Artcam ile Gcode Oluşturmak

Sonucta her takimin bir capi var. Takim capi hesaplamadan sadece yolu takip ettirirsen islenen parcanin kosesi keskin olmaz. Kompenzasyon uygularsan islenen parca dogru cikar ama takim yoluna bakildiginda keskin kosede bir yay hareketi yaptigini gorursun.

Su linkte kisaca aciklanmakta.

Yanlış hatırlamıyorsam proğram içerisinde G42-G43 CW-CCW yönlerde takım çapını ihmal etmeye yönelik kodlar olmaı gerekiyor eğer kod numaralarını yanlış hatırlamıyorsam proğram içerisinde bu kodları bir ara ve proğram da ki bu kodların bulunduğu kısımların yan tarafına senin takımının çapını gir önce bir boşta çalıştır. Sonuç hakkında da geri dönüş yap sonrasına bakarız.

slm artcam da g kodu çıkartıyorum ama benim istedigim şekilde çıkmıyor mesela 45 açılı bir çizimi kenarını yuvarlıyor çözemedim sorun nerde olabilir daire çizdim bir tane dxf köşe köşe çıkattı

Değişik takımlarla denediğini söylemişsin.
Birincisi kontrol programında Dairesel İvmelenme ayarını kontrol et. Köşe Köşe çıkarıyorsa ayar düşüktür.
Ayrıca artcam da makine seçerken "...arc..." kelimesi içeren makinelerden seçersen dairesel kesimler için ilave kodlar kullanır. Daha kısa ve sağlıklı kodlar çıkar.

Kontrol programını belirtirsen daha ayrıntılı yardımcı olabiliriz belki.

Üstatlar Artcam ile mach3 'ü konuşturma konusunu daha ayrıntılı olarak resimlerle örnekleyebilirmisiniz. Bu kurulumu nasıl gerçekleştireceğiz. Sanırım çok insana faydası olacaktır.

Üstatlar Artcam ile mach3 'ü konuşturma konusunu daha ayrıntılı olarak resimlerle örnekleyebilirmisiniz. Bu kurulumu nasıl gerçekleştireceğiz. Sanırım çok insana faydası olacaktır.

Artcam çok ayrıntılı fakat bir o kadar da kolay bir program olduğundan 3-5 resimle örneklenecek gibi değil. Anca notlardan karıştırarak bişeyler yapabilirsin. Ben de Artcam konusunda fazla bilgi sahibi değilim.

mach3 ü usb portundan kullanabiliyormuyuz?

Mach3 ü USB den kullanmak için biraz pahalı yurtdışı menşeili kontrol kartları mevcut. Yabancı sitelerden bulabilirsin.

Sonucta her takimin bir capi var. Takim capi hesaplamadan sadece yolu takip ettirirsen islenen parcanin kosesi keskin olmaz. Kompenzasyon uygularsan islenen parca dogru cikar ama takim yoluna bakildiginda keskin kosede bir yay hareketi yaptigini gorursun.

evet kesinlikle net bir şekilde açıklamış link....

LinuxCNC.org

We're sorry but the page you requested could not be found.

Return to site

Error 404

Evet kesinlikle çok açıklayıcı olmuş haarikulade bir anlatım :)

merhaba arkadaşlar.
cnc makinesinde basit bir malzeme işleme işi için g kodu dosyasına ihtiyacım var. önce çizim yapılıp sonra artcam programı ile koda dönüştürülüyormuş. artcam ı kurdum baya kurcaladım. ancak anladığım kadarıyla benim ihtiyacım olan bu programa göre çok basit bir kodlama olucak. ama bu konuda da anlayabileceğim bilgi bulamadım.

benim ihtiyacım olan çok basit birşey;

- iş mili motorunda 1mm lik iki veya 4 kanatlı freze çakısı kullanılacak.
- cep telefonu şarj cihazı plastiği gibi bir plastik malzemeden olan düz bir iş parçasına (et kalınlığı 3 mm) çakı inecek,
- parça üzerine çapı 3mm olan delikler delinecek, deliklerin araları 1-2 mm kadar olacak ve bu delikler 3x3 şeklinde sıralanacak.
- aynı parça üzerinde bu dokuz deliğin yaklaşık 20 mm aşşağısına 12mmx19mm ölçüleründe dikdörtgen bir delik delinecek.

evet yapılacak iş bu kadar.

makine özellikleri şöyle; vida mili adımı 1mm, program mach3, çakı 1mm kanat 2 de var 4 te var, plastik için hangisi daha iyi olur?

bu iş sanırım kodları direk elle yazarak da olur. ama hiçbirşey bilmiyorum. bu kadar basit birşeyi yapmak için gerekli komutları öğrenip yazabileceğim dökümanı nasıl bulabilirim, yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

senin tarif hocanın fıkrasına dönmüş :)
hiç olmazsa istediğini Autocad dosyası olarak ölçülü olarak çizsende görsek :)

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri