Bu Devredeki Elemanlar Nedir?

12v fan bağladım döndürmedi bile 12voltta

Bu regule devresini nasıl bir devre ile beslediniz trafonuz nedir diyot olarak ne kullandınız filtre kondansatoru ne kullandınız

Diyot yok. Gerisi pot hariç aynı. Trafo yok adaptör ile besledim. Adaptör hp yazıcının 32volt 650mahlık adaptörü idi. Attım çöpe. Trafo ile beslemeyi düşünüyorum diyotları ekleyip.

Diyot yok. Gerisi pot hariç aynı. Trafo yok adaptör ile besledim. Adaptör hp yazıcının 32volt 650mahlık adaptörü idi. Attım çöpe. Trafo ile beslemeyi düşünüyorum diyotları ekleyip.

Merhaba.
1-Potansiyometreyi mutlaka 5k'lık kullan,devre şemasında öyle diyor çünkü,dizayni böyledir,bu değeri keyfi olarak değiştirmesen çok iyi olur.
2- Yazıcı adaptörünü çöpe atmadan önce keşke de dc. çıkışından mA değerini bir ölçseydin,dijital bir avometrenin "dc.mA ölçer" kısmıyla,650 mA'i tam verip vermediğinden tam emin de olurdun,ama vermiş olabileceğini hiç sanmıyorum,çünkü çok eski olduğu için bazı elemanları havada oksitlenip içten çürüyüp bozulmuştur kuvvetle muhtemel,çıkışta 100 mA filan kalmıştır kendi zannımca.
3- Devre şemasına uygun bağlanmayan herhangi bir eleman yüzünden bu çıkıştaki düşük mA'i almış da olabilirsin,tüm elemanları yeni trafo+ köprü diyotu tam bağlamadan önce yeniden dizip,devreyi yeni baştan lehimleyip inşa et bence.

Dip not: Fırçasız pc fanları 0,14-0,28,0,32 A değerlerinde akım çeker,büyüklüğü ve markasına göre.(Soğutma,işlemci,vb. işlemlerde kullanılan fanlar.) Büyük fansa eğer bu fan daha fazla mA'e ihtiyacı olup gerilimi daha da fazla düşürmüş, zaten çok yetersiz olan bu amper çıkışını iyice sıfırlamış da olabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Aslına bakarsansız adaptör 31.8 volt veriyordu. Hala devresi çalışır vaziyette. Avometre ile ölçüm yaparken 400voltluk kondanstör Avometremin içindeki küçük yazısı okunmayan şeyi yakmış. Devreyi sökecektim fakat kalmıştı öyle. Adaptör 5 senedir filan nutubetli evde kaldı. Denerim birazdan.

https://skyblg.wordpress.com/2013/03/21/lm317-ayarli-voltaj-regulatoru/
https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/lm317calc-zip.33671/

Tamam,şimdi bunu iyi anladım,ama bu konuyu geçelim,5k yerine neden 10k pot.'yi biz çok keyfi olarak neden koyamayız,ona geçelim isterseniz. Yukarıdaki linkteki lm317'li calculator programını indirip, R1 yerine 240 ohm R2 yerine 10 000 ohm yazarsak Vout 53.33 volt çıkıyor ,5000 ohm R2 yerine R1 yerine yine 240 ohm yazarsak 27.29 volt dc. çıkıyor. Zaten sizin devrede de en üst değer 1.2-25 volt arasında da verilmiştir, aşağı yukarı (yaklaşık) ayni gibi.

Yani 5k yerine 10k pot'u koyduğunuzda teorik olarak çıkış voltajında bir aşırılık (Anormallik) çıkıyor,bu değerleri koyup denerseniz sizin de göreceğiniz gibi. Google'de lm317 reg. yazdığınızda zaten görsellerde bu pot. değeri hep 5k, hiç 10k'lık pot değeri de verilmemiş veya 5 yerine 10k'yı da seçebilirsiniz diye bir seçimi de ayrıca yoktur. Pot.'yi 5k olarak mutlaka kullanın derim.

Bir de bu "Lm317'li Calculator" programı bayağı da faydalı,indirip bazı deneme-yanılmalarla konuyu iyice anlayıp pekiştirmenizi yine tavsiye ederim. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• LM317Calc.zip
    23 KB · Görüntüleme: 3
Ben şu 32 voltluk adaptöre güç verip değerleri ölçeyim diyicektimde avometre yanık. Amper konumunda kısa devre algılayıp adaptör güç vermeyi kesiyor. Neyse fan takayım. Bu arada voltaj değerlerinde anormallik yok. 30v max minimum 1.2v çıkış yapıyordu örçtüğümde. Bence sizin dediğiniz gibi 5 değil 7 yıllık adaptör nemden dolayı amperinde düşme olmuş. 5k ile değiştiriceğim kısa zamanda.

Ben şu 32 voltluk adaptöre güç verip değerleri ölçeyim diyicektimde avometre yanık. Amper konumunda kısa devre algılayıp adaptör güç vermeyi kesiyor. Neyse fan takayım. Bu arada voltaj değerlerinde anormallik yok. 30v max minimum 1.2v çıkış yapıyordu örçtüğümde. Bence sizin dediğiniz gibi 5 değil 7 yıllık adaptör nemden dolayı amperinde düşme olmuş. 5k ile değiştiriceğim kısa zamanda.

Çok iyi,yani 1.2-30 volt arasını tam 30 volt max. voltajı aldınız demek, 5k ile değiştirseniz bir de bu çıkış voltajlarını daha iyi ayarlamış olursunuz,pot.'yi turlarla çevirirken. Amper çıkışı da teorik direnç değerlerindeki hesaba göre tam tutup tam istenen çıkış değerinde olur böylece.Lm317 (Tipine göre ,kılıfına göre değişebilir) ama bir soğutucuya bağlanıp 1-1.5 amperi zorlanmadan da bu soğutmayla verebilir.Kolay gelsin.

Adaptörü fişe takıp denediğimde amper 0.1ah olarak ölçtüm. Fan taktım 12voltluk. Döndürmedi baktım ısındı kapattım adaptörü. Fan ısındı bu arada adaptör değil. Fanı 12v 4ahlık aküye taktım cayır cayır döndü. Adaptör çürümüş heralde nemden dolayı. Bu arada 100klık pot taktığımda da 1.2-30 volt alıyordum ama bir anda çok hızlı ayar yapıyordu. Ben adaptörün trafosu ve diyotları ile devre yapsam?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri