bigisayarınız geç açılıyorsa

turgaybuz

Üye
açılırken bilgisayarınız geç açılıyorsa dvd veya cd nizin kablosunu kontrol edin gerekirse master olarak ayarlayın

merhaba ustam yazdığınız ılgımı çektı kontrol ettım maalesef yıne aynı yanlız benım bılgısayar 4 yıldır format gormedı formatlamayada doğrusu çekıncem var bır dosyayı kaybetme korkusu sadece geç açılıyor makına başka problemı yok önerınız varsa yardımcı olursanız sevinirim

merhaba açilişi hizlandirmak i̇çi̇n pc açilirken gereksi̇z açilan programlari kapatabi̇li̇rsi̇ni̇z ....bu şeki̇lde açilişi hizlandirabi̇li̇rsi̇ni̇z....
başlat
çaliştir'a
msconfig yazıp çalıştırdığınızda açılan pencereden başlangış programlarından msn vb türlü program işaretlerini kaldırınız ve hizmetler bölümündende bir kaç program kaldırısanız pc niz % 50 oranında açılış hızlanır..

teşekkur ederım başlangiçta açılan hıç proğramım yok sadece msn vardı onuda kaldırdım benım ıstedığım cevap windovs xp yuklu windows xp 25 gbayt olmuş normalde 370 mbayt gereksız dosya atmış işletım sistemıne bu dosyaları seçebıleceğım ve sılecek bır proğram varmı

açılırken bilgisayarınız geç açılıyorsa dvd veya cd nizin kablosunu kontrol edin gerekirse master olarak ayarlayın

Tam tersi olmasın?
Eğer CD-ROM u master olarak ayarlarsak, windows açılmadan önce, harddiskten değil CD-ROM dan boot almak için bilgisayar gereksiz yere CD-ROM u yoklayıp, orada işletim programı olup olmadığını kontrol eder. Bu da bize zaman kaybettiren bir işlemdir.

Tam tersi olmasın?
Eğer CD-ROM u master olarak ayarlarsak, windows açılmadan önce, harddiskten değil CD-ROM dan boot almak için bilgisayar gereksiz yere CD-ROM u yoklayıp, orada işletim programı olup olmadığını kontrol eder. Bu da bize zaman kaybettiren bir işlemdir.

aynen dediğiniz gibi oluyor ve olacaktır.. attığım formatlardan bunu iyi biliyorum...

başarılı çalışmalar...

merhaba açilişi hizlandirmak i̇çi̇n pc açilirken gereksi̇z açilan programlari kapatabi̇li̇rsi̇ni̇z ....bu şeki̇lde açilişi hizlandirabi̇li̇rsi̇ni̇z....
başlat
çaliştir'a
msconfig yazıp çalıştırdığınızda açılan pencereden başlangış programlarından msn vb türlü program işaretlerini kaldırınız ve hizmetler bölümündende bir kaç program kaldırısanız pc niz % 50 oranında açılış hızlanır..
..
(düzeltme yapılmıştır)

Evet Arkadaşımın dediği gibi komut satırından msconfig kullanarak başlangışça açılan programları deaktif edebilirsiniz.Bu programlar siz çalıştırmak isteyene kadar işlem yapmaz.Fakat bazılarına dikkat etmelisinz.Sistem dosyalarınıda deaktif ederseniz bu bekleme süresi azalmaz aksine hiç açılmayabilir.
Yani msn-winamp-adobe-ofice-autocad vb gibi bildiğiniz programları deaktif edin.
İlk ekranda bekleme nedenlerinden biride virüs programının açılış taramasıdır.

Kolay gelsin

bilgisayar açılırken tanımakta zorluk çektigi donanılar varsa uzun süre bekler yani 30 a sayana kadar bir süre ve sonra yine bilgisayarı size açar
donanımları hemen tanırsa 2-3-4 sayana kadar açar onun için donanımların kablolarını kontrol ettikten sonra master olanı salve
salve olanı master gibi degşiklikler yaparak kolay tanımasını saglamak
fazla donanımları bir süreligine çıkarıp denemekte yarar var
örnek:benim cdrom salve idi asus anakartım zor tanıyordu master yaptım 1-2 sayana kadar tanımaya başladı bu sayı önceden 30 a kadar sayıyordum

Forum istatistikleri

Konular
128,224
Kullanıcılar
450,015
Son üye
teknik eğitim

Yeni konular

Geri