As PLC ve RS485 Haberleşme

savas59

Üye
Merhaba Arkadaşlar:

Delta AS300 PLC ve ISPSoft ile çalışıyorum. Ortalama 3 haftadır RS485 destekli bir mesafe sensöründen veri almaya çalışıyorum.

Rica etsem ISP Soft için öner bir program ve PLC ye nasıl bağlantı yapmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum. Analog olarak veri alıyorum ancak yeterince hassas olmuyor RS485'e geçmem gerekli.

Teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Haberleştirmek istediğiniz cihazın marka modelini yazar mısınız?

https://manualzz.com/doc/55316038/baumer-om70-x0150.hi0720.ek-distance-sensor-operating-manual

okuduğum dökümana göre
bu sensör RS-485 Üzerinden modbus desteklemiyor ethernet üzerinden Modbus (TCP) destekliyor
Özür dilerim hocam kodları karıştırmışım diğer projedeki ile.

Bu projede kullanılan sensör tam olarak: OM70-X0500.HI0660.VI

100 ... 500 mm

pulsed red laser diode

analog and RS 485

Touch Display, RS485

connector M12 8 pin

-10 ... 50 °C

IP 67

qvdlfm2.png

Yıkarıda ki resimde gördüğünüz (RX/TX -) ve (RX/TX +) yı AS PLC nin Com bir artı ve eksilerine bağladım beyaz eksi ve pembe artı olarak.

HWV Config Ayarlarım aşağıda ki resimlerde ki gibi

8qj0u8w.png

cxnz25x.png

Sensörde RS485 BAUD = 57600
RS485 ADDR = 1

Ve Aşağıda resimde eklediğim gibi bakıyorum ama datalarda gelen bir veri yok

t5dlp0v.png

Sorunu Anlayamıyorum ve AS PLC Serileri için bu tür şeyerde pek bir kaynakda bulamadım açıkcası

"Remote device settings" kısmına sensör cihazını tanıtmanız gerekiyor olmanız lazım. "modbus RTU slave" ya da "modbus rtu device" şeklinde ayarlayıp. sensörün mesafe bilgisini hangi modbus registerından veriyor bunu bulmanız lazım operating manualinde olabilir. en iyi çözüm baumer ile iletisime geçmeniz olur kaynak döküman iletebilirler size.

"Remote device settings" kısmına sensör cihazını tanıtmanız gerekiyor olmanız lazım. "modbus RTU slave" ya da "modbus rtu device" şeklinde ayarlayıp. sensörün mesafe bilgisini hangi modbus registerından veriyor bunu bulmanız lazım operating manualinde olabilir. en iyi çözüm baumer ile iletisime geçmeniz olur kaynak döküman iletebilirler size.

Manuel: https://www.baumer.com/medias/__secure__/en_BA_OM70_multi-spot.pdf?mediaPK=8901951062046

Ama burada göremedim okuma adreslerini vs.

Ekli dosyalar

• en_BA_OM70_Eth_point_line.pdf
    6 MB · Görüntüleme: 1
  • Baumer_OM20-30-RS485_EN_MNL_V4.pdf
    2.4 MB · Görüntüleme: 1
Benim bunu HW configde nasıl tanıtacağım ve PLC de Nasıl Okuyacağım ile ilgili olarak.

HWConfig ayarı ve PLC örnek programı ekran görüntüsü atma şansınız varmı?

Zaten Bundrate 57600 ve Cihat RS485 Adres 1 Yazıyor sensörde ayarlı.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri