55kVAR
Rc=57kVAR

ise Endüktif % = (55-40)/(1100-1000) = %15 (% 20 yi geçmemesi gerekir)

Kapasitif % = (57-45)/(1100-1000) = %12 (% 15'i geçmemesi gerekir.)

Eğer ikisi birden cezaya girerse bedeli en yüksek olan reaktif cezanın bedelini ödersin(endüktif ya da kapasitiften sadece biriden)
arkadaşlar ben lazoni nin formülünü çok iyi anladım ve hesapladım bu doğrumu kafam karışmasın diye sölüyorum hesaplamayı çarpanlımı çarpansızmı yaparsak daha iyi sonuç verir

Forum istatistikleri

Konular
128,454
Kullanıcılar
450,395
Son üye
rabiacr3r6
Geri