Kafamda bu kart ile ilgili deli sorular !!!

system16

Üye
Herkese iyi çalışmalar,

Bende şu cnc olayına kapılanlardanım.. :) Forumlarda dolaşırken mach3 kart a rastladım ve inceledim.. işlevsel olarak güzel fakat cevabını bilmediğim sorularla karşı karşıya kaldım.. Forumda bir çok konu açıldığını biliyorum ama beni mazur görerek cevaplayacağınızı umuyorum ve uzatmadan sorulara geçiyorum
(ürünü çinden alacağımı belirtmek istiyorum)

HTB1UAwbOpXXXXX8aXXXq6xXFXXXz.jpg

- 3 eksenli bi cnc router için kontrol ünitesi olarak yeterli midir ?
-Yanında sadece usb kablosu gönderiyorlar lpt port olmayan bilgisayara lpt-usb çevirici kablo ile sağlıklı bağlayabilirmiyim ?
-Yanında mach3 yazılımı cd-dvd olarak göndermiyorlar internet üzerinden indirip kurulum yapabilirmiyim ? LİSANS sorunu yaşarmıyım ?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim..

-3 eksen oyuncak için yeterli.
-lpt to usb, böyle bir kablo görmedim ama usb to lpt var, oyuncaklar için uygun değildir, işe yaramaz.
-Gogul emmiye sorarken tam tekmil istiyorum diye yazmayı unutma, (buradan öyle paylaşımlar yassak)
----ayrıyetten sürücüleri olmadan bu kart da bir işe yaramaz

Selam kardeşim. USB portu sadece devreyi beslemek için kullanılıyor. Oradan bilgi aktarımı olmuyor. Kartın PDF dosyasını ekliyorum. Kartı kontrol etmek için LPT portunu kullanmalısın. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• 5axis_breakout_board-EN.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 8
Basit ve güzel bir kart bu. En son 20.000tl maliyetle yaptığım 1,75m x 3,50m ölçülerinde cnc plazma kesme makinesini bu karta emanet ettim. Cuma günü yaptığım 2 eksen denemelerde servo motorları 20m/dak ve 33KHz hız ile sorunsuz sürdü. Fiyatına göre gayet iyi iş çıkarıyor. Bu ilk soru için yeterli bir cevap sanırım. Daha önce de başka step motorlu başka bir cnc plazma kesmede kullanmıştım daha düşük hızlarda yine gayet tatmin ediciydi sonuçları.
kart çalışmak için 5 volt ve 12(24)v gerektiriyor. 5 volt harici bağlantı ile ya da usb ile sağlanıyor. 12(24)v ise harici bağlantı ile. Yani usb besleme için sadece. Lpt usb çevirici ile çalışmaz. eğer bilgisayarda lpt portu yoksa lpt-pci yada lpt-pciex kartı gerektirir.
kartın mach3 driver ihtiyacı yok. sadece mach3 ayarlarını karta göre yapmak gerekir. kartın lisansı yok mach3 lisansı yeterli.

@ismailoynar @window_s @daredevil1453
Bilgileriniz icin cok tesekkurler..
Sizler gibi değerli arkadaşlarımı bulmusken sorularimin arkasi gelecek..
Yeni bi cnc yapmayi planliyoruz.. fakat olculer konusunda kararsizlik var.. En son 100x60 isleme alaninda karar kildik size sorum sizce bu alan nasil ? Sizin onerinizde benim icin onemli. Hazir tasarimlariniz varsa paylasirsaniz sevinirim.. Maliyet acisindan problem yok. Istedgimz kaliteli bi router olsun..hareketli kopru olsun istiyoruz..
-45x45 agir sigma
-M12 indiksiynlu mil
-M12 vidali mil
-mach3 kontrol karti
-2.2 kw spndle motor

Yeni bi cnc yapmayi planliyoruz.. fakat olculer konusunda kararsizlik var.. En son 100x60 isleme alaninda karar kildik size sorum sizce bu alan nasil ? Sizin onerinizde benim icin onemli. Hazir tasarimlariniz varsa paylasirsaniz sevinirim.. Maliyet acisindan problem yok. Istedgimz kaliteli bi router olsun..hareketli kopru olsun istiyoruz..
-45x45 agir sigma
-M12 indiksiynlu mil
-M12 vidali mil
-mach3 kontrol karti
-2.2 kw spndle motor
Benim kurşun buraya kadar ,dahasını istersen forumu araştır, konuya vakıf başka arkadaşları görceksin, usturuplu sorar, inat etmezsen herşeyi anlatırlar.

-45x45 agir sigma
-M12 indiksiynlu mil
-M12 vidali mil
-mach3 kontrol karti
-2.2 kw spndle motor

1- İşleme alanını sizin ne yapabileceğinize göre belirlemeniz gerekir.
2- İndiksiyonlu mil yerine ray araba (İndiksiyonlu mil esneme yapar)
3- M12 vidalı mil dediğinizde gijon, saplama heralde eğer buysa derlinden somun yaparsanız boşluksuz olur sağlamda olur
4- Tasarımlar sitede paylaşıdı daha önce https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/hazır-cnc-tasarımı.98199/

@Yusuf SEYLAN
X Eksenin de Alt destekli mil SAC 12MM indiksiyonlu mil kullanacağım.. Fakat vidalı mil de 12mm bulabilyorum fakat somun ve somun gövdesi uygun olarak bulamıyorum..Alt destekli mil in mesafesi ile m16 vidalı mil, mile bağlı somun ve somun gövdesi aynı mesafeyi kurtarır mı ? Z ekseninin alt tablasını montaj yaparken m16 vidalı mil ve m12 alt destekli indiksiyonlu mil sorunsuz bağlanabilir mi ?

ilk önce bir çizim programında (solidworks , autocad, martercam gibi) yapacağın makinayı tasarla bu şekilde yapmazsan çok hata yaparsın
http://www.sahinrulman.com/vidali-miller-ve-aksamlari
http://www.doguskalip.com.tr/tr-TR/vidali-mil-ve-somunlari/559/Category.aspx
http://www.doguskalip.com.tr/tr-TR/lineer-ray-ve-arabalar/558/Category.aspx
http://www.sahinrulman.com/ray-ve-arabalar/
@Yusuf SEYLAN
X Eksenin de Alt destekli mil SAC 12MM indiksiyonlu mil kullanacağım.. Fakat vidalı mil de 12mm bulabilyorum fakat somun ve somun gövdesi uygun olarak bulamıyorum..Alt destekli mil in mesafesi ile m16 vidalı mil, mile bağlı somun ve somun gövdesi aynı mesafeyi kurtarır mı ? Z ekseninin alt tablasını montaj yaparken m16 vidalı mil ve m12 alt destekli indiksiyonlu mil sorunsuz bağlanabilir mi ?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri