Aynı Hatta Bağlama

SkyGod

Üye
Merhaba,
Köy evinde, evden garaja elektrik hattı çekmek istiyoruz. Yaklaşık araları 35m. Sokak direğinden eve gelen enerji kablosu (galvaniz tel ile gerdirilmiş havai hat, 2x6Antigron) üzerinden dolayarak yada bağlayarak garaja 3x4'lük kablo çekmemiz sakınca yaratır mı ? Fiziki açıdan gergi teli, direkler ve izolatörler oldukça kalın ve sağlam yükü kaldırır, fakat ben elektriki açıdan bir poblem teşkil edebilir mi diye merak ediyorum? Olursa ne gibi sakıncalar yaratabileceğini konusunda bir üstat bilgilendirebilir mi lütfen.

Tandır kroşe takmak için ya hattı aşağı indirip yerde takacaksin yada uygun bir vasıta ile kepçe, hidroliği K platform gibi siz hattın bulunduğu seviyeye çıkacaksınız. Eğer bu imkanlar var ise niye bağımsız bir çelik tel üzerine yeni hattı cekmiyorsuniz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tandır kroşe takmak için ya hattı aşağı indirip yerde takacaksin yada uygun bir vasıta ile kepçe, hidroliği K platform gibi siz hattın bulunduğu seviyeye çıkacaksınız. Eğer bu imkanlar var ise niye bağımsız bir çelik tel üzerine yeni hattı cekmiyorsuniz

Kepçe vs aracımız yok. Kabloyu yere indirme durumum söz konusu değil enerji var ayrıca gerdirmeden sonra kablonun yere inecek kadar payı olacağını sanmıyorum. Sadece 1 metre fazlalık bıraktık o kadar mesafe için yere salma durumunda, kalan pay bunu karşılamaz diye düşünüyorum. Bağımsız hat çekme durumum yok direkte sadece 1 tane izolatör var.Çeksem bile yine aynı izolatöre bağlamam gerekecek diğer tel ile üst üste binecek.
Tandır korşeyi traktörün kabinin üzerine çıkarak yapmayı düşünüyorum. Yerden yaklaşık 4- 5 metre civarı bir yükseklik var.

Ekli dosyalar

• Adsız2.jpg
    Adsız2.jpg
    57.4 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Çelik telin izolatore bağlanması şart değil.direkteki traversin boşta olan yerine, kelepçesi ne veya direk gövdesine bağlanabilir

Yetkililer birşey demez ise bu yapılabilir elbette. Buradaki tek sıkıntı direğin demirden olması.(Eski çıkma su borularından ve yaklaşık 12cm çapı var ) Gerçi haklısınız izolatörsüz olsun, daha iyi topraklama da olur aksi bir durum oluşursa. ^^

Konuyu biraz uzattım kusura bakmayın çünki olabildiğince her açıdan düşünüp uzun vadede masraf çıkarmayacak ve tehlike yaratmayacak durumu minimum koşullar altında elde etmeye çalışıyorum. Özellikle de bu pahalılıkta!
İlginiz için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri