Astsubayların Sorunları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Keşke güzel ülkemin, tüm yaşayanları adilane maaşlar alabilseler ve refah içinde yaşayabilseler...

Astsubay arkadaşlar deseler ki :
"4 yılı tamamlayan herkese rütbe verilmesin, başarılarına, katkılarına göre rütbe verilsin" sonuna kadar desteklerim.
"Orduevleri özelleşsin, mehmetçik bulaşığımızı yıkamak zorunda kalmasın" sonuna kadar desteklerim.
"18 yaşındaki çocuk astsubay çavuş yapılıp kışlaya gönderilmesin, 40 yaşlarında tecrübeli başçavuş emekli edilmesin" sonuna kadar desteklerim.
Bunlar uzarda uzar...
Asgari ücretin 700 TL civarında olduğu, hemde iş kanunlarının uygulanamadığı bir ülkede, bunca üniversite bitirmiş işsizin olduğu ortamda, ASTSUBAYLAR BOŞ İŞLERLE UĞRAŞIYORLAR...
Bu ülke kışladan ibaret değildir...

Keşke güzel ülkemin, tüm yaşayanları adilane maaşlar alabilseler ve refah içinde yaşayabilseler...

"4 yılı tamamlayan herkese rütbe verilmesin, başarılarına, katkılarına göre rütbe verilsin" sonuna kadar desteklerim.
"Orduevleri özelleşsin, mehmetçik bulaşığımızı yıkamak zorunda kalmasın" sonuna kadar desteklerim.
"18 yaşındaki çocuk astsubay çavuş yapılıp kışlaya gönderilmesin, 40 yaşlarında tecrübeli başçavuş emekli edilmesin" sonuna kadar desteklerim.
Bunlar uzarda uzar...
Asgari ücretin 700 TL civarında olduğu, hemde iş kanunlarının uygulanamadığı bir ülkede, bunca üniversite bitirmiş işsizin olduğu ortamda, ASTSUBAYLAR BOŞ İŞLERLE UĞRAŞIYORLAR...

sayın mardahan bu yazınız güzel sonuna kadar desteklerim en son satır hariç.sizce insanların özlük haklarını araması boş bir işten mi ibaret? yazınızın birinde mühendisle teknisyen aynı maaşı alamaz diyosunuz birinde asgari ücretle çalışan çok adam var diyosunuz biraz degişik adalet anlayışınız var. adalet herkes için olsun eşit işe eşit ücret olsun.arkadaşlar insanları degerlendirirkende bu mühendis bu teknisyen bu işçibu memur diye degerlendirecegimize sezar ın hakkını sezara verelim kimin alacagı hakkı hukuku varsa desteklesek daha iyi olmazmı? sayın fahri yetiş hocam yazınızı begenmiş ama son satırı hakkında bir düşüncesi varmı merak ediyorum dogrusu..

Peki size kurum içinden bir örnek vereyim o zaman.
Mühendislik Fakültesi mezunu (bölümü önemli değil) sivil memur mühendis, myo mezunu 25 yıllık kıdemli başçavuştan daha düşük maaş almaktadır. Ayrıca statü olarakta daha aşağıdadır. Sizce bu ne kadar normal bir durum?

sayın alpernbugra hala 25 yıllık bir yüksek okul mezunu ile kendi maaşınızı kıyaslıyorsunuz? peki maaş dışında yazdıklarım hakkında hiç düşünceniz yokmu?

ülkenin en büyük kamburlarından biri olan askeriye ve bunun çoğunluğunu oluşturan uzman ve astsubay kadrosu çoğunlukla sivilde bir işe yaramayacaklarını hissedip (genelde hissiyatları doğru) asker oluyorlar. BAZILARI evdeki karısına söz geçiremeyen ama askere tekme tokat dalıp ana avrat küfür edebilen şahsiyetlerdir. sürü psikolojisi bu arkadaşlarda bayağı etkili olmaktadır. biri diğerinden görüp aynı hareketleri yapar. rütbe yükseldikçe ego seviyeleride yükselir, sonra tatmin olduklarında artık kıdemli olmuşlardır.mesleki olarak bir işten anladıklarını pek görmedim. işe destek olmak yerine köstek olmakta daha başarılı olurlar. hat safhada beleşçi ve bencil kişiliklerinin yanı sıra sivil toplum arasında ve arkadaş çevresinde oldukça bonkör görünmeye çalışırlar. tek takdir edilesi yanları kıvrak zekalı olmalarıdır araziye hemen ayak uydurabilirler. bu tablo en alt rütbeden en üst rütbeye kadar
şiddeti lineer olarak artar. bir tuğgeneralin ve bir kurmay albayın döverek asker öldürmesi buna bir örnektir. (kırklareli 33.mknz pyd tug)

şimdi maaşları az olunca acısını askerden çıkaracaklar, çok versen busefer çok sayıda oldukları için kambur dahada büyüycek. bu sefer daha çok işe yaramaz insan başvuru yapacak. iki ucu ballı değnek.

sayın maın_ loop düşüncelere saygımız elbet sonsuz fakat konuyu nerelere götürdügünüzün farkındamısınız? düşüncelerinizi gerçekçi fakat sistemden kaynaklanan problemleri kişilerin veya şahısların üzerine yıkmak sizce adaletmidir.öyle bir sistemle yetişen subaylar varki alt tarafa ne kadar saydıgınız kötü olaylar varsa bunu yansıtıyorlar.(askeri lisede okuyan daha genç yaşta askerilise ögrencileri ilerde cumhurbaşkanı olacagım diye kapıya yazı yazabiliyorlar)neye güvenerek ?böyle sistemde yetişen insanların yönetecegi kişilerin psikolojilerini düşünmek bile istemiyorum zaten sizin dediginiz sonuçlar çıkıyor. o insanlar 13 yaşında askeri okullara giriyor çogu ve çıkmak için 15 sene görev yapma koşulu var.ve belirteyim askeri okullara sınavla ögrenci alınıyor hem spor hem genel kültür hem saglık bunlardan birinden başarısız olursan alınmıyorsun.siz neden sivilde çalışamazlar diyorsunuz anlayamadım ama..

sayın mardahan bu yazınız güzel sonuna kadar desteklerim en son satır hariç.sizce insanların özlük haklarını araması boş bir işten mi ibaret? yazınızın birinde mühendisle teknisyen aynı maaşı alamaz diyosunuz birinde asgari ücretle çalışan çok adam var diyosunuz biraz degişik adalet anlayışınız var. adalet herkes için olsun eşit işe eşit ücret olsun.arkadaşlar insanları degerlendirirkende bu mühendis bu teknisyen bu işçibu memur diye degerlendirecegimize sezar ın hakkını sezara verelim kimin alacagı hakkı hukuku varsa desteklesek daha iyi olmazmı? sayın fahri yetiş hocam yazınızı begenmiş ama son satırı hakkında bir düşüncesi varmı merak ediyorum dogrusu..

Benim adaletten anladığım bu !
Ülkemin önünde çözülmesi gereken ve adına AÇLIK denilen bir sorun varken,
Düşük ücretli 10 kişinin alınacağı işe 500 kişi başvuruyorken,
600 TL civarı emekli maaşı alan o kadar insan varken,
Astsubaylar boş işlerle uğraşıyorlar...

Ha diyorlarsa ki "sivilde olsa biz bunun iki katı maaşı ve o biçim sosyal hakları kazanırız" istifa etsinler...
Olmadı kendilerini attırsınlar... İnanın yerlerini doldurmak hiçde zor değil...

Eşit işe eşit ücret, kocaman bir kominist palavrasıdır... Yok öyle birşey... Mühendisle benim aramda (teknisyen) elbette maaş farkı olmalı. Ben ondan fazla çalışsam bile onun maaşına yaklaşamamalıyım ki, insanlar okusun, ülke gelişsin...

Subayla astsubayın maaşını nasıl kıyaslayabilirsiniz ki ? Aralarında beş yıla yakın eğitim farkı var. Sorumluluk ve kıdem farkı var.
Yeni mezun astsubay çavuşla, yeni uzman çavuşu mu kıyaslıyorsunuz ? O olur. Ama teğmen ile kıdemli başçavuşu bile kıyaslamak abes... Tıpkı elektrik mühendisi ile, elektrik teknisyenini kıyaslamak gibi...
Şimdi ben nerede adil değilim ? :)

Ha diyorlarsa ki "sivilde olsa biz bunun iki katı maaşı ve o biçim sosyal hakları kazanırız" istifa etsinler...

Eşit işe eşit ücret, kocaman bir kominist palavrasıdır... Yok öyle birşey... Mühendisle benim aramda (teknisyen) elbette maaş farkı olmalı. Ben ondan fazla çalışsam bile onun maaşına yaklaşamamalıyım ki, insanlar okusun, ülke gelişsin...

Subayla astsubayın maaşını nasıl kıyaslayabilirsiniz ki ? Aralarında beş yıla yakın eğitim farkı var. Sorumluluk ve kıdem farkı var.
Yeni mezun astsubay çavuşla, yeni uzman çavuşu mu kıyaslıyorsunuz ? O olur. Ama teğmen ile kıdemli başçavuşu bile kıyaslamak abes... Tıpkı elektrik mühendisi ile, elektrik teknisyenini kıyaslamak gibi...
bravo ne diyelim alkışlayalım teknolojide ve ilimde neden gelişemedigimiz ortada illa okulmu okumak gerek. okumak cahilligi alır ama ama eşşeklik baki kalır derler.yani insan çok okudu diye illa adam olacak diye birşey degil.sizin ön yargılarınız çok sanırım (insanın ön yargılarını kırmak atomu parçamalaktan zor ..albert einstein),hiç bilenle bilmeyen bir olurmu?bu ülkede adalet olmadıgı ve egitim sisteminin bozuklugundan kaynaklanan sıkıntılar oldugunu ortaokulda ögrenmiş biri olarak sormak istiyorum.kaç tane endüstri meslek lisesi mezunu mühendis olabiliyor? ama düz lise mezunları rahat rahat oluyor neden? endüstri meslek liselerinde fizik kimya matematik türkçe cografya dersleri dogru dürüst verilmiyor amaliselerde veriliyor(ders saati olarakta konu olarakda bakabilirsiniz)ögrenciye endüstride elektrik agırlıklı okutuyorlar ama gelgegelim öss de elektrik sormuyorlar nasıl mühendis olacaklar? biz burda herkes aynı maaşı alsın diye bir şey söylemiyoz zaten öyle olursa adaletsizlik daha çok olur ama insanların özlük haklarından bahsetmek istedikçe sizin bu mühendislik sevdanız hat safaya çıkıyor.lütfen biraz araştırmacı yazar umur talu nun yazılarına bakın ne demek istedigimi neden astsubaylara destek vermek istedigimi anlarsınız.''geciken adalet adalet degildir''

bravo ne diyelim alkışlayalım teknolojide ve ilimde neden gelişemedigimiz ortada illa okulmu okumak gerek. okumak cahilligi alır ama ama eşşeklik baki kalır derler.yani insan çok okudu diye illa adam olacak diye birşey degil.sizin ön yargılarınız çok sanırım (insanın ön yargılarını kırmak atomu parçamalaktan zor ..albert einstein),hiç bilenle bilmeyen bir olurmu?bu ülkede adalet olmadıgı ve egitim sisteminin bozuklugundan kaynaklanan sıkıntılar oldugunu ortaokulda ögrenmiş biri olarak sormak istiyorum.kaç tane endüstri meslek lisesi mezunu mühendis olabiliyor? ama düz lise mezunları rahat rahat oluyor neden? endüstri meslek liselerinde fizik kimya matematik türkçe cografya dersleri dogru dürüst verilmiyor amaliselerde veriliyor(ders saati olarakta konu olarakda bakabilirsiniz)ögrenciye endüstride elektrik agırlıklı okutuyorlar ama gelgegelim öss de elektrik sormuyorlar nasıl mühendis olacaklar? biz burda herkes aynı maaşı alsın diye bir şey söylemiyoz zaten öyle olursa adaletsizlik daha çok olur ama insanların özlük haklarından bahsetmek istedikçe sizin bu mühendislik sevdanız hat safaya çıkıyor.lütfen biraz araştırmacı yazar umur talu nun yazılarına bakın ne demek istedigimi neden astsubaylara destek vermek istedigimi anlarsınız.''geciken adalet adalet degildir''

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın alpernbugra hala 25 yıllık bir yüksek okul mezunu ile kendi maaşınızı kıyaslıyorsunuz? peki maaş dışında yazdıklarım hakkında hiç düşünceniz yokmu?
Ben kendimi kıyaslamadım. Bir sonraki yazımı incelerseniz ne demek istediğimi anlayabilirsiniz sanırım. Maaş dışında nedir yazmak istedikleriniz?

Ben Endüstri Meslek Lisesine, mühendis olmak için gitmedim. En kestirme yoldan altın bileziği koluma takayım diye gittim. Bazı arkadaşlarım da kısa yoldan lise diploması alıp, astsubay olabilmek için tercih etti. Oldular da. Hatta emekli olan da var. Benimkisi mühendis sevgisi değil, onca emeğe ve kazanılan mevkiye olan saygı...

Sayın kalptencan sizinle polemiğe girmek istemiyorum. Ancak sözlerimi çarpıtıyorsunuz... Çünkü bana cevap verebilecek yeterli veriniz yok. Çünkü ben haklıyım !
Neden anlamak istemiyorsunuz ki ? Umur Talu ve onun gibiler, belirli amaçlara hizmet eden kuklalar... Yazık ki bazı astsubaylar da bu oyuna geliyor. Ayrıca belirtmeliyim ki, iktidar partisine hiç oy vermemiş ve asla vermeyecek biri olarak söylüyorum bunları.

Neden bağkur emeklisi patron ile, onun işyerinden emekli olan işçinin sadaka gibi emekli maaşlarından bahsetmiyoruz ? Babam bağ-kur emeklisi, 670 TL emekli maaşı alıyor. Siz neden bahsediyorsunuz ???

Ben iyi olmalıyım ki, çevremdekiler de iyi olsun. Ben çalışıp vergi vermeliyim ki, astsubay maaş alabilsin. Benim paramla yapılan orduevlerinde sefa sürsün. Bir de orduevlerini beğenmezler. Gitmeyin o zaman kardeşim. 2 TLye yediğiniz o köftede, tüyü bitmemiş yetimin hakkı var !

Bu ülkede pekçok çarpıklık var... Ama en son ağlaması gerekenler askerler...
İlk yazımda da dediğim gibi, bizler kendi sorunlarımızı bir halledelim, onlara da omuz veririz. Çünkü TSK bizim gözbebeğimiz. Çünkü hepimiz mehmediz...

Bunlar uzarda uzar...

boş insanlar boş işlerle uğraşır.

şuanda aldıkları maaşıda haketmiyorlar.

bir astsubayın kanımca alması gereken maaaş 1500 ü geçmemeli.
10-15 yıllık bir mühendisin alması gereken maaş 4000-5000 tl olmalı
10-15 yıllık bir teknisyen 1000-3000 tl olmalı

Ben Endüstri Meslek Lisesine, mühendis olmak için gitmedim. En kestirme yoldan altın bileziği koluma takayım diye gittim. Bazı arkadaşlarım da kısa yoldan lise diploması alıp, astsubay olabilmek için tercih etti. Oldular da. Hatta emekli olan da var. Benimkisi mühendis sevgisi değil, onca emeğe ve kazanılan mevkiye olan saygı...

Sayın kalptencan sizinle polemiğe girmek istemiyorum. Ancak sözlerimi çarpıtıyorsunuz... Çünkü bana cevap verebilecek yeterli veriniz yok. Çünkü ben haklıyım !
Neden anlamak istemiyorsunuz ki ? Umur Talu ve onun gibiler, belirli amaçlara hizmet eden kuklalar... Yazık ki bazı astsubaylar da bu oyuna geliyor. Ayrıca belirtmeliyim ki, iktidar partisine hiç oy vermemiş ve asla vermeyecek biri olarak söylüyorum bunları.

Neden bağkur emeklisi patron ile, onun işyerinden emekli olan işçinin sadaka gibi emekli maaşlarından bahsetmiyoruz ? Babam bağ-kur emeklisi, 670 TL emekli maaşı alıyor. Siz neden bahsediyorsunuz ???

Ben iyi olmalıyım ki, çevremdekiler de iyi olsun. Ben çalışıp vergi vermeliyim ki, astsubay maaş alabilsin. Benim paramla yapılan orduevlerinde sefa sürsün. Bir de orduevlerini beğenmezler. Gitmeyin o zaman kardeşim. 2 TLye yediğiniz o köftede, tüyü bitmemiş yetimin hakkı var !

Bu ülkede pekçok çarpıklık var... Ama en son ağlaması gerekenler askerler...
İlk yazımda da dediğim gibi, bizler kendi sorunlarımızı bir halledelim, onlara da omuz veririz. Çünkü TSK bizim gözbebeğimiz. Çünkü hepimiz mehmediz...
sayın mardahan öncelikle konu astsubayların sorunları oldugu için, bagkur ve emekli maaşları oldugu için bahsetmiyorum.öyle bir konu açın sizi sonuna kadar destekleyeyim. fakat konuyu siz çarpıyotusunuz.orduevleri kadlırılsın,lojmanlar kaldırılsın diyende astsubaylar ama siz yazıları okumadan bu konular hakkında yorum yapıyorsunuz mehmetçik in kendi askerlik görevi dışında kullanılmasın diyenlerde onlar. yetki astsubaylarda degil subay larda generallerde paşalarda bunları yapabilecek olan onlar.astsubaylarda bundan muzdarip yazılarını ve sıkıntılarını okursanız.özgürlük bir insanın iki dudagında olmasın diyenlerde onlar.maaşları yüksekmi evet toplum şartlarına göre yüksek.askeri kanunları ve bahsettikleri içhizmet kanunu bilmedigimiz için size kolay geliyor ama işin içinde olan onlar nasıl bir ruh halinde olduklarınıda bilemeyiz.mesele hakedenin hakettigi şeye sahip olması benim açımdan insanların haklarını hukuklarını araması ise boş iş degil bana göre.saygılar mardahan konuya katkılarınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,224
Kullanıcılar
450,015
Son üye
teknik eğitim

Yeni konular

Geri