Ana şalterde ısınma

kontaktorun biri tf50 ve bu da 110 a lik kapasiteliymis.acaba yetersizmi

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Dalgica zarari su sekilde olur, ısınan bolgede direnc olusmus demektir direnc olunca da bir miktar gerilim dusumu meydana gelir. Yani dalgic uzerine bir miktar dusuk gerilim gider. Ayrica bariz bir sicaklik var ise bu goz ardi edilemez, birsey olmaz denilemez. Benim kanaatim kontaktor kontaklarinda asinma var temizlesenizde tam temas etmiyor.

1- 13 metre olan 3x25+16 ya bir tane daha aynı ölçüde 3x25+16 paralel bağlarsanız kablodaki ısınmayı çözersiniz.

2- 125 Amper şalter düşük kalkışta çekilen 200-300 amper gibi değerler muhtemelen şalterin kontaklarını bozmaya başlamıştır. Şalter kontaklarındaki ısınma da kablo uçlarına yayılıyordur. (Çıkış tarafındaki ısınmayı izah etmeye çalışıyorum). Yada çıkış kabloları da ince seçilmiştir (Nasıl olsa kısa mesafe diye dikkat etmiyorlar).

Şalteri de büyütmek gerekir diye düşünüyorum.

Kablo kesiti hesabı icin basit bir formul varmı arkadaslar

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

...tmş şalterini 160 ile değiştir...
...(tmş şaltere aliminyum kablo ile bağlantı yapılmış] yapılan yanlışlardan birisi..kablo alımınyum ,tmş bağlantı yeri bakır.. mutlaka ısınmayapar...malzemelerin uyumsuzluğu...( arko klemensleri hatırlayın)
çözüm ... ya alimınyumun hava ile temasını kesme[[bunun için özel jeller var,aynı zaman katkıyla iletkenliği artırılmış 50 gr 50-60 tl)
yada uygun al-cu malzeme ile bağlantı...

...tmş şalterini 160 ile değiştir...
...(tmş şaltere aliminyum kablo ile bağlantı yapılmış] yapılan yanlışlardan birisi..kablo alımınyum ,tmş bağlantı yeri bakır.. mutlaka ısınmayapar...malzemelerin uyumsuzluğu...( arko klemensleri hatırlayın)
çözüm ... ya alimınyumun hava ile temasını kesme[[bunun için özel jeller var,aynı zaman katkıyla iletkenliği artırılmış 50 gr 50-60 tl)
yada uygun al-cu malzeme ile bağlantı...

Aliminyum kablo baglandigini nerede okudunuz?

kablo kesıtınde sorun oldugunu sanmıyorum
anladıgım kadarıyla son zamanlarda gozlemledıgın bır sıkıntı bu
panoda gevşek baglantı soz konusu olabılır
şartelın ıçerısınde kontaklarda yada herhangı bır ıletkende deforme olasılıgı cok yuksek
ıyıce gozden gecırırsen bulacaksın
kolay gelsın

Alıcıların çektiği akım fazla olabilir veya kablo kesitinden kaynaklanıyordur. Kontaktöre bir bakmanızı tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,234
Kullanıcılar
450,034
Son üye
aaaahaha

Yeni konular

Geri