Atmel ATMEGA328P hakkında sorular

1-)Bunu programlarken bunu usb dönüştürücüden değil başka bir şeyden beslemek istiyorum bağlantıları nasıl yapmalıyım?

2-)Bunu programlarken arduinonun kendi yazılımını kullanabilirmiyim

Aşağıdaki şekil işini fazlasıyla görecektir. ATMEGA328P mikrodetetleyicisini 3.3V ile de besleyebilirsin. Çalıştır ve dene çalıştığını göreceksin. Harici bir kaynaktan beslerken hele ki bu bir pil yada benzeri bir batarya ise regülasyon dışında enerji verimliliği için de çalışmalar yapmalısın. Uygulamanı standby modunda çalıştırmayı öğrenmen gerekebilir kullandığın modülleri de yine standby da çalıştırmayı öğrenmelisin. Power management konusu çok detaylı bir konu olduğundan bu konuda internette daha fazla araştırma yapman gerekebilir. Sistemini 1 adet kalem pil ile çalıştırmak için şu linkteki ürünü kullanabilirsin.

https://www.roboshop.com.tr/dc-dc-v...MI0NT7_9rB1wIVTRDTCh1oiAEsEAQYAiABEgJVP_D_BwE

Programlarken Arduino UNO boardunu ve Processing (Herkes C zanneder) dilini kullanabilirsin ancak öncesinde Bootloader yüklemen gereklidir yada satın alırken bootloader yüklü şekilde satın alabilirsin ben öyle yapmıştım zaman her şeyden önemli sonuçta...

s-l300.jpg

Bunu 7805A ile besleyeceğim. Ama internetteki bağlantılarda güç usb dönüştürücüden alınıyor ve ben programlarken gücümü bilgisayardan değil 7805A dan almak istiyorum

Devre kartında dip socket kullan ve UNO board ile yüklemeni yap dip socket e yerleştirince devren çalışsın. Bunda bir sorun yok şunu soruyorsan uno board un hem harici bir kaynaktan beslenirken aynı zamanda usb ye takınca sorun olur mu? Olmaz.

USB portunun 5V ve gnd olan pinlerine 7805 çıkışını bağlaman yeterli.

Anladığım kadarıyla elinde fabrikadan sıfır çıkmış bir 328P var. Bunun dahili flash'ı boştur. Bu flash belleği programlamak için bir aksasuar lazım. Ben ARM çiplerle uğraşıyorum, burada JTAG kullanmak gerekiyor. Bunlarda da muhtemelen öyledir. Arduino gibi programlamak için de gene o arduino temel yazılımını bunun flash'ına programlaman lazım, sonra aynı arduino gibi kullanabilirsin. Eğer JTAG kullanılmıyorsa o zaman bu çipi direkt bir programlayıcıya takıp programlamak gerekiyor. Bu adım şart.

USB portunun 5V ve GND olan pinlerine 7805 çıkışını bağlaman yeterli.

Anladığım kadarıyla elinde fabrikadan sıfır çıkmış bir 328P var. Bunun dahili flash'ı boştur. Bu flash belleği programlamak için bir aksasuar lazım. Ben ARM çiplerle uğraşıyorum, burada JTAG kullanmak gerekiyor. Bunlarda da muhtemelen öyledir. Arduino gibi programlamak için de gene o arduino temel yazılımını bunun flash'ına programlaman lazım, sonra aynı arduino gibi kullanabilirsin. Eğer JTAG kullanılmıyorsa o zaman bu çipi direkt bir programlayıcıya takıp programlamak gerekiyor. Bu adım şart.
Usb dönüştürücü usbden atmega 7805a dan güç alması gerekiyor yani dönüştürücünün 5 v çıkışını kullanmayıp sadece rx tx ve gndyi bağlasam olurmu

Usb den bahsetmiyorum usb dönüştürücü ile atmega arasındaki bağlantıdan bahsediyorum

Evet o bağlantıyı da kesebilirsin ancak buna gerek yok eğer çok detaylı bir şekilde cihazın harcadığı enerjiyi ölçme gibi bir konuyla uğraşmıyorsan. Tabi senin ters bağlantı yapmadığını farzediyoruz. Yukarıda senin kafanın nereye takıldığını müneccim tarafımla anlayıp bunu sana söyledim. Senden reaksiyon alamadık.

Evet olur. USB nin 5V hattını maket bıçağı ile kes, böylece senin 7805'den PC'ye 5V gitmesin.

Hocam arkadaşın takıldığı nokta şu; atmega328p yi harici bir kaynaktan beslerken USB TTL cihazından aldığı 5V da üstüne binecek çip yanacak sanıyor. Ben onların dilinden anlıyorum. Cevaplamaya çalıştım ama hala doğru anlayıp anlamadığımı doğrulayamadım.

Evet o bağlantıyı da kesebilirsin ancak buna gerek yok eğer çok detaylı bir şekilde cihazın harcadığı enerjiyi ölçme gibi bir konuyla uğraşmıyorsan. Tabi senin ters bağlantı yapmadığını farzediyoruz. Yukarıda senin kafanın nereye takıldığını müneccim tarafımla anlayıp bunu sana söyledim. Senden reaksiyon alamadık.

Hocam arkadaşın takıldığı nokta şu; atmega328p yi harici bir kaynaktan beslerken USB TTL cihazından aldığı 5V da üstüne binecek çip yanacak sanıyor. Ben onların dilinden anlıyorum. Cevaplamaya çalıştım ama hala doğru anlayıp anlamadığımı doğrulayamadım.
Çip yanacak diye düşünmüyorum ama çok fazla akım çektiğim durumlarda bilgisayara yüklenmek istemiyorum bide usb dönüştürücünün 5v çıkışı direkt usbye bağlı. Harici güç kaynağı ve bilgisayarı paralel bağlamış oluyorum bilgisayar kapalıyken bilgisayara zarar gelecek diye düşünüyorum.

atmegayı arduinonun kendi yazılımıyla programlamaya çalışıtım olmadı galiba çip bomboş bootloader yüklemek için klon ucuz bir arduino almayı düşünüyorum

Bide avcc ye gnd bağladığım için ısınmaya başladı bunu farkedince düzelttim ısınma sorunu gitti. Ciddi bir hasar vermişmiyimdir

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri