Bilgisayar ve kullanım ömrü ne kadardır?

Bizde bir masaüstü bilgiyar var.2009 yılında almıştık ve 13 yaşında.Windows7 home premium işletim sistemi kullanıyor.Şimdi bile çok hızlı ve temiz çalışıyor.Internet yetenek menüler harika.DİKKAT:Ekran kartı fanı çok dikkat edilmesi gerekiyor tozdan temizlik önemli.Halâ işlemci bios anakart herşey harika!Shift ve Call of duty gibi ileri oyunlar da oynandı.Ama ATI harici ekran kartı fan tozlanması ve gevşemesinden yandı.Şimdi ana karta gömülü ekran ünitesini güzel kullanıyor.İşlemci ve pover supply ünitelerini söküp temizledim(çok tozlanırsa bios korumak için kapatır).Windows 7 DVD sinden bazı zaman yeni kurulum yaptım...
SORU: Sizce bir bilgisayar ömrü çok kullanılırsa ne kadardır?Nasıl bilgisayar tavsiye edersiniz?
Resim:Evet işte bu!
20230917_155328.jpg

Son düzenleme:
Bizde bir masaüstü bilgiyar var.2009 yılında almıştık ve 13 yaşında.Windows7 home premium işletim sistemi kullanıyor.Şimdi bile çok hızlı ve temiz çalışıyor.Internet yetenek menüler harika.DİKKAT:Ekran kartı fanı çok dikkat edilmesi gerekiyor tozdan temizlik önemli.Halâ işlemci bios anakart herşey harika!Shift ve Call of duty gibi ileri oyunlar da oynandı.Ama ATI harici ekran kartı fan tozlanması ve gevşemesinden yandı.Şimdi ana karta gömülü ekran ünitesini güzel kullanıyor.İşlemci ve pover supply ünitelerini söküp temizledim(çok tozlanırsa bios korumak için kapatır).Windows 7 DVD sinden bazı zaman yeni kurulum yaptım...
SORU: Sizce bir bilgisayar ömrü çok kullanılırsa ne kadardır?Nasıl bilgisayar tavsiye edersiniz?
Resim:Evet işte bu!
Ekli dosyayı görüntüle 101266Ekli dosyayı görüntüle 101266Ekli dosyayı görüntüle 101266
Baba fender squire stratocaster var. Müzik meraki da var herhalde .

iyi bir masa üstü kasa, kullanım amacına göre 10 yıl iyi bir süredir. zira ticari ömürleri o kadardır. kullanım amacı değişmediği sürece, bios güncelemesi yapıldığı sürece ve bios pilini değiştirmeyi unutmamak lazım. kullanım amacı değişmeden uzun süreler kullanılabilirler bu durum donanımın arıza vermesine kadar uzar gider. çoğu kullanıcının yapmadığı, ihmal ettiği genel toz temizliği yapılmalıdır. burada üfleyici ve kompresör kullanmak kolay bir temizlik gibi görünürken kullanıcıların ve temizliği yapan kişilerin dikkat etmediği bir konu soğutma fanlarının döndüğünde elektrik üretmeleridir. bu ters voltaj ana karta zarar verir ve bir çok kişi bunu bilmez. (mesela benin eski patronum, bu kasanın içi çok tozlu deyip lastikçide hava tutturmuş ve makine bir daha çalışmamıştı.) kapital sistemin güncelemeleri sürekli eskiyi kullanılmaz kılmaktadır. bu şartlar göz önüne alınırsa 15 yılda bir yenilemek faydalı olacaktır.

@paskomya Ustam.

Bilgisayar ve çevre birimlerinin Ticari ömrü mevzuat hazretlerinin belirlemesine göre 5 yıldır.
vergi daireleri en son baktığımda hala NT kullanıyorlardı. şimdi durum ne bilmiyorum. normal bir beyaz eşya dediğimiz şeyler için ticari ömür 5 yıl onu biliyorum. ama kapital sistem tüketen toplumu seviyor.

vergi daireleri en son baktığımda hala NT kullanıyorlardı. şimdi durum ne bilmiyorum. normal bir beyaz eşya dediğimiz şeyler için ticari ömür 5 yıl onu biliyorum. ama kapital sistem tüketen toplumu seviyor.
İşyerindeki bilgisayar monitörüm 10 seneyi devireli çok oldu . Kasam da kaç sefer gidip bilgi işlem tarafından birşeyleri değiştirip geri geliyor ( yazılım dahil ) sayısını unuttum . Oda yeni değişti 10 sene sonra komple ilk defa geçenlerde .

Bir dip not yazayım..Bir ürünün ekonomik ömrü , Ticari ömrü ve çalışma ömrü farklı kavramlardır. Ticari ömür bazı hususlarda bazı konularda (yedek parça gibi) hukuki bağlayıcılık sağlar.

Yoksa bir ürünü 30 senede hiç arıza yapmadan kullanırsınız şansınız varsa.

Birde konu ile alakası yok ama bu konu ile ilgili ilginç bir durum var Türkiye'de:

Malumunuz, bilen bilir. Sanayide bazı ustalar "otomatik şanzıman" konusunda şunu ısrarla söyler. "Fabrika bu şanzımanın yağına ömür boyu garanti veriyor .O yüzden yağ değişimine gerek yok" diye. 15-20 yıllık araçların vites kutularının yağ değişimini yapmak istemez gereksiz görürler. İşte bizde ustaların bilmediği husus bu ticari ömür. Elin gavuru ömür boyu derken mesela 10 yıllık ticari ömrünü kast ederken, bizim ustalar kullanıldığı sürece diye algılıyorlar. Sonra bir gün bakmışsınız vites arıza vermeye başlamış .Yani detayı bilmeyince işin ucunda büyük paraları ödemek zorunda kalıyoruz.

@paskomya Ustam. Bilgisayar ve çevre birimlerinin Ticari ömrü mevzuat hazretlerinin belirlemesine göre 5 yıldır.
İşyerindeki bilgisayar monitörüm 10 seneyi devireli çok oldu . Kasam da kaç sefer gidip bilgi işlem tarafından birşeyleri değiştirip geri geliyor ( yazılım dahil ) sayısını unuttum . Oda yeni değişti 10 sene sonra komple ilk defa geçenlerde .

@paskomya Ustam.

Bilgisayar ve çevre birimlerinin Ticari ömrü mevzuat hazretlerinin belirlemesine göre 5 yıldır.
Bizde devamlı oyun internet roman yazmak(Word pad) şiir yazmak aşırı kullanıldı.Fakat Bakım temizliğini evde söktüm taktım parça değişmedi.Sadece 4 senede bir bios pilini değiştirdim(bios CR2032 pil biterse açılış yapmaz).Halâ iyi hızlı çalışiyor...Güzel bakımda ömür uzuyor.Fanlar tozlanırsa dönmez bios kapatır,dikkat gerekiyor...Evde wifi modem kullanıyoruz ucuz oluyor...
Şimdi oğluma diz üstü bilgisayar alacağım,nasıl tavsiye edersiniz?Bilgi var fakat tecrübe de önemli.
Biri yazmış:Internetten laptop almış,kırık var diye meşhur firmaya geri tamire göndermiş,fakat laptop yok kayıp, para iadesi yok,yazmis bulunmuyor yazmış!!!Sonra biri de servise telefonu göndermiş,geri servis göndermiş gelmiş,sağlam ekranı servis almış eski çizik takmış,bir de yeni ekran parası istemiş...Son durumlar belli ortam canavar dolmuş!...ORHAN

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri