arçelik 3910ys birkaç soru

Zaten sogutmada kac amper cekecegi cihazn uzerinde yazar kondenser buyuk kucuk cihaz a.b.c dnfı bellidir...eskilerinki kucuktur kondenser simdkiler buyuktur derken neyi kastediyorsun

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Dunya scaklgı niye onemli olsun belli miktar gazla temiz evap ve kondenserle cekilen akım normalde belli ha komp tahris olmustur fazla akm cekiyodur o baska ama bu yol ekipman yoksa yaklaşk degerde gaz basmak icindir aslnda gaz basıp elle bile evap kontrolu yapnca yeterlimi defgilmi asagı yukarı anlaslr...

cihazların imalatında o sıcaklık çok önemlidir usta sen araştır.. tabi imalatçı degilsen bilmemen normal

Zaten sogutmada kac amper cekecegi cihazn uzerinde yazar kondenser buyuk kucuk cihaz a.b.c dnfı bellidir...eskilerinki kucuktur kondenser simdkiler buyuktur derken neyi kastediyorsun

basit olarak türkiye ye verilen cihazla sudana verilen cihazın arasında çok farklar vardır.neden sudan sıcaktır ordan yola çık kullanılan gaz bile farklıdır sen türkiyede aldıgın sıfır cihazı sudana götürüp çalıştıramazsın .tekrarlıyorum tabi bu hesapları imalat yapanlar bilir ama izlediginiz gaz verme metodu saglıklımıdır bana göre yanlış evaporasyon sıcaklıgına bakarak gaz verilir nasıl diye sorma onu söylemem

Dış sıcaklıgın yükselmesi sistemdeki gaz miktarının azalp cogalnasnı etkilermi

Yani şumudur bursada ve antalyada calsan aynı marka aynı model iki klima ayrı akımmı cekerler eger cekerler ise uzerinde yazan anma akımı her il icin ayrımı yazlr

Kompresörün çalışma akımı dış hava sıcaklığından neden etkilenir ?

Sorusuna şöyle basitce cevap vereyim.

Dış havanın sıcaklığının değişmedi kompresöre daha fazla yük bindirir.

Örnek dış hava 28 derece ve dış hava 36 derece olan iki aynı cihaz düşünün. 28 derece olan yerde kompresör kondenserden gazı atmak için içeriğindeki gazı bu sıcaklığın üzerine cıkarmalıdırki ısı transferi oluştursun. Denge sıcaklığı ve basıncını atıyorum 34 derece kondenser saturasyonda sağlar.

Ancak 36 derece dış hava sıcaklığında bulunan cihaz 28 dereceye göre gazı daha fazla sıkıştırması gerekecektir. Neden çünkü kondenserde ısı transferi oluşturabilmesi için daha fazla sıkıştırma işlemi yapması gerekecektir. Isı transferi gerçekleşmesi için kondenser saturasyon sıcaklığı 40 dereceleri bulacaktır.

Biz buna lift basıncı diyoruz. Her kompresörün dizayn gereği lift basıncı vardır. Bu basınç aralığı ne kadar açılırsa kompresör o kadar ( sargılarının izin verdiği değere kadar ) çok akım çeker.

Hava soğutmalı cihazlar kondenser sıcaklığı ne kadar yükselirse verimleri o kadar düşer..

Neyse konuyu dağıttım galiba kısacası dış ortam sıcaklığı cihazın çektiği akımı etkiler. Ben şahsen ampere göre verilecek gazı çok doğru bulmuyorum. Ama verenede saygı duyarım. Eğer etiket bilgisinde gaz ağırlığı yazmıyorsa terazi ile verme şansı yok ise bence gaz vermenin en güzel yolu süperheat ölçümü ile ikinci yol subcool ölçümü ile en kötüsü emiş basıncına göre ölçerek vermektir.

kolay gelsin.

Eyvallah ustalarım

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri