Bios hatası nasıl düzeltirim

arkadaşlar merhaba benim bilgisayarımda da sorun oluştu. Bilgisayarı açtığımda siyah ekran açıldı ve en başta nvram popup için esc basın diyor yaptığımda birşey değişmiyor f1 ile devam ettiğimde ise nva checking yazıyor ve sürekli olarak ses çıkarıyor. Ne yapmam gerektiği hakkında bilgisi olan var mı. yardımcı olursanız sevinirim

arkadaşlar merhaba benim bilgisayarımda da sorun oluştu. Bilgisayarı açtığımda siyah ekran açıldı ve en başta nvram popup için esc basın diyor yaptığımda birşey değişmiyor f1 ile devam ettiğimde ise nva checking yazıyor ve sürekli olarak ses çıkarıyor. Ne yapmam gerektiği hakkında bilgisi olan var mı

ram veya ekran kartı yerinden çıkmıştır, veya tozlanmadan dolayı temassızlık vardır... ram ve ekran karlarını önce üzerine iyi bastırdıktan sonra dene, sonra eğer hala olmadıysa çıkarıp yuvaya giren kısımlarını temiz bi bezle hassas bi şekilde iiyice temizle-tak... bip sesi kesinlikle ondandır gibi geliyo bana, ben çok yaşadıgım için biliyorum :) yalnız bunlar iyi ihtimaller, kötü ihtimal bunlardan bitanesi çalısmıyo ya da yanmış olabilir.

umarım sebebi sadece gevşemedir ve yardımcı olabilmişimdir...yardımcı oldumsa ne mutlu...kolay gelsin sana ;)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sistem Açılışta Bip Sesi Çıkarıyorsa Anlamları Nedir ?

sürekli ses-------------güç kaynağı arızası
birçok kısa bip---------anakart arızası
1 uzun------------------bellek tazelenmesinde hata
1 uzun 1 kısa----------anakart veya bios çipi hatası
1 uzun 2 kısa----------ekran kartı arızası (eski kartlardaki dip switch kaynaklı)
1 uzun 3 kısa----------ekran kartı arızası
2 uzun 1 kısa----------ekran kartı arızası (ramdac kaynaklı)
2 kısa-------------------bellek eşlik hatası (parity)
3 kısa-------------------belleğin ilk 64 kb'lık bölümünde hata
4 kısa-------------------timer hatası
5 kısa-------------------işlemci hatası
6 kısa-------------------klavye denetçisi hatası
7 kısa-------------------işlemci hatası
8 kısa-------------------ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
9 kısa-------------------bios rom hatası
10 kısa------------------cmos okuma/yazma hatası
11 kısa------------------tampon bellek hatası (cache)

Tablo değerlerinden bir uzun ses bellek modüllerindeki bir probleme işaret ediyor.Benim de size söyleyeceğim,çift bellek kullanıyorsanız bunları önce tek tek takıp kendi başlarına, sonra da birlikte slota tam oturmasını sağlayıp,beraber çalışma kontrolü ve davranışını ölçmenizdir.Pc'nizin bu kısmında eğer bir sorun bulunmuyorsa,devamlı uzun sesin kaynağı yine tablodan psu ile ilgili bir problem olarak görünüyor.Elinizde yedek bulunan başka bir psu(Pc toplam gücünü karşılayan güçte olanıyla) ile deneme yapıp,kullanmakta olduğunuz psu'nun sağlamlığını,bu şekilde bir kıyaslama yaparak onaylamış olun.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,435
Kullanıcılar
450,361
Son üye
trise

Yeni konular

Geri