ccs c ile uzaktan kumandalı kapı kontrolü yardım?

mesut_06

Üye
Öncelikle merhaba benim sizden öğrenmek istediğim pic ile uzaktan kumanda kayar kapı kontrolü fakat yazılım hakkında o kadar iyi değilim ve sizden yardımlarınızı istiyorum ekteki resimden anlıyacağınız gibi bir sistem yapmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim şimdidien teşekkürler...

Kapı.JPG

Evet kapı hazır kumandayıda kendim yapıyorum pt2262 ile zaten devrede pt2272 de olacak ama sadece yazılımı yapamadığım için böyle bir soru sordum ama farklı önerileriniz varsa olabilir...

Bakın her kişi zorda olsa kendi üretmesi yaratmasının zevkine doyum olmaz ben 1979 yıllarında uzaktan kumanda telsiz yapımına harcadığım parayla iyi bir araba alınır ama sonuçda başardım 1985 yılında 50 metreden yana kayar kapımı aç kapa yaptım motor olarak o yıllarda her şey çok paraydı arçelik merdaneli çamaşır makinasının motoruyla uzun zaman kullandım şimdi çok katlı binalara yük cıkarmada kullanılan piyasadaki sağa sola dönen motordan koydum hala çalışıyor.Size tavsiyem hazır kit var dörtlü beşli kumandaları var alın kullanın derim.

Anladim ama fazla maliyetli bi devre degil benim icin butun malzemeler elimde var zaten bu yuzden hazir satin almak yerine kendim yapmak istiyorum ama yazilimda takildim :(

Mutlaka yazılımla ilgilenen arkadaş vardır size yardımcı olurlar.mekanik konuda takılırsanız özeldende yazabilir yardımlaşırız...

Şimdi ustacığım sn [MENTION=36138]mesut_06[/MENTION] Ben birçok defa rf uzaktan kumanda yaptım çalıştırdım ve kullandım kullandığım kitler udea'nın ürettiği arx34 atx34 ler idi. Ve sizin bahsini ettiğiniz pt2262 ve pt2272 entegreleri ile değil direk pic ile yazılım ile yapmıştım çalıştırmıştım...

Yani bu ne demek oluyor ? Pt2262 ve pt2272 entegrelerini kullandığınız zaman rf kumandalar için ayrıca bir yazılıma gerek kalmaz bu entegreler bütün işi kendileri halleder demek oluyor birazcık.

Neden ? Çünki pt2272 entegresi bildiğiniz gibi alıcı olarak kullanılan entegredir ve bütün manchester kodunu yollamasını almasını kendi bünyesinde yapar ve çalıştırır siz sadece A0-A7 uçlarından senkronizasyon için şifrelemeyi verici ile uygun bir şekilde yapar ve devredeki elektronik elemanları datasheetindeki gibi uygularsınız alıcı devreniz YAZILIMSIZ bir şekilde hallolmuş olur.

Vericiye gelirsek : Bu entegre de yine aynı şekilde şifreleme uçları ile manchester koduna uygun alıcı ve vericileri senkronize edebilen bir entegredir sadece datasheetindeki gibi devreyi kurmanız yeterli tabii ki değişiklik yapmayacaksanız ;)

Şimdi gelelim Rf kumandaların çalışmasına pt2262 ve pt2272 entegreleri vericide butona bastığınız anda alıcıda ki çıkış aktif olur çektiğiniz anda alıcı da ki çıkışta pasif olur ve bir çok kullanıcı bunu isterken bir çok kullanıcı da bu olayın tersini ister yani butona bir defa basayım çıkış aktif olsun elimi çeksem de aktif olmaya devam etsin tekrar basarsam pasif olsun gibi...

İşte bu tarz durumları çözmek için de Alıcı entegrede ek olarak 4027 gibi JK filip filop entegreleri kullanılır ve switch'ler yada jumper'ler vardır bu switch'ler yada jumper'ler sayesinde isterseniz devamlı aktif yada devamlı pasif isterseniz basılı tuttuğunuz zaman aktif diğer türlü pasif olarak devrenizi kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak rf uzaktan kumanda işini Pt entegreleri ile yazılımsız olarak hallettiniz Geriye kapının ileri geri sürülmesi işlemi kalıyor E tabii ki kapıda araba yoksa bilmem ne kadar bekle kapıyı açtıktan sonra bilmem ne kadar bekle gibi durumlar da kapının sürülmesi konusunda hasıl olan bir durum oluyor FAKAT BURADA DA YİNE YAZILIMA İHTİYACINIZ YOK...

Elektrikte kumanda dediğimiz olay ve kumanda elemanları dediğimiz alet edevat ile bu sorunlar da kolayca hallolabiliyor...

Ben de bu kadar ezyete katlanıp kafa yormanızı istemem Sn [MENTION=97979]Garadayı[/MENTION] 'nın dediği gibi "Size tavsiyem hazır kit var dörtlü beşli kumandaları var alın kullanın derim."

Sayin has_artvin_li kardesim oncelikle ilginden dolayi tesekkur ederim dediginiz gibi pt entegrelerinin mantigi oyle ama ben elimde o malzemeler oldugu icin onunla yapmayi dusunuyorum birde dediginiz gibi yazilim olmasini isteme sebebim kapi uzaktan kumanda ile acildiktan sonra bekleme zamani var zamandan sonra kapi kendini kapatcak yada kapi kapanirken arada araba yada herhangi bi nesne hissederse kapi durup tekrar acilma yonune hareket edicek ayni zamanda kapiya 40 metre yakinliklarda iki adet daha kablo ile bagli dugme olacak iki ayri noktadan kapi icerden acilabilecek ve birden fazla uzaktan kumanda olacak pt secmemin sebebi kodlama mantigi sayesindeydi. Fazla uzatmdan bu dediklerimi yapabilcek bi yazilim yazmaya calisiyorum fakat takildigim yerler oluyor bu yuzden bu formdan ve sizlerden yardim bekliyorum tesekkur ederim...

Yaptığını yap, takıldığın kısımda yardımcı oluruz sonuçta olay net. Zor bir yanı yok

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,150
Son üye
Sqnax

Yeni konular

Geri