Bilgisayar fanı ile ampul yakmak

Yorum icin biraz daha aciklama yapar misin
Hocam şimdi güneş paneli bir tane DC motoru çevirecek, DC motorun ucundaki mıknatıs CD'yi dönderecek, CD'nin altındaki DC motor da elektrik üretip led'i yakacak.
Şimdilik ikinci bir emre kadar proje bu şekilde :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hadi bakalim kolay gelsin.

Proje ile ilgili paylasimlarini bekliyoruz. Onune cikacak bir kac problem var. Bakalim nasil yol alacaksin

Teşekkürler hocam.
Şimdilik aklımda olabilecek sorunlar şunlar,
1) Mıknatıslar çok hassas. Şimdiden 3 tanesi ikiye parçalandı. (3 tane fazladan almıştım Allah'tan :D)
2) CD'nin dönerebilmeisi için mıknatıslı DC motorun dönme hızı sorun çıkarılmış gibi geldi bana.
3) Mıknatısları CD ye ve DC motorun ucuna sabitlemek.
Bakalım daha neler çıkacak. İnşallah sağ sailm teslim ederim bu projeyi. :)

Arkadaşlar babam tuturmuş o güneş paneli motoru döndermeye yetmez yeni bi tane (daha büyüğünü ve motora bağlı hazır olanından) alalım diye. Yeni bir panel alınmasını pek fazla istemiyorum ama hazırkininde motoru dönereceğinden emin değilim sizce dönderebilir mi?
Aldığım panelin linki: http://urun.gittigidiyor.com/cep-te...-paneli-pili-batarya-5-5v-0-6w-90ma-198461469

Panelin döndereceği DC motorun linki: http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/3v-9v-dc-elektrik-motoru-3lu-paket-200128556

Şimdilik proje bu halde:
BDORBV.jpg

Soldaki kabloların ucuna güneş paneli gelecek(artı kabloya diyot takılcak). Panel pili şarj edecek.

jVqvZg.jpg

Pil motoru döndürecek. Motorun ucundaki neodyum mıknatıs cd üzerindeki neodyum mıknatıslar sayesinde dönecek.

Dönen cdnin altındaki dc motor güç üreterek bağlı olduğu ledi ve ya zili çalıştıracak.
jVqv9G.jpg

Bunlarda diğer resimler:
ML1Pza.jpg

XLbDn6.jpg

dkLW6L.jpg

USB girişinin yanında anahtar da var.

Güneş panelini kullanırken direk kabloları birbirine bağlasam çalışır mı?(pil şarj etmek için değil motoru döndürmek için filan) Dün paneli DC motora bağladım güneşe çıkardım ama çalışmadı. Milimetre ile dc elektrik enerjisini ölçtüm 6.40 v a kadar çıktı.

Dostum,

Once motora bir guc kaynagi ile voltaj verip ne kadar akim cektigini multimetrenle olc. Mesela orada 9 volt pil goruyorum bagla cektigi akimi olc. Sonucta sana gereken gunes panelinin gucu cikacak.

Sahsi fikrim o panelcik bu motoru dondurmeyebilir. Gucu yetmez. Bahsettigim olcumu yap biraya yaz degerleri goruselim.

Söylediğin işlemi tam olarak nasıl yapacağımı bilmiyorum. Biraz daha açıklar mısın?

Birşey söylemeyi unutmuşum çok özür dilerim. Paneli, pili şarj etmesi için kullanacağım. Şekildeki gibi;
lvPaGQ.png

olması lazım sanırım.

Panel ile batarya arasında bir kontrolör olması lazım. Sakın bu şekilde bir diyotla bağlantı yapma 6 volt çok yüksek bir voltaj akım düşük büyük ihtimal voltaj düşecektir ama bir lityum pil için bu voltaj değeri tehlikeli.

Ayrıca hala bu proje ile uğraşmaktansa başka proje seçmeni öneriyorum. Seçim şansın kalmadıysa elimizden gelen yardımı yaparız ama pek mantıklı bir proje değil.

Son düzenleme:
Proje enerji dönüşümünü anlatıyor. Fizik sınıfındaki sergilenen projeye baktım birkaçı da aynı konuyu yapmış.
Neyse projeyinin birazını daha yaptım;

JnNL05.jpg

jVpz2g.jpg

Mıknatıslar çok kırılgan ve boyutları nedeniyle gücü yetersiz olduğu için yeni mıknatıslar aldım.
QZN11v.jpg

Pillerinde şarjlı pil olmalı galiba;
jVpzLj.jpg

Bunlar olur mu hocam?

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular