Buzdolabının aralıklarla çalıştırmak daha fazla enerji tüketimine neden olur mu?

sefafawkez

Üye
Buzdolabını aralıklarla çalıştırsam elektrikten tasarruf etmiş olur muyum? Buzdolabımda çok fazla birşey yok ama arada bir çalışması gerekiyor. Bu şekilde elektriği daha az kullanır mı?

Buzdolabınızın çalışma mantığını bozmamanızı öneririm.İçindeki yiyeceklerin bozulmasına;hatta buzdolabınızın parçalarının arızalanmasına kadar varan zararlara yol açabilirsiniz.Elektrik tüketiminizdeki tasarrufu başka cihazlarda uygulayın.Örneğin tv'nizin fişini izlenmediği zaman çekin.Telefon şarj aletinizi prizde takılı tutmayın,çamaşır makinenizi gece saat 12'den sonra çalıştırın(gece tarifesi) vs.

Aynen, düzelttim.

Başta öyle yazmıştım düzeltirken beyin durmuş.;)
Şöyle bir hesaplama yaptım;
Günlük 8 kWh tüketimi olan bir abone olsun. Tüketimlerini:

Gündüz : 108 kWh
Puant : 54 kWh
Gece : 78 kWh alacak olursak.

Tek terimli tek zamanlı AG mesken tarifesine göre Eylül 2023 elektrik faturası 366 TL geliyor.

Tek terimli üç zamanlı AG mesken tarifesine göre aynı tüketimi için Eylül 2023 elektrik faturası 538 Tl geliyor.

Tüketimleri :
Gündüz : 1 kWh
Puant : 1 kWh
Gece : 238 kWh şeklinde alacak olursak yani tüketimi hep gece yapsa bile fatura ancak 345 Tl ye gerileyebiliyor.
Önceden üç zamanlı tarife ile kar sağlanabiliyordu şimdi çok zor. Kar sağlayabilmek için neredeyse tüm tüketim gece yapılması ve tüketimin yüksek olması lazım.

Aslından puant dediğimiz elektriğe yoğun talep olan 17:00-22:00 saatlerinde yüksek tüketimden kaçınmak, üretim açısından da dengeli bir durum oluşturur. Tüketimin az olan saatlere yönlendirilebilmesi için gece farkının daha yüksek olması teşvik edici olabilir. Gerçi çamaşır, bulaşık makinelerin gece çalıştırılmaları gibi sesli tüketimler apartmanlarda huzursuzluklara sebep olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri