Buşonlu sigorta

3 a dir her telin

Arkadaşlar ben buşonlu sigorta kullanalım demiyorum ben sadece merak ettiğim ve başıma geliyor yanlış yapmamak için sordum.Çünkü bizim fabrikada buşonlu sigortalar var panolarda kullanılıyor.Fabrikada da herzaman her amperde sigorta bulunmuyor.Onun için sordum.

by elektrikçi ustam 2.5 luk nyaf kablonun içindeki tek iletkenin 6A taşıdığını sanıyorum çalışmalarında başarılar dilerim

Herkese yardımları ve bilgi paylaşımı için çok teşekkür ederim

2a, 3a ,6a bana ilgimç geldi hangi kabllo markasının içinden çıkan tele göre stantardı yakalamak bence zor ya tutarsa hesabı sar gitsin...............bazı kullanım zorunluluğu olan yerler hariç en güzeli w otomat.......

6 a de tasısa 2 -3 olsa mecburda kalmadıkça yapılacak iş degıl teknik personele yakışmaz

Benden daha yaşlı ustalarımdan 2A olduğuna dair duymuşluğum var, bizzat denemedim,ancak kumanda sistemlerinde neden buşonlu sigorta kullanıldığını soran arkadaşlara şunu söyleyebilirim; o gördükleriniz çok hızlı atan özel sigortalar fiyatları da oldukça pahalıdır ama kumanda-kontrol cihazlarınızı da yüksek bir güvenlikle korur, eğer dizayn ettiğiniz bir panoda plc,driver gibi pahalı cihazlarınız varsa bence kullanmalısınız

Kumanda sigortaları,genelde küçük amperajlı sigortalardır ve kısa devre kesme akımı yük-
sek noktalarda bağlı olurlar.Otomat tipi sigortalar ( istisnalar müstesna ! ),genelde 10 kA e
kadar yapılmaktadır.Kısa devre kesme gücü yüksek olan yerlerde,N tipi otomat kullanılması
durumunda,sigortanın yapışması gibi bir durumla karşılaşılabilir.Buşonlu tip sigortalar,kes-
me akımı 100-120 kA olduğu ve her durumda çalışacakları için,kısa devre akımı yüksek olan
noktalar için,en emniyetli koruma aygıtlarıdır.Hızlı / yavaş olmaları,ayrı bir konudur.

sürücü panolarında sürücülerin girişlerinde halen daha buşonlu sigortalar kullanılmaktadır. Değiştirilmesini teklif ettiğimizde de pek olumlu yanıt alamadık.

Tristörlü devrelerin korumasında,süper filink ( çok hızlı açan ) sigortalar kullanılması gerekir.
Bu tip karateristikli sigortalar,buşonlu ve NH tipli olarak yapıldığınan,başka tiple değiştiril-
meleri uygun değildir.

Forum istatistikleri

Konular
128,554
Kullanıcılar
450,553
Son üye
bugraaa6606

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri