Buck-boost entegresi

shadowcand

Üye
Merhaba,
güneş panelinden max 8 V giriş alıp, çıkışında yaklaşık 5 volt verebilecek bir buck-boost entegresi arıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

1) Entegre gerilimi max değeri 8V, peki minimum kaç olacaktır?
2) Çıkış gerilimi olarak 5V yüzde kaç hata ile istiyorsunuz?
3) Çıkış gücü (ya da akımı) kaç W (ya da A) olacaktır?
4) Giriş-çıkış arası gerilim izolasyonu isteniyor mu? İsteniyorsa kaç V mertebesinde?
5) Sanırım entegrenin kendisini arıyorsunuz, devre şeması falan değil?

Bunlara vereceğiniz yanıtlara göre yardımcı olalım.

İyi çalışmalar.

Bu devreyi uzaktan kumandalı arabayı pil olmadan çalıştırmak için kullanacağım. Aslında minumum değer güneşin geliş aşısına bağlı, o sorunu süper kapasite veya benzer kapasitlerle çözmeyi düşünüyorum. çıkış geriliminde ise hata 4.7 nin altında olmaması benim için yeterli. Çıkış akımı ise araba kalkışta çok akım çekeceğinden 0,5 A üzeri ve max. 1 A arası olması yeterli olacaktır. Entegreyi bulsam devre şemasını da bulabilirim sanırm datasheet den. ama devre şeması da ayrıca var ise alabilirim sizden.

Teşekkürler.

bu devre ıcın 7805 regule entegresını kolaylıkla kullanabılırsınız dıye dusunmekteyım gırıste 2200 mıkro farad bırde kondansator kullanırsanız devre daha ıyı calısacaktır.bu entegreyle yapılmıs semalar forumumuzda mevcuttur

teşekkür ederim yardımlarınız için. Ben LM2595 ile devreyi kurmak istemiştim ama bu entegreyi hiçbiyerde bulamamıştım, bi de bunu denemekte fayda var.

7805 gırısınde 7.5 volt gerılım oldugunda 5 volt vermektededır vede fıyatıda ucuzdur deneyıp sonucunu paylasırsanız sevınırım

devreyi yaptım çalıştı ama yeterli derecede verim alamadığımdan regüle devresi kullanmadan arabayı çalıştırdım ve de hızlı gidiyo :D

devreyi yaptım çalıştı ama yeterli derecede verim alamadığımdan regüle devresi kullanmadan arabayı çalıştırdım ve de hızlı gidiyo :D

gırıse 1000 mıkrofarad bır tane kondansator koymus olsaydınız randımanlı olurdu yaptıgınız devreyı tam bılemedıgımden bu yorumu yapıyorum kolay gelsın bazı sorunlar cok basıt sekılde cozulebılıyor gordugunuz gıbı

4700 uF koydum hatta ama yine yeterli olmadı. yardımınız için teşekkürler :)

arkadaşlar bende buck ve bost devresinin birlikte olduğu bir devre yapıcam yardımlarınızı bekliyorum şemalar olursa sevinirim şimdiden teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri