Arkı engellemek için diyot

A.C. devrelerde kontaklara kondansatör bağlayınca kapasitesine göre kontaklar açıkken sürekli A.C akımı geçirir. Kontaklar kapandığındada yüklendiği gerilimi-akımı kontaklarda kısadevre yapar. Bu durumun sakıncalı olmadığı yerlerde kullanılabilir. D.C. çalışmada röle bobininde oluşacak ters emk bir diyotla (IN4007 1000volta kadar kullanılabilir) söndürülebilir. D.C. çalışmada kontaklardada ters diyot kullanılabilir fakat diyot akımı ve geriliminin uygun seçilmesi gerekir.
Selamlar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaslar bu RC dediğimiz ürün KORUMA DİOTLU LED MODÜLÜ olarap PHOENIX CONTACT ürünleri içinde ben kullanıyorum isterseniz röleyi komple alabiliyorsunuz veya koruma diotunu ayrıca'da satın alabiliyorsunuz bunun için hesap kitap yapmaya gerek yok veya bu ürünlerden birertane alırsınız kendinizde bakarak yaparsınız

• Beğen
Tepkiler: R.K
Arkadaşlar tek kontak plc rölelerinin içinde bobinin arkasında ters yönde diyot varmıdır sizce?Çünkü sonuçta plc için yapılmış diye düşünüyom.

Arkadaşlar bizim PLC panolarında ve kumanda panolarında kullanmakta olduğumuz 24V DC röleler var. bu röleler çalışırken kontakları ark yapıyor ve uzun süre dayanmıyor. Bizim yeni aldığımız bir makinada da aynı şekilde problem oluyordu. bu makinanın programını yapan adam rölelere paralel diyot ekledi. ondan sonra herhangi bir problem olmamıştı. bende aşağıda örnek olarak verdiğim resimde rölelere paralel diyotlar eklemek istiyorum fakat diyotların hangi tip kaç amperlik olacağını bilmiyorum bunun bir heabı varsa banada öğretirmisiniz veya başka bir yolu varsa söylermisiniz. şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

Eveeet onca ustamın ardından en son sözün bana düşeceği kanaatindeyim ama benimde kendimce bir düşüncem var...

Kontaklarda oluşan ark ile bobinin endüksiyon özelliği birbirinden farklı olaylardır.Bobine enerji verip enerjiden ayırdığımız zaman bobin ters bir kutup ile dışarıya çok kısa süreli bir gerilim verir yani bobine artı verdiğiniz noktada eksi eksi verdiğiniz noktada artı polariteli gerilim oluşturur işte bu oluşan gerilimi önlemek için herkes ters diyot diye tabir edilen 1N4007 gibi diyotlar kullanır evet bu diyotlar ters gerilimi önlemek için gayet etkilidirlerde... Ama ben birçok denememden sonra burada aslında 1N5819 adı ile piyasada satılan hızlı diyot diye tabir edilen diyotlardan kullanıyorum benim için ayrı güvence oluyor...

Fakat incelediğim sorunuzda sizin sormak istediğiniz asıl olay bu değil siz demişsiniz ki arktan dolayı rölelerimizin kontakları bozuluyor

Evet bu kontakları arktan korumak için değerli ustam m-usta-fa nın dediği gibi ( Arkı önlemek için ise RC dediğimiz,direnç ve kondansatörün seri bağlanmış hali kullanılabilir. )

Eğer kontaklardaki geriliminiz 220 VAC ise 5 watt 100 ohm diye hatırlıyorum ama tekrar kitabıma bakayım 470 nF 400v kondansatör ü seri bağlayarak kontaklara bağlayarak bu arkı önleyebilirsiniz.... Eğer değer farklı ise tekrar yazarım...

Bir hesabı var mı konusunda ise elbette vardır ama ben bilmiyorum :D kalıplaşmış değerlerden kullanıyorum

kontaklardaki arkı gidermek için kondansatör kullanmanızın mantığını bir türlü çözemedim bu konu hakkında bana bilgi verirseniz çok sevinirim çünkü ilirde böyle bir sorunla karşılaştığım zaman kondansatör kullanaçağımı nerden bileceğim

rasimm arkadaşım.
Kontaklar açılmadan önce kontak üzerinde bir akım geçmekteydi. Kontak açılmaya başladığında, henüz aradaki açıklık akımın atlayabileceği kadar küçükken akım kontaklar arasından atlayabilir. Bu arada kontaklar açılmaya devam eder. Ark sırasında kontaklar aşırı ısındığı ve kontağı oluşturan metal buharlaştığı için aradaki açıklığı normal havaya göre daha iletken hale getirir. Bu da arkın kesilmesini geciktirir. Tabii bunlar son derecede kısa bir süre içinde oluyor. Kontağa bağlı RC veya kondansatör kullandığın zaman elektrik akımı kondansatöre şarj olmaya çalıştığı için kontak açıklığından geçmez. Çünkü açıklık az da olsa kontak açıklığının direnci kondansatör devresinden daha yüksektir. Kontak tamamen açılıncaya kadar kondansatör şarj olmaya devam eder. Kontak tamamen açılınca da zaten ark olmaz. Kontağın bir sonraki kapanmasında kondansatör deşarj olur.

RC'yi oluşturan dirence gelince. Eğer direnç takılmazsa kondansatör çok hızlı yani kontak açılamadan şarj olur ve kondansatörün gerilimi kontağa gelen gerilimle birleşerek arkın katmerlenerek artmasına neden olur. Bunun olmaması için iki seçenek vardır. Şarj süresini uzatmak için daha büyük kondansatör kullanmak (ki bu yöntem hem pahalı olur hem de büyük kondansatör çok yer kaplar) veya direnç takarak şarj süresini kontağın tamamen açılma süresine kadar uzatmaktır.

İşin mantığını merak etmen harika bir şey. Hep böyle kal emi :)

1N4001 ile 1N4007 arasında doğrultma diyotu kullanabilirsiniz. Bu arada rölenin bobinine paralel bağlı olan diyot hem arkı önler hemde zıt EMK'nın etkisini azaltır...

merhaba dıyot arkı engellemez arkı sayın has artvınlını yazdığı gıbı yüksek voltajlı kondansatör engeller dıyot kontrol bobini uçlarındakı ters EMK yı önler ters emk oluşursa herzaman olmasada bobin manyetık leşir bobin için ters duz voltaj seçımı olmaz ters duz voltaj seçımınıde paralel koyulan dıyot yapar aynı yere 150 nfarad 400 volt kondansatör koyulursa rölenın açılıp kapanma suresını minumuma ındırır yanı kondansatorsuz kapanma suresı 50 mikrosanıyeyse kondansatör koyulduğunda bu sure yarıya düşer yanı 25 mikrosaniyede kontaklar kapanmış olur kontak uçlarında AC 220 kontrol ettığımızı varsayalım 50 hz varsayalım frakansı 50 hz her perıyodunda enaz 4 katı daha hızlı kapanıp açılacaktır kontak

Rölenin bobin uçlarına 1N4001-1N4007 arası diyot ekleyebilirsiniz. Burdaki diyotın amacı zıt EMK yı azaltmak için kullanılır.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri