Dizüstü bilgisayar ekran renk sorunu.

Anakartin detaylı fotoğraflarını eklerseniz anakart modelinden sema bakayim

Eğer ekran kartlı bir modelse ekran kartı arızası olma ihtimali de var

Data kablo soketinin içini kontrol edin yamulan kırılan pin olabilir
Üstad. VGA çıkışından harici monitöre görüntü normal geliyor. Yani ekran karında bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Tabi bilmediğim başka hususlar da olabilir. O konuda değerli yorumlarınıza açığım.
Slotta sorun olabileceğini düşündüm krem lehim ve flaks kullanarak slotu değiştirdim ama düzelmedi. Slotun üzerinde bulunduğu anakart kısmı biraz uzun bir cıkıntı ( Anakartı Asya haritası gibi düşünün slotun bulunduğu kısım anadolu izmir tarafları ^⁠_⁠^ ). Slotun altına tırnagımı sokup anakartın o cıkıntı kısmını yukarı kastırınca görüntü anlık gelip gidiyor. Bu da bende bileşenlerin lehimlerinde veya yollarda sorun olabilecegini düşündürdü.
Anakartin detaylı fotoğraflarını eklerseniz anakart modelinden sema bakayim

Eğer ekran kartlı bir modelse ekran kartı arızası olma ihtimali de var

Data kablo soketinin içini kontrol edin yamulan kırılan pin olabilir
Çok sağolun üstad fotosunu ekliyorum. Bios ta anakart 3610 yazıyor. Teşhis programlarında ise Quanta 3610 idi sanırım. Anakakart üzerinde de

DAUT7GMB8B0 REV:B

Yazıyor

Ekli dosyalar

• IMG_20231105_162322.jpg
    IMG_20231105_162322.jpg
    261.7 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20231105_162328.jpg
    IMG_20231105_162328.jpg
    237.9 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20231105_162337.jpg
    IMG_20231105_162337.jpg
    212.8 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
VGA dan aldığın goruntunun sağlam olması durumu değiştirmiyor LCD data kablosu ile VGA sinyalleri birbirinden bağımsız sinyallar paralel degiller
VGA dan aldığın goruntunun sağlam olması durumu değiştirmiyor LCD data kablosu ile VGA sinyalleri birbirinden bağımsız sinyallar paralel degiller
Anakart çok çok eski bir model bu cihazı onarmaya deyecekmi günümüzde hiç birşey yapılmaz onunla.ekran kartı chip ini ısıtıp deneyebilirsin çok eski cihaz olduğundan şema bulamadim internette
bu örnek bir diagram senin kartında görüntü hangi chipden cıktıgını bulup onu bir ısıtıp denemen lazım

1699207710131.png

bu örnek modelde görüntü gm45 chipden çıkıyor ama görüntü yü kendisi üretmiyor ilk ekran kartını ısıt güzelce lehimler erimiş olsun yanındaki vramler ile birlikte olmazsa gm45 İntel kuzey chip i ısıtıp bir dene bga makinasında ısıtmanda fayda var. yoksa kendi imkanlarınla ısıt. ana kartın diğer tarafını soğutucusuz şekilde resim atarsan belki başka fikir de verebilirim. bu bilgiler tahmini bilgiler net değil çünkü şema ve detay bulamadım

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-11-05 211159.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-05 211159.png
    951.7 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
Şemayı buldum

Ekli dosyalar

• hp_pavilion_hdx18_quanta_ut7d_rev_3a_sch.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 19
Semaya göre LCD dataları direk gpu dan çıkıyor burada yapabileceğiniz gpu yu ısıtmak veya değiştirmek ısıtırken vramleride ısıt soğuk lehim vramde de olabilir.
Hocam slotun olduğu kısma güç uygulayınca görüntü düzeliyor.

Hocam şemaya göre hangi komponentlere ya da hangi bölgeye bakmam lazım.

Bu konuda şemadan ziyade güç uyguladığınız yere iyi bakın yalıtkan bir çubukla çeşitli parçaların üzerine hafif hafif kuvvet uygulayın görüntüdeki değişime bakın daha kolay bulursunuz arızayı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri