Apartmandaki elektrik tesisat sorunu

arkadaşlar dün bi iş aldım işin içinden bi türlü çıkamadım. şimdi 30 dairelik bi apartman tesisatı eski nötr açık bakır kablo olarak tüm dairelere çekilmiş sadece faz kabloları tüm binada kapalı yani izoleli. binada topraklama yok ve ana panodan ve daire içlerinden nötr ile prizlere ve cihazların dışına nöt ortak bağlanmış.ve bu evin doğalgaz tesisatı baya bi eski imiş yapılalı .şimdi sorum şu bi dairede aygaza giren doğalgaz borusu hani sprel şekilde olanlardan var ve bu ısınma yapıyor.arasıra doğalgaz borusunda statik elektrik meydana geliyor. binanın zamanında hasıra çekilen borular demir nötr hem demir boruya temas ediyor hemde demir boru inşaat demirlerine temas ettiği için toptaklama ile birlikte saate giriyor çıkıyor. ben panodan nötr ü komple kessem bile binanın bi dairesinde bile elektirk kesilmiyor.yani doğalgaz borusu bile bi yerden ya nötr e yada inşaat demirine bir yerden temas ediyor onu bulmam çok zor.nötr ü kessem bile elektirk kendini doğalgaz borusundan tamamlıyor ve statik elektirk meydan geliyor 2 gündür binada doğalgaz vanaları mühürlenmiş durumda. doğalgazın açılması için benim arızayı gidermem gerekiyor.site yöneticisi benim nötr kablolarını yenilemem gerektiği düşünceme karşı çıktı masraftan dolayı.topraklama olmadığı için topraklama şart old. söyledim ama sadece doğalgaz borusunu topraklasak olmaz mı dedi bende boru zaten topraklı dedim yine topraklarsak bu nötr durumu yine devam eder ve sorun yine geçmez dedim.yani doğalgaz borusundan statik elektriği kablo çekmeden nasıl sonuca ulaştırım .çok saçma soru ama böyle isteniyor olmayacak gibi duruyor.arkadaşlar durum çok uzun kafam karma karışık inşallah doğru anlatmışımdır yardımlarınızı bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ALLAH kolaylık versin. vatandaşla uğraşmak zor. önce paradan kaçarlar sonra işler kötüye gidince vah tüh ne olacak işin kötüsü 2 veya bi kaç katı masrafla işi düzeltmek zorunda kalırlar her zaman.
bence nötr hattını direkten attır ve iyi bir topraklama yaparak o kabloyu topraklamaya bağla.
ve projesine uygun bir nötr kablo çek.
vatandaş illa kablosuz mu yapacan diyor. Hiç Üzerine sorumluluk alma vatandaştan imzalı v.s. resmi evrak almaya bak. ileride senin başın ağrırsa en azından bi şekilde kurtulursun.
benim aklıma başka öneri gelmiyor.

Öncelikle usülsüz(İlgili tüm Yönetmeliklere uygun olmayan) iş yapan teknik eleman ne yaparsa yapsın oluşabilecek zarar ve ziyandan sorumlu olduğunu hatırlatırım. Bu sorumluluğu kağıt imzalatmakla veya başka herhangi bir uygulamayla üzerinizden atamazsınız. Bu durum iş güvenliği hususunda da geçerlidir.
Nötr iletkeni kolon hatlarında da daire içlerinde izoleli olacak şekilde çekilmeli, bina topraklaması yapılıp ölçülmelidir.

bence adam yönetmenliklere uymak istemiyorsa başka birine yaptırsın düşünmeden yapılan işler daha sonra çok düşündürür..Bir teknik adam yönetmenliğin dışına çıkarsa mesleğini yada diplomasını hakkını vermiyordur.[h=3][/h]

Hiç Üzerine sorumluluk alma vatandaştan imzalı v.s. resmi evrak almaya bak.

İllaki bu işi yapmak zorundaysan yapman gereken tam anlamıyla bu !

Deprem ülkesinde yaşadığımızı bile canımızı, canlarımızı kaybettiğimizde anlayan bir milletin evlâtlarıyız. Akıllanmamız için illâki başımıza bir musibet gelmesi gerekiyor. Sen doğru olan yöntemi site yöneticisine anlat. Eğer yine paradan puldan dem vurmaya kalkarsa doktorların yaptığı gibi ameliyat öncesi imzalı bir evrak iste. Bu evrağa zorunluluk arzettiği halde maliyetten dolayı site yönetiminin izin vermediği işleri yaz. Ayrıca yaptığın işleri de açık bir şekilde belirt. Bir bakıma bu evrak bilgisayar servislerinin yaptığı gibi servis hizmet sözleşmesi gibi bir şey olsun. Bundan başka ne diyebilirim ki, Allah sabır versin dostum.

Son düzenleme:
Arçelik yetkili servisinde bir eleman bu yüzden mahkemeye çıkıp ceza almıştır. Ani su ısıtıcısını tesisatta topraklama olmadığı halde monte edip müşterinin çarpılmasından dolayı. Tekrar uyararak belirtiyorum ehliyetli bir teknik eleman ister bilerek ister bilmeyerek ister dikkatsizlikle ister dalgınlıkla yasa ve ilgili yönetmeliklerin dışında iş yapar ve sonucunda kaza meydana gelirse hiç bir şey onu hukuken ceza almaktan kurtaramaz. Hakim'e müşteri istediği için bu işi böyle yaptım diyemezsiniz derseniz cezayı yersiniz(Önce raporu ile bilirkişi ipinizi çeker.)

Arçelik yetkili servisinde bir eleman bu yüzden mahkemeye çıkıp ceza almıştır. Ani su ısıtıcısını tesisatta topraklama olmadığı halde monte edip müşterinin çarpılmasından dolayı. Tekrar uyararak belirtiyorum ehliyetli bir teknik eleman ister bilerek ister bilmeyerek ister dikkatsizlikle ister dalgınlıkla yasa ve ilgili yönetmeliklerin dışında iş yapar ve sonucunda kaza meydana gelirse hiç bir şey onu hukuken ceza almaktan kurtaramaz. Hakim'e müşteri istediği için bu işi böyle yaptım diyemezsiniz derseniz cezayı yersiniz(Önce raporu ile bilirkişi ipinizi çeker.)

Evet söylediklerin çok doğru. Olması gereken de bu zaten. Ancak hakime şifaen savunma vermek başka, bunu evrak ile ispat etmek başka şeydir. Örneğin; doktor ameliyata alacağı hasta için masada kalma ihtimalinin çok fazla olduğunu söylüyor. Bunu da ameliyata girecek kişiye veya yakınlarına anlatıyor ve onlardan ameliyat öncesi muvaffakatname alıyor. Bu hasta ameliyat masasında kalırsa hasta yakınları gereken yapılmadığı için doktoru mahkemeye verseler ne kazanırlar. Bilirkişi gelsin istediği kadar otopsi yapıp rapor hazırlasın. Zaten hasta kanser. Aynı bu bina gibi... Ha! bu demek değildir ki bu arkadaş bu işi illaki yapmalıdır. Yapmak zorundaysa ve herşeye rağmen apartman yönetimi ikna edilemiyorsa izleyeceği yol bu olmalıdır. Bana kalırsa da muhakkak bu işi yapmalıdır derim. Çünkü bir başka elektrikçi bu arkadaşımız kadar duyarlı olmayabilir. Bu arada işin hayati önemini kağıt üzerinde gören site yöneticisinin de bir anda fikri değişebilir. Arçelik servisinin elemanına gelince... Bu eleman eğer su ısıtıcısını monte etmeden önce binada topraklama hatası olduğunu servis kağıdına yazarak buna rağmen müşterinin ısrarı ile montajının yapıldığına dair elindeki servis tutanağını müşterisine imzalatsaydı ve bunu mahkemede delil olarak sunsaydı sonuç değişir miydi? Tartışılır...

Doğalgaz tesisatlarında deprem sensörlü vana kullanımı projelerde daha yeni zorunlu hale getirildi. Kimin evindeki tesisatta bu vanalardan var. Yeni binalarda kullanımı zorunlu. Peki eski binalar ne olacak? Depremden değil de gaz sızıntısından ya da çıkan yangından ölen olursa bunun sorumlusu kim olacak? Makine mühendisleri odası mı, o binanın yıllar evvel tesisatını yapan tesisat firması mı yoksa kanunu geç çıkaran devlet mi ?

Bu arkadaşın durumuna psikolojide yaklaşma-kaçınma denir. Arkadaşımız belli ki bu işi kaçırmak istemiyor ( yaklaşma ); ancak site yönetimi maliyet muhasebesi yaparak onu mesleki kurallar ile bu işten kazanacağı para arasında bir tercih yapma baskısına itmiş ( kaçınma ). Arkadaşımız da doğru olanı yapmak için bizden yardım istiyor. Direkt işi yapma demek yerine bir çözüm önerisi getirmek istedim. Ha bu arada ! sözleşme veya tutanak, her neyse bu evrağı noter kanalı ile yapmayı da unutma.

ALLAH kolaylık versin. vatandaşla uğraşmak zor. önce paradan kaçarlar sonra işler kötüye gidince vah tüh ne olacak işin kötüsü 2 veya bi kaç katı masrafla işi düzeltmek zorunda kalırlar her zaman.
bence nötr hattını direkten attır ve iyi bir topraklama yaparak o kabloyu topraklamaya bağla.
ve projesine uygun bir nötr kablo çek.
vatandaş illa kablosuz mu yapacan diyor. Hiç Üzerine sorumluluk alma vatandaştan imzalı v.s. resmi evrak almaya bak. ileride senin başın ağrırsa en azından bi şekilde kurtulursun.
benim aklıma başka öneri gelmiyor.
öyle diyorsunda vatandaş hem doğalgazın açılmasını istiyor hemde para vermekten kaçıyor bıraksam olmaz ne yapacağımı şaşırdım. nötr zaten yeterli toprakla karıştığı için problem var kısa yoldan da çözüme ulaşamam kim olsa benim çözümümü söyler diye düşünüyorum.

Öncelikle usülsüz(İlgili tüm Yönetmeliklere uygun olmayan) iş yapan teknik eleman ne yaparsa yapsın oluşabilecek zarar ve ziyandan sorumlu olduğunu hatırlatırım. Bu sorumluluğu kağıt imzalatmakla veya başka herhangi bir uygulamayla üzerinizden atamazsınız. Bu durum iş güvenliği hususunda da geçerlidir.
Nötr iletkeni kolon hatlarında da daire içlerinde izoleli olacak şekilde çekilmeli, bina topraklaması yapılıp ölçülmelidir.
arkadaşım zaten toprak hiç çekilmemiş izgazda geliyor kesiyor gazı tüm sorumluluğu elektrikçiye atıyor.zamanında hep demir boru ve çıplak iletken kablolar çekiliyordu ne yapcan şimdi teknoloji eskiden olsaydı bu sorun zaten olmazdı.izgaz kağıt bırakoıyo sorun giderildimi sorun nerde topraklama ohm u kaç ben nasıl cevap verecem bunlara topraklama yok sorun komple binada valla yüz üstü de buırakmak istemiyorum ne yapcağımı şaşırdım allah allah yaa..hem gel yap derler hemde paradan kaçarlar.

Evet söylediklerin çok doğru. Olması gereken de bu zaten. Ancak hakime şifaen savunma vermek başka, bunu evrak ile ispat etmek başka şeydir. Örneğin; doktor ameliyata alacağı hasta için masada kalma ihtimalinin çok fazla olduğunu söylüyor. Bunu da ameliyata girecek kişiye veya yakınlarına anlatıyor ve onlardan ameliyat öncesi muvaffakatname alıyor. Bu hasta ameliyat masasında kalırsa hasta yakınları gereken yapılmadığı için doktoru mahkemeye verseler ne kazanırlar. Bilirkişi gelsin istediği kadar otopsi yapıp rapor hazırlasın. Zaten hasta kanser. Aynı bu bina gibi... Ha! bu demek değildir ki bu arkadaş bu işi illaki yapmalıdır. Yapmak zorundaysa ve herşeye rağmen apartman yönetimi ikna edilemiyorsa izleyeceği yol bu olmalıdır. Bana kalırsa da muhakkak bu işi yapmalıdır derim. Çünkü bir başka elektrikçi bu arkadaşımız kadar duyarlı olmayabilir. Bu arada işin hayati önemini kağıt üzerinde gören site yöneticisinin de bir anda fikri değişebilir. Arçelik servisinin elemanına gelince... Bu eleman eğer su ısıtıcısını monte etmeden önce binada topraklama hatası olduğunu servis kağıdına yazarak buna rağmen müşterinin ısrarı ile montajının yapıldığına dair elindeki servis tutanağını müşterisine imzalatsaydı ve bunu mahkemede delil olarak sunsaydı sonuç değişir miydi? Tartışılır...

Doğalgaz tesisatlarında deprem sensörlü vana kullanımı projelerde daha yeni zorunlu hale getirildi. Kimin evindeki tesisatta bu vanalardan var. Yeni binalarda kullanımı zorunlu. Peki eski binalar ne olacak? Depremden değil de gaz sızıntısından ya da çıkan yangından ölen olursa bunun sorumlusu kim olacak? Makine mühendisleri odası mı, o binanın yıllar evvel tesisatını yapan tesisat firması mı yoksa kanunu geç çıkaran devlet mi ?

Bu arkadaşın durumuna psikolojide yaklaşma-kaçınma denir. Arkadaşımız belli ki bu işi kaçırmak istemiyor ( yaklaşma ); ancak site yönetimi maliyet muhasebesi yaparak onu mesleki kurallar ile bu işten kazanacağı para arasında bir tercih yapma baskısına itmiş ( kaçınma ). Arkadaşımız da doğru olanı yapmak için bizden yardım istiyor. Direkt işi yapma demek yerine bir çözüm önerisi getirmek istedim. Ha bu arada ! sözleşme veya tutanak, her neyse bu evrağı noter kanalı ile yapmayı da unutma.
senn dediklerine harfiyen katılıyorum kağıt verdiler elektrikçi sorunu halletti diye imza atsın diye ebedi ben buranın çıplak iletken kablolarını ve komple binaya topraklama çekmeden sorun halloldu demem benden insanım kendimide düşünmem lazım bi ekmek parası için bir yıllık kazandığım paradan mı olacam kabul etsinler bende yapayım haklısınız..

sanki ben düşünmüyorum o apartman sakinlerini.ben o kabloları çekmeden tesisatın gereken yerlerine müdahale etmeme izin verilmeden kısa yoldan ben bu sorunu çözsem dahi o imzayı atmam.site yönetimi bu durumu izgaza bildiriyor izgazda tamam o zaman sadece arıza giderilsin gazı açalım diyor. olacak iş mi bu onlar da yırtmaya çalışıyor.bu gibi insanların suyunu kurutacaksın ya da gereken cezai işlemleri kendilerine yapacaksın arkadaş.tüm binalar kontrolden geçilmeye kalksa varya kimi insan bu kış aylarında soğuktan donar kimi hasta olur kimi yemek ısıtıp yiyemez kimisi elektrik problemi kimi su problemi yaşar vs de vs.. say say bitmez .iş o binanın yöneticilerinde ve site sakinlerinde bitiyor ne yapalım olmaz derlerse bende yapmam gidin başka kapıya ben bu kadar sorumluluk alamam. hadi bu dünyada hapise girmekle ya da para cezası ile suçlandım bu dünyadan yırttık bi de bunun manevi kısmı yani ilahi adaleti var ben orada para verip kurtulabilecek miyim yok ne olacak . kararı onlar verdimi ben işe başlarım yoksa yok. sağolun ilginiz için.

İllaki bu işi yapmak zorundaysan yapman gereken tam anlamıyla bu !

Deprem ülkesinde yaşadığımızı bile canımızı, canlarımızı kaybettiğimizde anlayan bir milletin evlâtlarıyız. Akıllanmamız için illâki başımıza bir musibet gelmesi gerekiyor. Sen doğru olan yöntemi site yöneticisine anlat. Eğer yine paradan puldan dem vurmaya kalkarsa doktorların yaptığı gibi ameliyat öncesi imzalı bir evrak iste. Bu evrağa zorunluluk arzettiği halde maliyetten dolayı site yönetiminin izin vermediği işleri yaz. Ayrıca yaptığın işleri de açık bir şekilde belirt. Bir bakıma bu evrak bilgisayar servislerinin yaptığı gibi servis hizmet sözleşmesi gibi bir şey olsun. Bundan başka ne diyebilirim ki, Allah sabır versin dostum.
allah razı olsun

bence adam yönetmenliklere uymak istemiyorsa başka birine yaptırsın düşünmeden yapılan işler daha sonra çok düşündürür..Bir teknik adam yönetmenliğin dışına çıkarsa mesleğini yada diplomasını hakkını vermiyordur.
yani doğru söylüyorsun . kendi gibi birini bulsun yada yola gelip benle anlaşsın ne diyeyim ben işin para kısmını ikinci plana atmışım insan benim için önemli olmazsa zaten kimseyi dinlemem..

Moderatör tarafında düzenlendi:
senn dediklerine harfiyen katılıyorum kağıt verdiler elektrikçi sorunu halletti diye imza atsın diye ebedi ben buranın çıplak iletken kablolarını ve komple binaya topraklama çekmeden sorun halloldu demem benden insanım kendimide düşünmem lazım bi ekmek parası için bir yıllık kazandığım paradan mı olacam kabul etsinler bende yapayım haklısınız..

Dostum bunlar eninde sonunda bu işi sana yaptıracaklar. En azından doğalgazın açılmasını istiyorlarsa bu maliyete katlanacaklar. Bu senin için bir fırsat aslında. İş inşallah sende; ancak akıllı oynaman lazım. Kendini sağlama alırken aynı zamanda site yönetimini de doğru olanı yapmaya ikna etmiş olacaksın. Yanlız çok dikkat et ! Gaz dağıtım firması siteye bir an önce gaz vermek için işi oldu bittiye getirip tüm sorumluluğu sana yıkmaya çalışıyor. Bu baskıyı kendi lehine çevirebilirsin. Site yönetimine, doğalgaz dagıtım firmasının evrağına bu durumda imza atmanın mümkün olamayacağını; ancak binanın nötr hattı ile topraklamasının yönetmeliğe uygun bir şekilde çekilmediği sürece de gaz akışının tekrar verilmesinin şu aşamada mümkün görünmediğini anlatarak onlardan bir tercihte bulunmalarını iste. Sonra da kenera çekil.

arkadaşlar nihayet sonuca vardık site yönetimi ile anlaşmaya vardım. cevabı biraz geç verdim ama yoğun tempo arkadaşlar ile çalışmamıza rağmen binanın tüm çıplak kablolarını değiştirip daire iç tesisatlar dahil nötrlerin hepsini değiştirdik ve topraklamada yaptık baya bi zamanımızı aldı ama değdi sorun ortadan kalktı.herkese teşekkür ediyorum ilginiz için..

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri