Karavan elektrik sistemi hakkında sorular.

Kilicbey53

Üye
Selam arkadaşlar, bazı sorularım var. Cevaplarsanız sevinirim. Amacım öğrenmek. Yapılması gereken işlemleri yapmazsam ne olur, neler yaşarım öğrenmek istiyorum.

Soru 1: MPPT 12v çıkışı 30A'yı geçerse sistem kapanır mı? 12v sistemi MPPT üzerinden besliyorum.

Soru 2: Karavanda inverteri topraklamak için arkadaki topraklama bağlantısını nasıl yapmalıyım?

Soru 3: DC sigorta kısa devre durumunda devreyi anında keser mi? Nasıl çalışır?

Soru 4: İnverterin içerisinde kendi dc sigortası var mıdır? Kendim dc sigorta takmasam ne olur?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elinizdekilerin marka ve modelini söylerseniz daha kolay cevaplanır.

Cevap 1: Limitlenen akım seviyesinde kalır, örn. 30A geçerse, şarj akımını 30A kadar indirir

Cevap 2:

Cevap 3: DC Sigortanın tipine bağlı, Slow Blow ise biraz gecikmeli atar (İlk an akımları yüksek yükler için) , Fast Blow hemen atar, ancak çeşitleri var elinizdeki nedir? .

Cevap 4: Yangın çıkarmaya çlışmak yanlış olur.

Kolay gelsin

Solar şarj kontrol cihazlarının yük çıkışları genelde 2-3A akım verebilir. Bahsettiğiniz değerde çıkışı olanı görmedim. 30A gibi bir gücü ancak uygun kalınlıkta bir kablo ile doğrudan akü kutupları üzerinden alabilirsiniz.

Solar şarj kontrol cihazlarının yük çıkışları genelde 2-3A akım verebilir. Bahsettiğiniz değerde çıkışı olanı görmedim. 30A gibi bir gücü ancak uygun kalınlıkta bir kablo ile doğrudan akü kutupları üzerinden alabilirsiniz.
Ben MPPT üzerinden 12v sistemi besledim 16lık kablo ile . Bütün ışıklar açıkken hidrofor da devrede iken çalışmada bir sorun göremedim. Aküden beslemeyi düşünüyorum şimdi.
Elinizdekilerin marka ve modelini söylerseniz daha kolay cevaplanır.

Cevap 1: Limitlenen akım seviyesinde kalır, örn. 30A geçerse, şarj akımını 30A kadar indirir

Cevap 2:

Cevap 3: DC Sigortanın tipine bağlı, Slow Blow ise biraz gecikmeli atar (İlk an akımları yüksek yükler için) , Fast Blow hemen atar, ancak çeşitleri var elinizdeki nedir? .

Cevap 4: Yangın çıkarmaya çlışmak yanlış olur.

Kolay gelsin
Sigortayı eklemedim daha Fast Blow kullanmayı düşünüyorum. Anma akımı yüksek olan cihaz ne olabilir ki? Maceratör ve Hidrofor var bunların anma akımı üzerinde yazmıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Yinede kontrol ederek seçimimi yaparım.

Mppt solar şarj cihazının marka ve modelini belirtirseniz dc12v yük çıkışına bakabiliriz.
Yanlış hatırlamıyorsam markası Mexxsun veya Lexron olması lazım. Elimde olan resmi attım.

Ekli dosyalar

• mppt.jpg
    mppt.jpg
    255.1 KB · Görüntüleme: 15
Evet, 30 Amper, incelemeniz için:

Ekli dosyalar

• MPPT_HF_130.pdf
    177.8 KB · Görüntüleme: 5
12V Cihazları MPPT'den beslemem sorun değil o zaman doğru mu anladım?

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri