Benzin istasyonunda geceleri kapasitif yazıyor. Ne yapmalıyım?

Erol Dede

Üye
Akadaşlar kompazsasyon geceleri kapasitif yazıyor ne yapmak gerekir.
Her şeyi denedim rölemizin markası gepa tek akım trafolu şimdiden teşkkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Reaktifinizin,neden kaynaklanmış olabileceği ( OG kablo,UPS,harici aydınlatma vs. ) konu-
sunda bir tahmininiz varmı ?Tesisiniz hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

ya burası bir benzin istasyonu fazlara düşen amper değerlerini ayarlayamıyoruz bende en yüksek çeken faza taktım akım trafosunu endüktif yazıyordu şimdi o okadar güzel olduki ama kapasitif yazmaya başladı

arkadaşlar kompazsasyon geceleri kapasitif yazıyor ne yapmak gerekir her şeyi denedim rölemizin markası gepa tek akım trafolu şimdiden teşkkürler

geceleri kapasitif yazıyorsa;

1-kapasitif yazıyor---kondansatörler ihtiyacından fazla devreye

giriyor,kapasitif yükler çalışıyor.

2-geceleri yazıyor---kondansatörler gece ihtiyacından fazla devreye

giriyor,kapasitif yükler gece çalışıyor..

O zaman

1-gece çalışan cihazlar nedir kontrol et (kapasitif olan varmı)

2-Kapasitif yazdığı saatlerde kondansatörleri kontrol et devreye giriyormu

girmiyormu,giriyorsa büyük güçlümü küçük güçlümü devreye giriyor zaten

anormalliği anlarsın...

Yükleriniz,dengesiz olacağı için,tek faz kontrollu röle ile etkili bir kompanzasyon yapamayabi-
lirsiniz.O nedenle,3 faz referanslı röle kullanmanız,veya,Alron / Dykom benzeri sistemleri,
mevcut sisteminizle beraber çalıştırmanız gerekir.

Teşekkür ederim arkadaşlar kolay gelsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Buna benzer bir sorunu daha geçen ay bir benzin istasyonunda çözdüm. Hemen 3 fazdan ölçüm alan bir reaktif röle ile değiştirdim ve fazlar arasındaki dengesizlik miktarının 8,5kVAr düzeyinde olduğunu tespit ettim. Her faza ayrı ayrı ihtiyacı kadar monofaze kondansatör bağlayarak sistemi çözdüm. Şu anda bu benzin istasyonu %6,7 endüktif %3,2 kapasitif olarak ilerliyor.
Referans: Sakarya Kuzey Terminali Çapoğlu Alpet Benzin İstasyonu

slm,önceliklen kendimi tanıtayım adım özgür,mersinde ikamet ediyorum.erol beyin sorusana kendimce cvp vereyim.önceliklen fazları dengeli dağıtmanız gerekir.fazlardaki dengesizlik ilerde kablolardada bir sorun teşkil eder.kompanzenizde gereksiz kondansatör yüklemeside olmuş olabilir.tesisin tüm elektriklerini açarak ölçüm yapın.ona göre kondansatörleri ekleyin.

Benzin istasyonu genel problem,Elektrik tesisatını yapan arkadaş kolaylık olsun diye pompa üstü aydınlatmaları ve konopileri tek fazdan besler.Gerisini anlatmama gerek yok herhalde.Seyyar bir analizör ile akşam aydınlatmasının ihtiyacını belirleyin akşam aydınlatması ile birlikte devreye girecek uygun kondansatörü ve devreyi hazırlayın.Pompalarınız trifaze ise 3 fazlı röle takmaya ihtiyacınız bile kalmayabilir.
İlk önce elinizde olan ile yapmaya çalışın olmuyorsa farklı yöntemler arayın:)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri