Bir Prize Maksimum Kaç Watt Bağlayabiliriz..

İlgili yönetmelik maddesi derki;

Bu yönetmelik maddesine göre bir priz linyesinin izin verilen yüklenebileceği maksimum gücü 7x300 = 2100 W olarak hesaplanır. Şimdi bu 2000 VA olayı nereden geliyor olabilir....

Ben yönetmelikte göremedim ancak mantıklı bir yaklaşımla olayı analiz etmek mümkün arkadaşlar...
Görünür güç aktif güç ile reaktif gücün kareleri toplamının kareköküne eşittir. Yani bir AC sistemde aktif gücle beraber reaktif güçte bir akım çekeceği için yönetmelikte aktif güçün ve reaktif güçün bileşkesi olan görünür güç verilmiştir diye düşünüyorum...

Zaten iki üst yazımda teknik olarak 2.5 mm2' lik kablonun kaç Watt' a kadar dayanacağını hesaplayarak (cosq' yi hesaba katmadan) yazmıştım.
cosfi yi hesaplamaya katmaman büyük bir mühendislik hatasıdır. Çünkü cosfi nin etkisi çok fazladır.
Monofaze hat aktif güç P: U x I x cosfi
Örneğin linyedeki16amperlik otomata, 15amperlik yük için priz linyesine azami olarak 15x220x0,8=2640W lık toplam güçte cihaz bağlanabilir.
cosfi:0,8

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
xii) Bir priz linyesine bağlanacak sorti sayısı, priz güçleri bir fazlı priz için en az 300W
(konutlarda müstakil linyeden beslenen priz güçleri hariç), üç fazlı priz için en az 600 W olmak
üzere ihtiyaca göre belirlenecektir.
Belirlemede linye yükü ve gerilim düșümü de göz önünde bulundurulacaktır. (Șantiye
elektrik tesislerinde kullanılan bir yerde priz güç hesabına katılmaz)
Prizlere bağlanacak aygıtlar belli ise sorti sayısı bunların miktarına göre belirlenecektir.
xiii) Aydınlatma ve priz devrelerine bağlanacak sorti sayısı bir fazlı devrelerde aydınlatma
için 9, priz için 7’den fazla olmayacaktır.

Yönetmelikleri okurken içinden sadece bir bölümü cımbızla çekip almamak gerekir. Olayın mantığını bütünüyle kavramak gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri