Beko bulasik makinesi dogru yikamiyor

kolıva

Üye
Merhaba arkadaslar,

Beko bulasik makinemiz var ve 3 senedir mutlu mesut kullaniyorduk. Modelini aradim ama uzerinde yazmiyor. 3 sene once almistik ve AAA bir makine. Son zamanlarda gelisen soyle bir sorunumuz var.
En uzun ve kapsamli programinda yikama yapiyoruz (70 derece). Ancak yikadiktan sonra bardaklarin uzerlerine baktigimizda sanki boyle yag katmani veya bugu gibi birsey oldugunu goruyoruz. Elinizle surttugunuzde cikiyor. Makinenin icinde, yerde bulunan filtreyi ve o aksamlari cikarttim temizledim ama nafile. Bu problemin kaynagi ne olabilir? Nasil giderebilirim? Isterseniz bardaklarin birer ornek resimlerini de cekip buraya koyabilirim.

Merhaba arkadaslar,

Beko bulasik makinemiz var ve 3 senedir mutlu mesut kullaniyorduk. Modelini aradim ama uzerinde yazmiyor. 3 sene once almistik ve AAA bir makine. Son zamanlarda gelisen soyle bir sorunumuz var.
En uzun ve kapsamli programinda yikama yapiyoruz (70 derece). Ancak yikadiktan sonra bardaklarin uzerlerine baktigimizda sanki boyle yag katmani veya bugu gibi birsey oldugunu goruyoruz. Elinizle surttugunuzde cikiyor. Makinenin icinde, yerde bulunan filtreyi ve o aksamlari cikarttim temizledim ama nafile. Bu problemin kaynagi ne olabilir? Nasil giderebilirim? Isterseniz bardaklarin birer ornek resimlerini de cekip buraya koyabilirim.

isteriz tabi resim olsa fena olmaz :)

Gec cevabim icin ozur dilerim. Resimden daha iyisini yaptim video cektim :)

Videodaki bardak makinede yeni yikanmis (Tam programda ve en yuksek sicaklikta) ve cikarilmis bir bardak. Ancak goreceginiz gibi bariz lekeler var uzerinde. Bu bardakta sut icilmisti, bunun bir etkisi var midir bilmiyorum. Varsa bile sut icmeyecek miyiz :cool:
Ayni makinede halis muhlis yogurt yaptigimiz bol kaymakli bir cam kavanoz da vardi. Ama onun uzerinde hicbir leke yok piril piril. Bu videodaki bardak makinede ust raftdaydi, kavanoz ise alt raftaydi. Lekeler bardagin dis kisminda. Elle surtunce cikiyor ama oyle kolayda cikmiyor. Degerli yorumlarinizi bekliyorum. Cok tesekkurler.

bu beyaz lekeler sudaki kireç. makinenin tuz yumuşatma sisteminde de kimyasal reçine denen bişey kullanılıyor. bulaşık makinesinde kullandığınız tuz ise tuz kutusu içindeki reçineyi temizlemek için kullanılıyor. olması gereken evde kullandığınız Şebeke su sertliğine göre makinanızda tuz kullanım ayarı yapılması gerekiyor. kullanma klavuzunda su sertlik ayarı başlığı altında mutlaka vardır. sizin ayarınız düşük ki su istenen kadar yumuşatılamıyor. makinanınızın su sertlik ayarını 6 konumuna alın. program düğmesinden ve kazan içinde sol duvarda göbekdeki 1-0 işaretli parçayı da 1 konumuna alın. su sertlik ayarı yapılma şekli kullanma klavuzunda mevcut. ayardan sonra kaliteli tuz kullanın ve tuzsuz kullanmamaya özen gösterin. bu hale gelmiş bardak/bulaşıkları tekrar yıkasanız bile düzelmez. bir de her bulaşık / bardak / tabak , bulaşık makinesinde yıkanması için uygun değildir. bardakların ambalajında mutlaka yazıyor. bulaşık makinesinde yıkanabilir/yıkanamaz diye yazıyor. cam bulaşıkların kalitesi de önemli.

Hocam degerli bilgilerin icin cok tesekkurler. Surekli calgonit urunlerini kullaniyoruz. Dolayisiyla kaliteden yana bir sorun olmasa gerek. Sertlik ayari 3'te idi ama goruluyor ki yetersizmis. 6'ya getirdim. Duvardaki 1-0 isaretli parcanin konumunu degistiremedim cunku donecek gibi durmuyor. Icindeki plastik aksam ise meme gibi birsey, yani onda da dondurulecek bir yer yok. Nasil degistiriliyor? Birde bu parca ne ise yariyor?
Bardaklarin bu halde olmalarindan ziyade bizim endisemiz makinenin dogru yikamamasi sonucu hijyeni kaybetmekti. Ancak anladigim kadari ile hijyenden yana bir sikintimiz yok. Makine yikiyor ancak suyu yumusatamadigindan kirec birakiyor.

makine içine giren su önce reçine içinden geçip yumuşatılmış bir şekilde (5-10 alman sertliğinde olmalı) girmeli. bu yumuşatma işlemi sağlıklı olmadığı için 10 alman sertliğin üzerinde olursa bu cam bulaşıklarda beyaz lekeye sebep oluyor. sizin yaptığınız su sertlik ayarı ise rejenerasyon sürecini ( reçine temizleme işlemi) ayarlıyor. sizin ayarınız şebeke suyu kirecine göre düşük olduğu için yeteri kadar su yumuşatılamıyor. en sağlıklı ayarın şebeke su sertliğinin ölçülerek yapılması gerekiyor. böyle bir şansınız yok ise deneyerek yapacaksınız. makine içindeki sol duvarda 01 konumlu parçanın ok ucu 1 numarayı göstermesi gerekiyor. bu da makine içine giren suyun kireç oranı ile ilgili. ayarı yükselttikten sonra 1-2 yıkamada pek verim beklemeyin. (reçinenin tamamen yıkanması temizlenmesi için). Program düğmesinden sertlik ayarına girerek 5 konumuna aldıkdan sonra 0-1 konumlu parçayıda 1 konumuna alınca ayarı max 6 olarak ayarlamış oluyorsunuz. bu tuzun biraz daha fazla harcanmasına sebep olabilir ama yıkama sonucunuz güzel çıkar.

hepsi bir arada türü deterjanların ambalajında yazdığı gibi 21 alman sertliğine ( dh) kadar olan şebeke sularında güzel sonuç verir. şebeke suyunuz 21 dh üzerinde ise kesinlikle hepsi bir arada - 3ü bir arada deterjan kullanmayınız. ayrı tuz , ayrı parlatıcı ve ayrı deterjan kullanın. hem 3ü bir arada hem de ayrı tuz kullanır iseniz suyu aşırı yumuşatacağınızdan dolayı cam bardakların dış kaplamarına zarar verirsiniz. cam bardaklar çok bulanık ve çizik halde çıkabilir.

Parlaticinin bu olayda hic bir rolu yok degil mi?

Evet 3'u bir arada kullaniyoruz. Calgonit Quantum, hani ortasinda kirmizi dugme gibi olandan.
Bardaklarda cizikte var azar azar. Acaba diyorum en son mesajinizda bahsettiginiz 3'u bir arada+tuz kullanimindan kaynaklanabilir mi? Cunku ardaklarda cizikte var. Sizin de bahsettiginiz gibi bulaniklikta yapabilirmis ki o da var.

Birde o makinenin icindeki uerinde 0-1 yazili olan parca donmuyor. Zorlamali miyim? Herhangi bir ok gostergesi de yok. O ayari nasil degistirecegim?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri