arge yapmak çok çok zevklı bırşey

tekin126

Profesyonel Üye
beş yıldır piyasada olan telefonla motor kumanda gerçı bır ust modelı çiktı gsm modullu olanı ama eskı de olsa gelıştırmek guzel bişey ekledığım yeni özellık telefon devamlı şarj daydı şimdı batarya bıtınce şarj edıyor telefonlu kumanda :)para kazandırmasada artı özellık mukemmel oldu

Arge yapmak bir proje ortaya koymak benimde en zevk aldığım iş, şimdi öğrenciyim ve ciddi maddi kaynak gerektirmeyen hususlarda bende arge yapıyorum yakında birşeylerde ortaya çıkacak İnşallah, fakat bende geçim sıkıntısı derdine düştüğümde işimi sadece para kazanmak için yapmak tehlikesi ile karşı karşıya olduğumu düşünüyorum, birazda arge işlerine geç yaşta başladığım için bu tehlike daha yüksek olasılıklı hale geliyor. Ben Türk gencininde arge için yetiştirilip ülkemizde üretimi yapılmayan ürünlerin yapılması için teşvik edilmesini veya yeni ürünler geliştirmemizi gönülden istiyorum, elbette bu konuda belli başlı adımlar atıldı ama yeterli olmadığını ve Türkiye yi tüketim toplumu olmaktan kurtaramadığını görüyorum, yinede sizin gibi üretim yapan insanlar banada şevk veriyor başarılarınızın devamını diliyorum.

Şüphesiz çeşitli komponentler, sensörler haberleşme modülleri vb kullanarak ürün tasarlamak, ürün bir ihtiyacı karşılıyor ve sonucunda verilen emeğin karşılığı alınıyorsa zevkli bir şeydir.
fakat benim, ar-ge kavramının pek çok yerde olduğu gibi burada da bu gibi işler için kullanılmasına itirazım var.
Yıllardır çalıştığım ya da bedeli karşılığı ürün tasarladığım firmalar yaptığım işleri ar-ge olarak adlandırmışlardır. Herhalde onlar için böylesi daha havalı oluyor fakat ben de her fırsatta bunun böyle olmadığını belirtmekten vazgeçmedim.
Ar-ge, bu gibi işler için kullanılacak bir tanım değil. Olur olmaz yerlerde kullanılması da gerçek ar-ge çalışmaları gözönüne alındığında düpedüz komedi, başka birşey değil.
Aşağıdaki genel tanım, ar-ge'nin ne anlama geldiğinin ve klasik yöntemlerle cihaz tasarımı ile arasında ne gibi bir fark bulunduğunun anlaşılmasını sağlayabilir:

Ar-Ge Nedir

Ar-Ge terimi üç faaliyeti kapsamaktadır: Temel araştırma, uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme.
Temel araştırma, görünürde herhangi bir özel uygulaması veya kullanımı bulunmayan ve öncelikle olgu ve gözlemlenebilir gerçeklerin temellerine ait yeni bilgiler edinmek için yürütülen deneysel veya teorik çalışmadır.
Uygulamalı araştırma da yeni bilgi edinme amacıyla yürütülen özgün araştırmadır. Bununla birlikte uygulamalı araştırma, öncelikle belirli bir pratik amaç veya hedefe yönlenmiştir.
Deneysel geliştirme, araştırma ve/veya pratik deneyimden elde edilen mevcut bilgiden yaralanarak yeni malzemeler, yeni ürünler ya da cihazlar üretmeye; yeni süreçler, sistemler ve hizmetler tesis etmeye ya da halen üretilmiş veya kurulmuş olanları önemli ölçüde geliştirmeye yönelmiş sistemli çalışmadır.
Ar-Ge kavramı hem Ar-Ge birimlerindeki düzenli Ar-Ge'yi, hem de diğer birimlerdeki düzenli bir şekilde olmayan ya da ara sıra yapılan AR-GE faaliyetlerini kapsamaktadır.

Bahsettiğiniz konu üzerinden örnek vermek gerekirse, şarjın akü dolduğunda tamamen kesilmesi ya da float şarjda tutulması zaten kullandığınız akü tipine göre sağlıklı bir şarj işlemi için olmazsa olmaz özelliklerdir ve bu teknikler uzun zamandır kullanılan, bilgisine kolay ulaşılabilecek ve uygulanabilecek şeyler. Siz bir anlamda ürünün eksiğini gidermişsiniz. Ama bu çalışmaya ne yazık ki ar-ge diyemeyiz.

Cihaz satılabilir, para kazandırabilir, hatta dediğiniz gibi vadesini de doldurabilir ama dönüp baktığınızda her seferinde eklenecek yeni özellikler görebilirsiniz. Bu tasarımcının bilgi ve tecrübesinin artmasıyla ilgili birşey.

sayın tyıldızak yorumunuzda haklısınız katılıyorum yanlız şuda var bu cihazda devamlı telefon bataryasını şarjda tutmak buyuk eksıklıktı hatta dığer fırmalardada durum aynıydı ben arge dıyorum ama aslında değıl ürün geliştırme buda uzerınde çalışıldıysa arge demektır bende bunu yaptım piyasada bu gıbı çalışan cihaz yok telefonlu kumanda olarak genel şarj kontrol ünitesı değıl benım yaptığım sadece telefonlu kumandada uygulanabılır çalışma bu işte zevk aldığım tarafıda bişeyler yapmak üretmek kahve koşelerınde benım emsalım emeklıler afedersınız al kızı ver papazı işlerı guçlerı boş boş vakıt geçırmek ben bu geleneğı yıktım hem memlekete hem gençler örnek oluyorum duşuncesındeyım onun içinde ınanılmaz zevk alıyorum
Şüphesiz çeşitli komponentler, sensörler haberleşme modülleri vb kullanarak ürün tasarlamak, ürün bir ihtiyacı karşılıyor ve sonucunda verilen emeğin karşılığı alınıyorsa zevkli bir şeydir.
fakat benim, ar-ge kavramının pek çok yerde olduğu gibi burada da bu gibi işler için kullanılmasına itirazım var.
Yıllardır çalıştığım ya da bedeli karşılığı ürün tasarladığım firmalar yaptığım işleri ar-ge olarak adlandırmışlardır. Herhalde onlar için böylesi daha havalı oluyor fakat ben de her fırsatta bunun böyle olmadığını belirtmekten vazgeçmedim.
Ar-ge, bu gibi işler için kullanılacak bir tanım değil. Olur olmaz yerlerde kullanılması da gerçek ar-ge çalışmaları gözönüne alındığında düpedüz komedi, başka birşey değil.
Aşağıdaki genel tanım, ar-ge'nin ne anlama geldiğinin ve klasik yöntemlerle cihaz tasarımı ile arasında ne gibi bir fark bulunduğunun anlaşılmasını sağlayabilir:

Ar-Ge Nedir

Ar-Ge terimi üç faaliyeti kapsamaktadır: Temel araştırma, uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme.
Temel araştırma, görünürde herhangi bir özel uygulaması veya kullanımı bulunmayan ve öncelikle olgu ve gözlemlenebilir gerçeklerin temellerine ait yeni bilgiler edinmek için yürütülen deneysel veya teorik çalışmadır.
Uygulamalı araştırma da yeni bilgi edinme amacıyla yürütülen özgün araştırmadır. Bununla birlikte uygulamalı araştırma, öncelikle belirli bir pratik amaç veya hedefe yönlenmiştir.
Deneysel geliştirme, araştırma ve/veya pratik deneyimden elde edilen mevcut bilgiden yaralanarak yeni malzemeler, yeni ürünler ya da cihazlar üretmeye; yeni süreçler, sistemler ve hizmetler tesis etmeye ya da halen üretilmiş veya kurulmuş olanları önemli ölçüde geliştirmeye yönelmiş sistemli çalışmadır.
Ar-Ge kavramı hem Ar-Ge birimlerindeki düzenli Ar-Ge'yi, hem de diğer birimlerdeki düzenli bir şekilde olmayan ya da ara sıra yapılan AR-GE faaliyetlerini kapsamaktadır.

Bahsettiğiniz konu üzerinden örnek vermek gerekirse, şarjın akü dolduğunda tamamen kesilmesi ya da float şarjda tutulması zaten kullandığınız akü tipine göre sağlıklı bir şarj işlemi için olmazsa olmaz özelliklerdir ve bu teknikler uzun zamandır kullanılan, bilgisine kolay ulaşılabilecek ve uygulanabilecek şeyler. Siz bir anlamda ürünün eksiğini gidermişsiniz. Ama bu çalışmaya ne yazık ki ar-ge diyemeyiz.

Cihaz satılabilir, para kazandırabilir, hatta dediğiniz gibi vadesini de doldurabilir ama dönüp baktığınızda her seferinde eklenecek yeni özellikler görebilirsiniz. Bu tasarımcının bilgi ve tecrübesinin artmasıyla ilgili birşey.

AR-GE Bir firma için Büyümenin olmazsa olmazıdır.

beş yıldır piyasada olan telefonla motor kumanda gerçı bır ust modelı çiktı gsm modullu olanı ama eskı de olsa gelıştırmek guzel bişey ekledığım yeni özellık telefon devamlı şarj daydı şimdı batarya bıtınce şarj edıyor telefonlu kumanda :)para kazandırmasada artı özellık mukemmel oldu

Yapı olarak bana çok benziyorsunuz.Ben de elektrikli cihazlarda,mekanizmalarda tadilat,geliştirme yapmayı çok severim,ticari gaye ile değil,hobi olarak büyük bir zevkle bunu yapar ve hiçbir şeyden mutlu olmadığım kadar da mutlu olurum sn.tekin126.Yaptığınız iyileştirme ve gayretiniz takdir edilmeye değerdir.Kimsenin şimdiye kadar görmediği,es geçebildiği bir eksikliği,şarj esnasında boşa harcanan enerjiyi bertaraf edip,çevreye de olumlu katkınız olmuş oluyor,farklı açılardan bakıldığında.Ticari açıdan satışı değişir veya değişmez de olsa bu önemli değildir,önemli olan sizin bu iş üzerinde zihin,emek harcayarak,söylediğiniz gibi boş zamanlarınızı,yararlı zaman dilimine dönüştürebilmenizdir.Bu açıdan bakıldığında,netice,satış rakamı ne olursa olsun yaptığınız tadilat,eksiklik giderebilme,başkalarının gözünden kaçmış,üzerinde pek fazla da durulmamış bir soruna çözüm getirebilmektir önemli olan.

Ar-ge tanımı sn.tyildizak'ın da ifade ettiği gibi çok geniş bir kavramdır,ayni konu üzerinde sürekli ve devamlılık içeren yenilikler,araştırmalar bütünlüğü,tamamlayıcılıktır en geniş anlamıyla.Ben de pc ve pekçok konuda yıllardır tadilat,iyileştirme,şartları daha optimum hale getirme,vb. yolunda değişiklikleri kişisel olarak yapmaktayım.İçinde tabiki araştırma-gözleme-test-ölçme-karşılaştırma-değerlendirme gibi çok çeşitli kriterler de vardır.Ama tüm bu yaptıklarımı ar-ge olarak değil,kendimce yalnızca "tadilat" olarak değerlendiriyorum.Ar-ge konusu firmaların ayakta kalabilmesi için de çok önemlidir bildiğiniz gibi.Arçelik,vestel,bosch
vb. büyük firmala,bu konuda ağırlığı çekebilmektedir.Hatta bosch markasının bu konuda ilginç bir de sloganı vardı,siz tecrübelisiniz reklamlardan da bilirsiniz,hatırınızda kalmıştır:İNSANLARIN GÜVENİNİ KAYBETMEKTENSE PARA KAYBETMEYİ TERCİH EDERİM.Ne kadar prensipte kaliteye,geliştirmeye,ar-ge'ye bağlılık yeminini etmiş,bu uğurda hayatını,para kaybetmeyi benimseyebilmiş,yalnızca herşeyi kalite üzerinden ortaya koymuş bir söz,sizce de öyle değil mi?

Yaptığınız çalışmaları çeşitli işlere hobi olarak boş zamanlarında çoğu zaman el atan bendeniz olarak da,büyük bir övgüyle karşılıyor,tebrik ediyor,bu konudaki diğer çalışmalarınızda da ayni geliştirme,tadilatlarda yapılmayanı,görülüp de yapılma gereği hissedilmeyen iyileştirmeleri yine başarıyla yapacağınıza inanarak devamlılığını diliyorum.Kolay gelsin.Saygılarımla.

sayın bınbaşi teşekkur ederım sızı takıp edıyorum sızde gerçekten benım gıbı yaptığınız başardığınız bır işten haz alan kişiliktesınız umarım gençlerımıze örnek oluruz bellı bır yaş sınırındayız belkı 3-5 sene sonra gözlerımızde gormıyecek:)ama zamanı en ıyı şekılde değerlendırmek en ıyısı bugun pazar mıllet ıstırahat edıyor dınlenıyor ınanın universiteden bır arkadaşımla yaklaşık uç saat beyın fırtınası tartışma yaptık konuyuda yazayım belkı fıkır veren olur piyasadakı seramik fabrıkalarından ımalatı yapılan yer karolarının kalıte kontrolunu yapacak cihaz örnek bir yer karosu firinlanmadan dolayı ebadı veya duz olmıyabılıyor atık oluyor bunu duz bır zemın uzerıne koyduğumuzda atıklığını ölçmek bu atıklık 0.1 mm de olsa bunu tespit etmek bunun için enson karar kıldığımız cihaz yer karosunu duz zemın uzerınde köşelerden ve ortadan ölçmek için sensör yapmak bu sensör kapasitif sensör olacak yanı yer karosunun ölçme yapacağımız noktalarına aluminyum yapışkan folyo yapıştırıp karoyu koyduğumuz zemınde ösilator ve kapasıte bu folyoya yaklaşinca değişecek bu değişimı mm ye çevrılecek :)çalışma başlatacağımız konuyuda yazmış oldum bu bahsı geçen ölçme mekanik ölçu aletlerıyle ölçuluyor ölçu aletlerı italyadan gelıyor özel kalıbrasyonlu bizimkınde kalıbre sorunuda olmıyacak yıne gazete makalesı gıbı yazdım sıkıcı olabılır :)ıyı iftarlar dılıyorum

Öncelikle yapılan ilk mesajdaki gibi işlere, ar-ge gibi verilen başka bir ad varsa bunuda bilip kullanmak isterim, mesela ür-ge (ürün geliştirme) gibi birşey desek doğru olur mu?........................ Yeni projeniz için lazer ile cam zemin üzerindeki karonun mesefa olçümü ile eksik fazlasının tespiti yapılabilir gibi bir düşünce geldi aklıma eğer yanlışım varsa belki konuyu tam anlayamamış olabilirim, bende 3 gün kadar kalebodur gibi birşey üreten bir yerde çalışmıştım aslında ürettikleri duvarlara döşemek için 1-2 cm kalınlığında, 5cm-10cm ebadında (hızlı donmayı sağlayan bir madde, selüloz, alçı gibi birşey, elyaf karışımı harç karıştırılıp kalıplara dökülüyor 10 dkda oda sıcaklığında kuruyor ve kalıptan alınıyordu) karo gibi birşeydi, kalıptan sonra bunlar tek tek zımpara taşında düzeltiliyordu ve duvar süslemesi gibi amaçlarla kullanılıyordu, bahsettiğiniz karoda bunun gibi birşey mi? yada şu kadırımların üzerindeki 30-30 taşlar mıdır doğrumu anlıyorum?

sayın karaapak ılgın için teşekkur ederım lazer onuda duşunduk yanlız lazerle 0.01 lık hatayı yakalamamız çok zor yer karoları ebatları değişik 60x60 cm olanları dahı var bizim ölçme yapacağımız kalıte kontrol laboratuvar cihazı olacak

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri