Aynı Hatta Bağlama

SkyGod

Üye
Merhaba,
Köy evinde, evden garaja elektrik hattı çekmek istiyoruz. Yaklaşık araları 35m. Sokak direğinden eve gelen enerji kablosu (galvaniz tel ile gerdirilmiş havai hat, 2x6Antigron) üzerinden dolayarak yada bağlayarak garaja 3x4'lük kablo çekmemiz sakınca yaratır mı ? Fiziki açıdan gergi teli, direkler ve izolatörler oldukça kalın ve sağlam yükü kaldırır, fakat ben elektriki açıdan bir poblem teşkil edebilir mi diye merak ediyorum? Olursa ne gibi sakıncalar yaratabileceğini konusunda bir üstat bilgilendirebilir mi lütfen.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar.
3x4 kabloyu 2x6 ya tandır kroşe ile tutturmanız görsel açıdan olumlu sonuç verecektir.
Direkten gelen 2x6 kablonun gergi teli yeterince kalın ise problem olmaz.
35 metre ilerdeki garajda ne gibi cihaz makina vs çalışacak.

Peki normal proje üzerine böyle tadilatlar da şikayet falan üzere cezai yaptırım oluyor mu ?
Şikayet olması durumunda; emin olmamakla beraber muhtemelen oluyordur. Biz gelen yetkiliye sorduğumuzda çekebilirsiniz demişti. Tabi ana hat üzerinden bunu yapabilir miyiz diye sormadık. Ev, köy evi ve eski olduğu için projesi var ise bile en az 40-50 seneliktir. Gerçi bir projesi var mı onu da bilmiyoruz.
Merhabalar.
3x4 kabloyu 2x6 ya tandır kroşe ile tutturmanız görsel açıdan olumlu sonuç verecektir.
Direkten gelen 2x6 kablonun gergi teli yeterince kalın ise problem olmaz.
35 metre ilerdeki garajda ne gibi cihaz makina vs çalışacak.
En baba çalışacak, aletler spiral taş , matkap ve ufak tefek kaynak işleri.
abonelik alındıktan sonra abone kablosu'nun bakımı dağıtım şirketine geçiyor.
dağıtım şirketi bu şekilde bir durumu istemeyecektir.

Abonelik 40 -50 senedir vardı zaten. Sayacı yenilettik Hattaki kabloları değiştirdik(ev tesisatı hariç) tekrar enerji aldık.

Şikayet olsa bile hiç bir cezai durum olmaz. Köy yerinde şirket elemanları görse bile bir şey demez ,en fazla bunu düzeltin der o zaman da başka çözüm yolu aranır. Önemli olan enerjili gerili hattın üzerine bu kabloyu uygun bir şekilde tutturmaktir. Tabi ki çelik telin kalinligi ve bağlı olduğu noktaların mukavemeti çok önemli

Şikayet olsa bile hiç bir cezai durum olmaz. Köy yerinde şirket elemanları görse bile bir şey demez ,en fazla bunu düzeltin der o zaman da başka çözüm yolu aranır. Önemli olan enerjili gerili hattın üzerine bu kabloyu uygun bir şekilde tutturmaktir. Tabi ki çelik telin kalinligi ve bağlı olduğu noktaların mukavemeti çok önemli
Fiziki açıdan sorun çıkacağını düşünmüyorum. Teli oldukça kalın ve mesnet direkleri ve izolatörlerin mukavemet özelliklerini incelediğimde kaldıracağını biliyorum. Benim aklıma takılan kısım iki kablo birbirine yakın veya dolanık olduğunda yük halinde herhangi bir aşırı ısınma, manyetik alandan etkilenme vs. gibi teknik etkenlere maruz kalabilir mi diye.

Sizin uygulamamızda manyetik vs. Bir etki olmaz. Ama olmaz ya kablolardan biri fiziki olarak tamamen yanarsa diğerini de yakması kaçınılmazdır

Sizin uygulamamızda manyetik vs. Bir etki olmaz. Ama olmaz ya kablolardan biri fiziki olarak tamamen yanarsa diğerini de yakması kaçınılmazdır
Evet haklısınız, ben de o açıdan @Mustafa KABADAYI 'nın önerdiği tandır kroşe ile ana hattın altından vermeyi düşünüyorum. Hiç olmazsa Allah göstermesin, öyle bir durum geliştiğinde aksiyon alacak zamanımız kalabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri