Bobinden elektrik üretemiyorum

elime bir mıknatıs alıyorum digerimi çeviriyorum bir yüzü çekiyor diğer yüzü itiyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Mıknatısın kutuplarını bilmeden kesin sonuca ulaşamazsın.
Teknik olarak bir mıknatısın kutbunu belirlemek ancak pusula ile belli olabilir. Ancak senin sisteminde bu test oldukça zordur.
Tek çaren çivi üzerine srılmış bobin testidir.

Abi N yada S kutubu bilsek evet iyi olur ama zaten bu bir döner sistem. Her şekilde iki mıknatıs arasi aynı kutup olmaması kaidedir.

Burada dizilimde de iki mıknatıs arasi kutuplar yer değiştiriyor gorunuyor.

Burada gerilim uretememenin nedeni bobinler ile mıknatıs uyumu sanıyorum.

Bobinlerin boyutu büyük ise belki sorun bundan kaynaklı olabilir. Emi değilim.

Bobinin boyutu iki mıknatısın ebatı kadar ise zaten elektrik üretilemez.
Miknatislar sadece bobinin 2 ayağından geçiyor, bobinin üstüne ve altına gelmiyor, tarif edildiği gibi yapıyorum lakin voltaj yok , acaba bobinmi kısa kalıyor anlayamadım

Miknatislar sadece bobinin 2 ayağından geçiyor, bobinin üstüne ve altına gelmiyor, tarif edildiği gibi yapıyorum lakin voltaj yok , acaba bobinmi kısa kalıyor anlayamadım
Bobinlerin çapı mıknatısın yüzeyinden çok fazla ise elektrik üretemezsin.
AYRICA:
Böyle bir düzenek ile belli güçte elektrik üretemezsin. Belki mili watt'lar seviyesinde güç alabilirsin.
Elde edilmesi gereken gerilim bobinin sarım sayısı ile belirlenir. Güç elde edilebilmesinin koşulları ise mıknatısların büyüklüğü, eşdeğer bobinler ve bobinler için manyetik alan hesaplamaları artı bobin tellerinin çapıdır.
AYRICA.
Her bobinin içerisinde manyetik çekirdek olması verim için gereklidir.
Eğer birkaç tane bobin kullanmışsan ve bu bobinler birbirlerine ters fazlı olarak bağlanmışlarsa da çıkıştan elektrik alamazsın.
Eğer çivi deneyi önerimi yapmış olsaydın az da olsa elektrik ürettiğini görecektin.

Bobinlerin çapı mıknatısın yüzeyinden çok fazla ise elektrik üretemezsin.
AYRICA:
Böyle bir düzenek ile belli güçte elektrik üretemezsin. Belki mili watt'lar seviyesinde güç alabilirsin.
Elde edilmesi gereken gerilim bobinin sarım sayısı ile belirlenir. Güç elde edilebilmesinin koşulları ise mıknatısların büyüklüğü, eşdeğer bobinler ve bobinler için manyetik alan hesaplamaları artı bobin tellerinin çapıdır.
AYRICA.
Her bobinin içerisinde manyetik çekirdek olması verim için gereklidir.
Eğer birkaç tane bobin kullanmışsan ve bu bobinler birbirlerine ters fazlı olarak bağlanmışlarsa da çıkıştan elektrik alamazsın.
Eğer çivi deneyi önerimi yapmış olsaydın az da olsa elektrik ürettiğini görecektin.
Çivi önerinizi yaptım, lakin sonuç gene alamadım akşam video çekip burada paylasicam hem daha net olur

Çivi önerinizi yaptım, lakin sonuç gene alamadım akşam video çekip burada paylasicam hem daha net olur
Mıknatısların kutupları konusunda kesin bir ölçüm yapamıyorsan, uğraşıların da boşa olacaktır.
WIN_20230517_21_37_32_Pro.png
Eğer mıknatıs kutupların resimdeki gibi ise asla elektrik üretemezsin.
Çivi testinde eğer çiviyi yandan diklemesine mıknatıslara yaklaştırırsan, ve az da olsa gerilim elde edebiliyorsan mıknatıs kutupların bu şekildedir.

Flanşın matariali nedir? magnetleri dizdiğin, ve kalınlığı? 5mm et kalınlık yeterli demir mümkünse çeliğe yakın olmalıdır.

birde şu var, misal N kutbu bobinin bir kolunu keserken diğeri S terkediyor olmalı, şöyleki, N makas gibi keserken S önündeki bobini terketmektedir,
yahut S önündeki bobinin içinde, orasını unuttum yanlış bilgi vermeyeyim,
ama değişmez kanunu kes terket dir, mehmet şiranlının youtube videolarını bi inceleyin detaylı bilgi var
magnetin eni 2 bobinin yan yana gelmiş kolu misal 10mm ise magnetin enide 10mm olmalıdır.... aksi halde ürettiğni kendi içinde nörtler, ısınır vuruntu ve titreşim yapar artı mekanik kayıp çok fazla olur, verim çok kötü düşer,

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri