arkadaşlar bilgimi yoksa tecrübemi önemlidir sizce?

ibrahim78_

Üye
arkadaşlar mesleki yaşamımızda bilgimi daha çok önemlidir yoksa tecrübemi?ikiside olsa tadından yenmez ama:)birini seçseniz hangisi daha önemli olurdu:confused:

benim görüşüm şöyle ikide mutlaka lazımdır ama hangisini önce kazandığın önemli önce bilgi bence ünicersiteyi okuyup tecrübe kazanınca açıklar daha az oluyor ama bizim gibi belli tecrübe ile bi konuda iyi yerlere geliyosun ama belli iş hayatından sonra teknik bilgi için zaman ayırmak zorlaşıyo ve parça parça toparlaması zor her ikiside lazım ama önce bilgi alınmalı tecrübe zamanla kazanılacaktır

Tecrübe araba ise,bilgi arabanın direksiyonu demektir. ikiside birbirine bağlı.Eğer bir meslekte tecrübe kazanmak istiyorsan o meslek hakkında herşeyi öğrenmen gerekir.yani öğrenmeden tecrübe kazanamazsın...

*Teorisiz tecrübe dümeni olmayan gemiye benzer,nerede duracağı belli olmaz.Da VİNCİ

*Pratiksiz teori kör,Teorisiz pratik tehlikelidir...

Tecrübeden önce bilgi gereklidir. Ama daha sonra tecrübe bilgini artırır.

Her ikiside çok önemlidir. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. Sağlam bir teorik bilgi (Tahsil) üzerine tecrübe edinilmesi en doğru olandır.

Teorik bilginin sağlamlığı bir binanın temelinin sağlamlığı gibidir. Tecrübede bu temel üzerine çıkılacak katlar gibidir. Temeliniz ne kadar sağlamsa üzerine koyduğunuz tecrübe(katlar) oluşur. Sağlam olmayan temel üzerine kat çıkılmaz çıkmaya kalkarsanız her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız. Teorisiz pratikte olmaz çünkü temelsiz yapı olmaz, prefabrik bile olsa en bir 20cm grobeton atılır :)
Yalnız teorik bilgide bir halta benzemez sadece bir bina temeli gibidir hiç bir şeye hizmet etmez, o haliyle bir işe yaramaz.

peki arkadaşlar hepiniz tecrübeyi arka plana atmışsınız ama çok karşılaştığımız olaylar bunlar.mesela yeni mezun olmuş bir makina mühendisi düşünelim bilgisi varmı?var.ama bir makinada arıza olduğu zaman yap diyorsunuz belli biyerden sonra tıkanıp kalıyor!ama öte yandanda bir ilkokul mezunu bu işe yıllarını vermiş belki bilgisi az ama tecrübesi çok fazla makinayı söküp topluyor.bence tecrübe %51 önde gibi duruyor:)

peki arkadaşlar hepiniz tecrübeyi arka plana atmışsınız ama çok karşılaştığımız olaylar bunlar.mesela yeni mezun olmuş bir makina mühendisi düşünelim bilgisi varmı?var.ama bir makinada arıza olduğu zaman yap diyorsunuz belli biyerden sonra tıkanıp kalıyor!ama öte yandanda bir ilkokul mezunu bu işe yıllarını vermiş belki bilgisi az ama tecrübesi çok fazla makinayı söküp topluyor.bence tecrübe %51 önde gibi duruyor:)
Ben yorumumda tecrübeyi arka plana atmadım siz öyle yorumladıysanız yanlış anlamışsınız yazdıklarımı.
İlkokul mezunu usta uzun süre aynı işletmede olduğu için periyodik çıkan arızalara kolaylıkla müdahale eder yeni mezun mühendisde bunu sadece izler.
Farklı ve teknik bir arıza olduğunda da ilkokul mezunu usta kıvranmaya başlar makinanın her yerini ayıklamaya kalkar.
Tıpkı verdiğim örnek gibi temelsiz yapı olmayacağı gibi sağlam bir temel üzerine bina inşa etmemişsenizde bu hiç bir halta yaramayacaktır.

öncelik bilgi diyorum(bilmeden bişey yapamazsınız) tecrübeyi zaman geçtikçe karşılaşacak ve yaşayacaksınız.

simdi insan herhangi bir konuda bilgi/tecrube (aslinda iki kavramida iceren ingilizce kelime knowledge, turkceyede irfan diye cevirebiliriz en dogru olarak) sahibi olup ustalik kazanmasi icin cesitli safhalardan gecer.

1- habersiz (oblivious) mesela foruma yazan bazi arkadaslar var, ben elektrikli otomobil yapacam ama, su motor nasil donuyor bilmiyorum, biriniz bana kisaca anlatsada bu hafta sonu iki aku, bir motor biraz kabloyla bir araba icat etsem, gelecek elektrikli arabalarda diyor.

2- concious incompetent: (bilincli ama ehil/yetenekli degil) yani elektromagnetik alan, elektrik, voltaj, akim, direnc, degisken elektriksel ve magneyetik alanlar, AC/DC vs vs okudukca goruyor ama ozumsemesi icin okumaya, anlamaya ve pratik yapmaya ihtiyaci var. (bir iki trafo yakacak, canli ucu tutup saclari dikelecek vs :) )

3- concious competent( bilinci ve yetenekli) bilgiyi ogrenmis, teoriyi biliyor, pratigi denemis, neden elektrik tasarruf eden cihaz diye satilanlarin dolandiricilik oldugunu bilen bir seviye, zor konulari ogrenmeye, buyuk ve karisik projelere atilmaya hazir. Ancak bu seviye insana bir AHHA, Simdi Kafama dank dedi dedirten bir safha varki , insani tekrar concious incompetent (daha cok sey ogreilmesi daha derine inilmesi, daha cok pratik yapilmasi gerektigini farkederek) yapar. Ornegin bir pilot 10,000 saat pervaneli ucaklarla ucmustur, Jet ucaklarinda ucamak icin hazirlanir, 15-20 saat uctukdan sonra pervaneli ucaklarda 5 sene once yaptigi bazi hatalari tekrarlamaya baslar Haa, Simdi Dank dedi diyene kadar tekrar tecrubesiz biri gibi davranir.

4- inconcious competent (bilincsiz ve yetenekli/ehil) bu mertebe konunuzda ustaliga eristiginizi gosterir. Mesela araba kullamayi ogrenmisseniz, bu seviyede motor devir sesi ve hizin trafikde gerektirdigi yerlerde farkina varmadan vites degistirirsiniz hatta bu asamadaki bir surucu otomatik vitesli bir araba surmeye kalkarsa, kalkislarda her devir yukselen yerde elinin olmayan vites koluna gittigini saskinlikla gorecektir. (tabii ayni sekilde durmak isteyipde frene basip yavaslarken tam durmadan once otomatik vitesli arabalarda hic kullanmamasi gereken sol ayagini getirip frene basan sag ayaginin yanina getirip hart diye debriyaja basiyorum diye arabayi zank diye durdurdugundan arkasindaki arabanin boyle bir davranisi hic beklememesinden dolayi bir kazayada sebep olabilecektir.

Iste bu son mertebeye ulasinca hergun pratik yaparak ve bildiklerini uygulayak yetenekleriniz en ust duzeyde tutabilirsiniz. Bunuda soyle acikliyoruz, dunya capinda bir piyaniste nasil olupda bu kadar mukemmel caldigini sormuslar, ben hergun en az 6 saat pratik yaparim demis. Eger 1hafta pratigimi yapmazsam kendim hatalarimi farkederim, 1 ay yapmazsam elestirmenler anlar, 3 ay pratik yapmazsam dinleyici anlar.

Umarim tecrubemi, bilgimi konusu senin icin acik olmustur.

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri