Arduino ile RS485 Halfduplex haberleşmesi

Merhabalar, cihazımda bulunan kontrol kartında RS485 haberleşme protokolü mevcut. Göndermiş olduğum bazı mesaj içeriklerini karşılık sistemden cevaplar almam gerekmekte. Sistemi test etmek istiyorum ancak başarılı olamadım. Arduino ile RS485 üzerinden sisteme mesaj göndererek karşılık gelen cevapları okuyabilir miyim?

Arada RS-232 (veya USB) <-> RS-485
dönüştürücüsü ve veri yönünü belirleyecek
bir dijital pin gerekir.

Evet, Arduino kullanarak RS485 üzerinden sisteme mesaj gönderebilir ve gelen cevapları okuyabilirsiniz. Arduino'nun RS485 modülünü kullanarak iletişim sağlayabilirsiniz. İletişim için Arduino'nun Serial Library'sini kullanabilir ve gelen verileri okuyabilirsiniz. Bağlantıları doğru şekilde yaparak ve uygun kodu kullanarak sistemi test edebilirsiniz.

Gelen bilgi olması için uygun ID okuma yapılacak alanın hexi gibi parametreler kodda yazılması gerekli bunun için cihazın kullanım kılavuzunda büyük ihtimalle bu veriler yer almaktadır, eğer almıyor ise hali hazırda haberleşme yapan bir iletişim ağı var ise hatta Parelel girip bir adet dinleyici yapılıp gelen bilgiler analiz edilip gerekli komut dizeleri oluşması akabinde istenilen datalar cihazdan alınabilir.

RS485 çıkışını doğrudan arduino kartına bağlayamazsınız. Max485 gibi RS232'den RS485'e dönüştürücü entegre ya da modül kullanabilirsiniz. Arduino için RS485 haberleşme kütüphanesi mevcut. Eğer kütüphane kullanmak istemiyorsanız bir dijital pini entegrenin ya da modülün DE pinine bağlayıp her veri gönderdiğinizde pini HIGH seviyesine getirip veri gönderdikten sonra pini tekrar LOW seviyesine çekmelisiniz.

Merhabalar, cihazımda bulunan kontrol kartında RS485 haberleşme protokolü mevcut. Göndermiş olduğum bazı mesaj içeriklerini karşılık sistemden cevaplar almam gerekmekte. Sistemi test etmek istiyorum ancak başarılı olamadım. Arduino ile RS485 üzerinden sisteme mesaj göndererek karşılık gelen cevapları okuyabilir miyim?

Cihaz ne cihazı? Cihazın 485 hattında başla şeyler bağlı mı? Cihazınız slave mi master mı? Cihazın 485 hattında 120R varmı?

Sorunuzun cevabı; uygun donanımı hazırlayıp, uygun protokolde konuşursanız haberleşebilirsiniz.

Mesaj içeriklerini biliyorum, direkt olarak Rs485 çıkışındaki A ve B portlarını arduinoya girmem yeterli olacak mıdır?
RS485 -7V ile 12V aralığında voltaj kullanarak haberleşir. Bu nedenle direkt olarak Arduino'ya bağlayarak kullanamazsınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri