Buzdolabı motoru aşırı titriyor.

ozcan871

Üye
Merhaba ,
Forumda yeniyim. Sorunum gunlerdir buzdolabından gelen korkunç sesler. 1 ay önce buzdolabının motoru değişti. Yaklaşık 2 haftadır korkunç sesler çıkartıyor. Tribe girmiş gibi sarsıntılı çalışıyor. Motoru değiştiren ustayı çağırdım. Ayakları sabitlemeyi unutmuşum diyerek 2 vidayla tutturup gitti. Fakat sorun halen devam ediyor. Ustayı aradim gelicem halledicem deyip başından sağiyor. Acaba sorun ne olabilir ? Kafamda 3 soru var; acaba uyumsuz motor mu taktı yoksa motor mu arızalı ? Yada ayakları tam oturmadığı için mi böyle bir ses cikartiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
(Kısa bir video ekliyorum)

Merhaba. Buzdolabı motorunun çalışma başlangıcı ve duruşundaki sarsıntısının başlıca 2 nedeni olabilir ;

1- EVAP motorunun ayaklarına lastik takozlu çok iyi bir ankraj yani oturduğu yere esnek ve oynamaz bir sabitlemenin yapılmaması.
2- Buzdolabının altındaki 4 ayağın da yi ayarlanmamış veya zemine temasının her 4 ayak için ayni hassasiyette ve eşit olmaması, herhangi bir ayakla zemin arasında bir boşluk kalmasıdır.

İlk nedenle olacağını veya ustanın "ben işimi doğru olarak yaparak ayrıldım!" demesinden buzdolabı içinde gereğince esnek bir sabitlemenin yapıldığını sanıyorum. Elinizle buzdolabı motorunu biraz sarstığınızda arada boşluk kalmışsa bunu zaten elinizle de kolayca fark edersiniz.

İkinci nedene bağlı olabilir. Bu ayar çoğu buzdolabı için alt ayağın yuvarlak ayakları elle çevrilip yere (zemine) teması (basması) tam olarak sağlanarak elde edilebilir. (Elle zor dönerse bir boru anahtarıyla, vb.)

Not: Bir de dondurucu değil soğutucu bölme kapağı nispeten daha ağır olabildiğinden özellikle eski dolaplarda alt menteşe kısmında rondela (ara boşluk tamamlayan parça) çok aşınıp bu kapak aşağıya doğru bir miktar kadar indiğinde titreşimleri yine yapabilir. Bu boşluğu sağlam bir dolguyla (orijinal ara rondelası olmasa bile) bir şekliyle çözüm bulup doldurmanızla istenmeyen titreşimler kesilecektir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Buzdolabı motorunun çalışma başlangıcı ve duruşundaki sarsıntısının başlıca 2 nedeni olabilir ;

1- EVAP motorunun ayaklarına lastik takozlu çok iyi bir ankraj yani oturduğu yere esnek ve oynamaz bir sabitlemenin yapılmaması.
2- Buzdolabının altındaki 4 ayağın da yi ayarlanmamış veya zemine temasının her 4 ayak için ayni hassasiyette ve eşit olmaması, herhangi bir ayakla zemin arasında bir boşluk kalmasıdır.

İlk nedenle olacağını veya ustanın "ben işimi doğru olarak yaparak ayrıldım!" demesinden buzdolabı içinde gereğince esnek bir sabitlemenin yapıldığını sanıyorum. Elinizle buzdolabı motorunu biraz sarstığınızda arada boşluk kalmışsa bunu zaten elinizle de kolayca fark edersiniz.

İkinci nedene bağlı olabilir. Bu ayar çoğu buzdolabı için alt ayağın yuvarlak ayakları elle çevrilip yere (zemine) teması (basması) tam olarak sağlanarak elde edilebilir. (Elle zor dönerse bir boru anahtarıyla, vb.) Kolay gelsin.
Cevabınız için çok teşekürler oncelikle. Motoru sadece 2 vida tutuyor. Diğer 2 yer boşta. Elimle motoru salladigimda zaten bariz oynuyor. Yalnız bu titreme sesi her zaman olmuyor. Arada sırada oluyor ama o esnada çok rahatsız edici bir ses cikartiyor. Motora dokunduğumda kolumu bile oynatıyor. O derece sarsinti var yani.
Usta bu marka motoru takmış "tb1117 jiaxipera". Ve sadece 2 ayağı zemine denk gelmiş diğer 2 ayak boşta.

Arçelik markalı bizimki de 2 ayakla motor zemine tutturup sabitlenmiş, ancak çok eski dolaplarda 2 yerine 4 ayak bağlantısı kullanılıp yenilerde genellikle 4 ayaklı sabitlenme pek kullanılmıyor şeklinde görüyorum. EVAP motorunun içinde motorun o anki konumunu sabitleyen süspansiyon sistemi mutlaka bulunur, motor biraz sallanınca içindeki hermetik motor sağa veya sola vurup esneyip yaylanarak bir ses çıkarır, bu çok normaldir. Ama çalışırken bazen çok sarsıntılı ve rahatsız edici sesleri çıkarması normal değildir. Bu nedenle motor değişimini yapan ustanıza bu durumu mutlaka bildirin, arada bir bunu yapan motorun durumundan eminseniz. Anladığım kadarıyla sizin ses konusundaki asıl şikayetiniz motor içinden ara sıra gelen bu seslerdir. Kolay gelsin.

Arçelik markalı bizimki de 2 ayakla motor zemine tutturup sabitlenmiş, ancak çok eski dolaplarda 2 yerine 4 ayak bağlantısı kullanılıp yenilerde genellikle 4 ayaklı sabitlenme pek kullanılmıyor şeklinde görüyorum. EVAP motorunun içinde motorun o anki konumunu sabitleyen süspansiyon sistemi mutlaka bulunur, motor biraz sallanınca içindeki hermetik motor sağa veya sola vurup esneyip yaylanarak bir ses çıkarır, bu çok normaldir. Ama çalışırken bazen çok sarsıntılı ve rahatsız edici sesleri çıkarması normal değildir. Bu nedenle motor değişimini yapan ustanıza bu durumu mutlaka bildirin, arada bir bunu yapan motorun durumundan eminseniz. Anladığım kadarıyla sizin ses konusundaki asıl şikayetiniz motor içinden ara sıra gelen bu seslerdir. Kolay gelsin.
Cevabıniz için teşekürler.
Evet motor illaki çalışırken ses çıkaracak ama bu sesi ben bir buzdolabında ilk defa duyuyorum. Bizim buzdolabi nofrost .Muhtemelen defrost işleminde bu sesi çıkartıyor. Ama normal değil. Muhtemelen motor sıkıntılı. Ustaya değiştirmesini söyleyeceğim. Sonuçta 1 yıl garantili dedi. Daha olmazsa tüketici mahkemesine başvuracağım.

Motor sarsıntısı bir noktaya kadar normaldir. Motordan ziyade motor bölmesinde bulunan motor kabloları ve fan da bu sesin kaynağı olabilir, sesin kaynağını takip etseniz çözüme kavuşturabilirsiniz. Motor uyumsuz vs olduğunu sanmıyorum ama sabitleme civatasını takmayan adamın işçiliği pek düzgün olmayabilir.

Motor sarsıntısı bir noktaya kadar normaldir. Motordan ziyade motor bölmesinde bulunan motor kabloları ve fan da bu sesin kaynağı olabilir, sesin kaynağını takip etseniz çözüme kavuşturabilirsiniz. Motor uyumsuz vs olduğunu sanmıyorum ama sabitleme civatasını takmayan adamın işçiliği pek düzgün olmayabilir.
Görebileceğiniz kısa bir video linki atıyorum.

https://streamable.com/3rkrs8

4 adet alıp değiştiriniz.

kp8870z.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri