Bilgisayar ve bios önemi...

Ustam öğrenmenin yaşı yok derler ya, 11 yaşımdan beridir elektronik içime işledi fakat bende devrede kullanılan "gaz deşarj tüpü" parafotur u yeni öğrendim.
Müsadenle ismini düzeltelimde hafızalara yanlış kazınmasın. Parafudr.

Genelleme yapmayalım dedim yine sallamadın açılmaz yazdın. Şimdi gelişmiş falan yazıyorsun...Açılır mı
Sen kullandığın bios modeline göre düşün.Bios üreten firma çok ve bios elektronik ve programdır.Şimdi UEFI bios yeni yeteneklerle çok zamandır piyasada...Bu işi garantiye almak istiyorsan son çare bios pilini değiştirmektir.Ünlü site yazarları bile benim tavsiyemi yazıyor.Ben de onlardan öğrendim denedim sonuç çok güzel...ORHAN
Ilk mesaji yazan arkadas bios icin ilk testleri vs yapip ardindan acilisi CPU ya devreden seklinde aciklama yapmis.

Alakasi yok. Bios, romda saklanan programa verilen addir. Basic Input Output Systems kelimelerinin ilk harfleridir. Ana karttaki CPUnun bizzat kendisi bios programi kosturarak test vs ne varsa yapar ardindan isletim sistemini yukler.
Evet yeni model UEFI bios bazı yetenekleri ROM da saklıyor.2012 den önceki bioslar farklı...Şimdi masaüstünden veya biosa giriş F2...F11... F12 vb.ile açılış ekranından (benimki delete tuşu) biosa giriyor...Unutmayalım bilgisayarı işlemci ve program(Windows) birlikte çalıştırır...ORHAN

Son düzenleme:
Sen kullandığın bios modeline göre düşün.Bios üreten firma çok ve bios elektronik ve programdır.Şimdi UEFI bios yeni yeteneklerle çok zamandır piyasada...Bu işi garantiye almak istiyorsan son çare bios pilini değiştirmektir.Ünlü site yazarları bile benim tavsiyemi yazıyor.Ben de onlardan öğrendim denedim sonuç çok güzel...ORHAN
Tamam sayın profesörüm.

Türkiye ve benzeri toplumlarda maalesef şu zihniyet çok görülüyor... Ve her zaman Et-ekmeğin kendi hakları olduğunu arsızca iddia edip bunu göstermekten kaçınmıyorlar.
"Çok bilen çalışır, yapar..
Az bilen öğretir...
Hiç bilmeyen yönetir."

Türkiye ve benzeri toplumlarda maalesef şu zihniyet çok görülüyor... Ve her zaman Et-ekmeğin kendi hakları olduğunu arsızca iddia edip bunu göstermekten kaçınmıyorlar.
"Çok bilen çalışır, yapar..
Az bilen öğretir...
Hiç bilmeyen yönetir."
Dinle sözüm al nasihat
Gözler de yaş incidir
Cahil ilen etme sohbet
Her sözü bir baş incidir

Mürşid ile haşr olmayan
Dünyasını da ne bilir
Cahilde boş söz çok olur
Kendisini derya bilir

Hüküm der Ali Gevherdir
Yıkmam boncuğun hanına
Sarraf olmayan ne bilir
Zanneder her taş incidir

Üçari der yar elinden
Çektiğimi mevla bilir
Boynum keskindir kılıca
Dağlarda kış incidir.

Son düzenleme:
Dinle sözüm al nasihat
Gözler de yaş incidir
Cahil ilen etme sohbet
Her sözü bir baş incidir

Mürşid ile haşr olmayan
Dünyasını da ne bilir
Cahilde boş söz çok olur
Kendisini derya bilir

Hüküm der Ali Gevherdir
Yıkmam boncuğun hanına
Sarraf olmayan ne bilir
Zanneder her taş incidir

Üçari der yar elinden
Çektiğimi mevla bilir
Boynum keskindir kılıca
Dağlarda kış incidir.
Sözün güzelini demişsin.. 👏👏

Parafudur farkli sey gaz desarj tupu (GDT) farkli sey.

Konfiçyüs'ün da şöyle bir sözü vardı;
"Bildiğini bilenin, arkasından gidiniz.
Bildiğini bilmeyeni, uyarınız.
Bilmediğini bilene, öğretiniz.
Bilmediğini bilmeyenden, kaçınız."
Parafudur farkli sey gaz desarj tupu (GDT) farkli sey.
Kullanım yerine göre gaz deşarj tüplü parafudr'lar da var.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri