Bilgisayar fanı ile ampul yakmak

Merhaba arkadaşlar,
Bu, forumda ilk mesajım umarım doğru yere yazmışımdır.
Şimdi arkadaşlar ben lise 3'e gidiyorum. Bu yıl fizik dersinden proje ödevi aldım. Hoca sunulabilecek bir deney yapın dedi. Ben de youtubede gördüğüm bir videodaki mıknatıslarla bilgisayar fanını dönderip elektrik ile ampul yakmak istiyorum. Ancak böyle birşey mümkün müdür? İşini içinde bir hile varmıdır? Eğer her şey tamamsa yapması kolay mıdır? Maliyeti ortalama ne kadar olur?
Cevap verirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Dostum o tür videolara inanma. Mıknatısla mıknatısla olmuyor o işler şu an.

Başka bir proje üretebilirsin.

Hoca bize iki seçenek verdi. Ya bilgisayardan 40-45 sayfalık bir konuyu anlatan dergi yapcaz yada dediğim gibi sunulacak bir proje yapcaz. Açıkçası bilgisayarla aram iyidir ama 40 lık şey hazırlamayı pek istemiyorum. Aklımda başka da bir proje yok. Yardım ederseniz çok sevinirim. Yapması kolay ve eğlenceli bir şey:D.

Fanı döndürerek led falan yakarsın.Ama nasıl döndüreceğini sen düşün.

O tarz projelerin çoğu kandırmaca oluyor normal şartlar altında bir bilgisayar fanın çıkış akımı çok az olduğundan bir ampulü yakması imkansız 220V ile çalışan bir lambayı bir fan nasıl çalıştırabilir :) ama teorik olarak baktığımızda da bu tür bir sistem gerçekleştirilebilir fakat ampül yerine daha küçük deney ampulleri veya LED gibi elemanlar takarak gerçekleştirebilirsiniz. Yapılması gereken sadece o ampul yerine bir LED veya deney ampulü takılabilir fakat bunun içinde küçük hesaplamalar yapmak gerekir kullanacağınız fanın çıkış gerilimi akımı ve güç gibi faktörlerin hesaplanması gerekir bunla doğru orantılı olarak böyle bir deneyi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir araştırdım bazı yerlerde sistem kilitlenir diyor( pc yanından vazgeçtim. Bir kapak etrafına dizilmiş mıknatıs olabilir. Fan da olabilir tabi hocaya sorcam onu) mıknatısın tek bir yönünü yalıtmak mümkün müdür? İnternette filan satılır mı?

Bir araştırdım bazı yerlerde sistem kilitlenir diyor( pc yanından vazgeçtim. Bir kapak etrafına dizilmiş mıknatıs olabilir. Fan da olabilir tabi hocaya sorcam onu) mıknatısın tek bir yönünü yalıtmak mümkün müdür? İnternette filan satılır mı?

Bilgisayar fanı ile çalışmayacaksınız elektromotor gibi bir elemana ihtiyacınız var fakat işiniz daha çok uzayabilir ( kendiniz hazırlayacaksınız.)

O zaman fan kullanayım. Ama bir sorum var her fanda oluyor mu? Birde mesela mıknatısları dizdim yapıştırdım(hepsi aynı yönde) sonra bi mıknatısı yaklaştırdım. Bu arada mıknartıslar Neodyum Mıknatıs olcak galiba. İlk mıknatısı çekti (yada itti) daha sonra tekrar çekmez mi? Bu yüzdende sistem çalışmaz mı?

O zaman fan kullanayım. Ama bir sorum var her fanda oluyor mu? Birde mesela mıknatısları dizdim yapıştırdım(hepsi aynı yönde) sonra bi mıknatısı yaklaştırdım. Bu arada mıknartıslar Neodyum Mıknatıs olcak galiba. İlk mıknatısı çekti (yada itti) daha sonra tekrar çekmez mi? Bu yüzdende sistem çalışmaz mı?

Iste buna olmaz diyoruz. Boyle bir icat yok daha. O videolarda gordukleriniz gercek degil.

Burada mıknatısların yerleştirilirken uygun açı ve uzunlukta yerleştirilmesi lazım fakat buda biraz zorlayıcı olur Sn. @serkan_48 dediği gibi buda oldukça zor videodaki proje göz yanılması gibi bir olay.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri